
Fotó: Pixabay
A folyam felsőbb szakaszain jelentősen csökkenő vízhozam következtében a Duna romániai szakaszára az árhullám csak október 1-jére várható másodpercenként 8000 köbméteres hozammal – közölte szerdán hivatalos Facebook-oldalán a román vízügyi főigazgatóság (ANAR). Szeptember végén szélsőséges időjárásra lehet számítani Romániában, vasárnaptól a lehűlést az ország nagy részében záporok és a szél erősödése fogja kísérni.
2024. szeptember 25., 18:152024. szeptember 25., 18:15
Az intézmény szerint szerdán a Duna vízhozama Románia határánál 6600 köbméter volt másodpercenként, közel kétszerese a szeptemberi sokéves átlagnak (3800 köbméter/szekundum), és az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) előrejelzése szerint
– ismerteti az Agerpres.
Az INHGA munkatársai a magyarországi és szerbiai hidrológiai előrejelző központok szakértőivel folytatott egyeztetések nyomán, az előrejelzett csapadékok és az árhullám apadásának figyelembe vételével módosítottak a korábbi becslésen – tette hozzá az ANAR.
Az intézmény hangsúlyozta, hogy a szakemberek
A vízügyi hatóság Duna menti területi igazgatóságai pedig folyamatosan továbbítják a Duna vízszintjére vonatkozó információkat az INHGA munkatársainak, hogy azok naponta frissítsék az előrejelzést.
Riasztották ugyanakkor a dunai árvízvédelemért felelős intézményeket, és már több ezer zsák homokot szállítottak ki a töltések megerősítésére, és aprólékosan ellenőrizték azok állapotát.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter szerdán közölte, hogy a Duna maximális vízhozama az országhatárnál nem fogja meghaladni a 8000 köbmétert másodpercenként, és az árhullám szeptember 30. és október 1. között tetőzik az említett szakaszon; megjegyezte ugyanakkor, hogy
Egy sajtótájékoztatón a tárcavezető elmondta, hogy a hatóságok felkészültek a ciklon okozta helyzet kezelésére, és megjegyezte, hogy
„Megkaptuk a legfrissebb információkat az ország hidrometeorológiai helyzetéről, különös tekintettel az Ashley-ciklon hatására, amely az elkövetkező napokban Romániát is érinteni fogja. Az Európai Középtávú Időjárás-előrejelző Központ szerdán közölt adatai megerősítik a korábbi előrejelzést, amely szerint szeptember 30. és október 3. között érezni fogjuk a ciklonális tevékenység hatásait, különösen Románia déli és középső részén, de lehetséges, hogy az ország délkeleti részén is” – részletezte Fechet.
A dunai árhullámról Fechet elmondta, hogy a folyam vízhozama Románia határában, Baziaşnál nem fogja meghaladni a 8000 köbmétert szekundumonként.
Ami a Duna romániai szakaszát illeti, a nagy mennyiségű csapadék következtében jelentős áradásokra lehet számítani különösen a Zsil, az Olt és az Argeş - Vedea vízgyűjtő területén, ami
Ez a vízhozam-emelkedés azonban egyelőre nem ad okot aggodalomra – hangsúlyozta a miniszter.
Fechet tájékoztatása szerint meghozták a megfelelő megelőző intézkedéseket, előkészítették az árvízi védekezéshez szükséges eszközöket az érintett vízgyűjtő területeken, és erőforrásokat mozgósítottak a gyors beavatkozás érdekében, különösen a veszélyeztetett területeken.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat vezérigazgatója, Elena Mateescu az Agerpresnek elmondta, hogy szeptember végén szélsőséges időjárásra lehet számítani Romániában.
– részletezte a szakember.
Helyi idő szerint kora délután egy óráig a választásra jogosultak 54,14 százaléka szavazott a magyarországi országgyűlési választáson. Ehhez képest a 2024-es romániai parlamenti választáson 52,33 százalékos volt a részvétel a teljes nap folyamán.
Új csengettyűre cserélték a régit Szentegyházán, a felszegi falurészen. Az ottlakók kezdeményezésére és az önkormányzat támogatásával megvalósult csengettyűt szombaton, ünnepélyesen adták át.
Tűz ütött ki vasárnap reggel a Vâlcea megyei Costești község területén lévő ortodox Beszterce-kolostorban, az apácák szállásául szolgáló épületben.
Harmadjára tett közzé részvételi adatokat a magyarországi országgyűlési választásról vasárnap a Nemzeti Választási Iroda helyi idő szerint tizenegy után, romániai idő szerint délben.
Leadta szavazatát vasárnap reggel a magyarországi országgyűlési választások alkalmával Orbán Viktor miniszterelnök és Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, miniszterelnök-jelöltje is.
Másodjára tettek közzé részvételi adatokat a vasárnapi magyarországi országgyűlési választások alkalmával, és ezek is azt mutatják, hogy korábban nem látott magasságokban a szavazási kedv.
Zajlik a voksolás a magyarországi országgyűlési választáson. Este hét óráig – romániai idő szerint nyolc – mintegy 7,5 millió választópolgárt várnak a magyarországi szavazókörökben az urnákhoz.
A gyorshajtásnak is van határa, ma minden bizonnyal ez 248 km/óra – ennyivel mértek be egy sofőrt a rendőrök szombaton délután az észak-erdélyi autópályán.
Több olyan mesterséges akadályt találtak a Maros-folyót vizsgáló szakemberek, amelyek nehezítik a halak vándorlását, rontják a víz minőségét és károsítják az ökoszisztémát. Értesüléseink szerint Gyergyócsomafalván le fognak bontani egy gátat.
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező csaknem 497 ezer választópolgár közül 254 ezren már leadtak levélszavazatot a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szombat reggeli adatai szerint.
1 hozzászólás