Fotó: Pixabay
A folyam felsőbb szakaszain jelentősen csökkenő vízhozam következtében a Duna romániai szakaszára az árhullám csak október 1-jére várható másodpercenként 8000 köbméteres hozammal – közölte szerdán hivatalos Facebook-oldalán a román vízügyi főigazgatóság (ANAR). Szeptember végén szélsőséges időjárásra lehet számítani Romániában, vasárnaptól a lehűlést az ország nagy részében záporok és a szél erősödése fogja kísérni.
2024. szeptember 25., 18:152024. szeptember 25., 18:15
Az intézmény szerint szerdán a Duna vízhozama Románia határánál 6600 köbméter volt másodpercenként, közel kétszerese a szeptemberi sokéves átlagnak (3800 köbméter/szekundum), és az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) előrejelzése szerint
– ismerteti az Agerpres.
Az INHGA munkatársai a magyarországi és szerbiai hidrológiai előrejelző központok szakértőivel folytatott egyeztetések nyomán, az előrejelzett csapadékok és az árhullám apadásának figyelembe vételével módosítottak a korábbi becslésen – tette hozzá az ANAR.
Az intézmény hangsúlyozta, hogy a szakemberek
A vízügyi hatóság Duna menti területi igazgatóságai pedig folyamatosan továbbítják a Duna vízszintjére vonatkozó információkat az INHGA munkatársainak, hogy azok naponta frissítsék az előrejelzést.
Riasztották ugyanakkor a dunai árvízvédelemért felelős intézményeket, és már több ezer zsák homokot szállítottak ki a töltések megerősítésére, és aprólékosan ellenőrizték azok állapotát.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter szerdán közölte, hogy a Duna maximális vízhozama az országhatárnál nem fogja meghaladni a 8000 köbmétert másodpercenként, és az árhullám szeptember 30. és október 1. között tetőzik az említett szakaszon; megjegyezte ugyanakkor, hogy
Egy sajtótájékoztatón a tárcavezető elmondta, hogy a hatóságok felkészültek a ciklon okozta helyzet kezelésére, és megjegyezte, hogy
„Megkaptuk a legfrissebb információkat az ország hidrometeorológiai helyzetéről, különös tekintettel az Ashley-ciklon hatására, amely az elkövetkező napokban Romániát is érinteni fogja. Az Európai Középtávú Időjárás-előrejelző Központ szerdán közölt adatai megerősítik a korábbi előrejelzést, amely szerint szeptember 30. és október 3. között érezni fogjuk a ciklonális tevékenység hatásait, különösen Románia déli és középső részén, de lehetséges, hogy az ország délkeleti részén is” – részletezte Fechet.
A dunai árhullámról Fechet elmondta, hogy a folyam vízhozama Románia határában, Baziaşnál nem fogja meghaladni a 8000 köbmétert szekundumonként.
Ami a Duna romániai szakaszát illeti, a nagy mennyiségű csapadék következtében jelentős áradásokra lehet számítani különösen a Zsil, az Olt és az Argeş - Vedea vízgyűjtő területén, ami
Ez a vízhozam-emelkedés azonban egyelőre nem ad okot aggodalomra – hangsúlyozta a miniszter.
Fechet tájékoztatása szerint meghozták a megfelelő megelőző intézkedéseket, előkészítették az árvízi védekezéshez szükséges eszközöket az érintett vízgyűjtő területeken, és erőforrásokat mozgósítottak a gyors beavatkozás érdekében, különösen a veszélyeztetett területeken.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vezérigazgatója, Elena Mateescu az Agerpresnek elmondta, hogy szeptember végén szélsőséges időjárásra lehet számítani Romániában.
– részletezte a szakember.
Csütörtökön kezdik és szombatig dolgoznak a gyergyószentmiklósi Márton Áron és Örménytemplom utcákban az útburkolati jelek festésén.
Két személyautó ütközött szerda délután a 13A országúton, a piricskei eltérő közelében. A balesetben ketten sérültek meg. A tűzoltóság későbbi tájékoztatása szerint három jármű volt érintett a balesetben.
A tájékoztatás és a kapcsolattartás megkönnyítésére jött létre a Csíkszeredai Szociális Igazgatóság honlapja. Az igazgatóság a helyi önkormányzat hatáskörébe tartozik, de idéntől jogi személyiséggel rendelkező intézménnyé vált.
Nem tett eleget a rendőrök hang és fényjelzéseinek, inkább menekülőre fogta egy sofőr szerdára virradóra, Csíkszereda közelében, de nem jutott messzire: kerítésnek ütközött. Mint kiderült volt oka menekülni: erősen ittas állapotban vezette az autót.
Elindulni látszik végre a tej-kifli-gyümölcs iskolai program Hargita megyében is. A tejet már múlt héttől kezdve, a kiflit csak jövő héttől kapják meg a diákok, gyümölcsre pedig a szerződéskötés után számíthatnak.
A biciklizés rajongói számára szervez kerékpáros pikniket szeptember 29-én a sepsiszentgyörgyi Vocalcycle kisvállalkozás és a Ciclic Egyesület.
Érzékeny kortárs mexikói drámát mutat be a Csíki Játékszín. Az Ami megmaradt belőlünk egy kétszereplős darab: egy kamasz és egy kutya kapcsolatáról szól, a köztük lévő tiszta kötelékről, illetve arról, hogy miként birkózik meg a gyásszal egy fiatal.
Közúti baleset történt Patakfalván szerdán kora délután, ketten megsérültek. A helyszínen egy sávon halad a forgalom.
Év végéig érvényben marad a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (RCA) díjának korlátozása.
Tavaly 7042 lej volt a havi bruttó átlagbér Romániában, 916 lejjel, azaz 15 százalékkal nagyobb, mint egy évvel korábban; a nettó átlagbér 2022-höz képest 611 lejjel (16,1 százalékkal) 4412 lejre nőtt 2023-ban – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
1 hozzászólás