Veres Réka
2017. október 19., 14:362017. október 19., 14:36
Én is – jelezte a napokban egyre több nőismerősöm Facebook-oldalán. Kutatók, színésznők, orvosok, grafikusok, irodai dolgozók és újságírók. Hogy mire is utaltak?
Az elmúlt napokban több színésznő nemi erőszak elkövetésével vádolta Harvey Weinstein amerikai producert, ezután pedig igazi áradat következett a közösségi médiában, ahol a nem annyira ismert nők a #metoo – magyarul én is – jelszóval jelezték, hogy őket is érte már szexuális zaklatás vagy nemi erőszak. Megdöbbentem, hogy hány ismerősömnél jelent ez meg. Aztán eszembe jutott: #énis.
Egy központi sétálóutcán haladtam haza, amikor utánam jött, megfogta a karomat, majd rángatni kezdett. Közben barátai biztatták a kedveskedésre, de senki sem figyelt fel a jelenetre. Amikor hallotta, hogy a rendőrséget hívnám, csak röhögött egyet. Majd még egy utolsót rántott a csuklómon, és megütött. Távozás közben még néhány szalonképtelen „kedveskedést” visszakiabált. Gondoltam, megúsztam nagyobb cirkusz nélkül és kivédtem egy részeges támadását. Aztán félni kezdtem. Felgyorsítottam lépteimet, ám egy forgalmas főúton lehúzott mellettem egy autó, és újból előkerült a „kedveskedő”.
Ám ezúttal szerencsére közbe is léptek, még mielőtt a kocsiba cibált volna. A csendőrség is megérkezett, akkor szerencsésnek vélt, utólag gyanús egybeesésként. Az autós társaság nem torpant meg, sőt tovább fenyegetőzött. A három csendőr pedig engem és a segítségemre sietőket vette elő.
Követik őket – mondták. De ha veszélyes a város, akkor miért nem ment taxival haza? – kérdezték tőlem, miközben a fenyegetőzők beültek az autóba és elhúztak. A csendőrök is távoztak, hiszen „nem történt semmi”.
Mondhatnám, hogy #énis, de azt is, hogy #énsem. Megijedtem #énis, mert azt mondták, ha feljelentem őket, akár a címemet is megszerezhetik. És #énsem tettem semmit, mert féltem, hogy mi lesz tovább, mégis kiket védhetnek a csendőrök. Féltem, hogy bajba kerülhetnek segítőim, hogy édesanyám megtudja, mi történt velem. #énis hallottam azt, hogy ez nem olyan nagy dolog, örvendjek, hogy nem erőszakoltak meg. #énis hallgattam, és most #énis újból megijedtem, hogy ennyi nő, ennyi barátnőm hallgatott hozzám hasonlóan.
Elég!
Elegem van abból, hogy felgyorsítom a lépteimet a sötétebb utcákon, hogy aggódom, ha hirtelen megjelenik egy férfi, és mindig közel tartom a telefonom arra az esetre, ha esetleg hívnom kellene a 112-t. Szeretném, ha a férfiak nem sajnálkoznának a helyzet miatt, mert édesanyjuk, nővérük, húguk, leányuk van, hanem inkább épp azért változtassanak a helyzeten, mert öccsük, bátyjuk, apjuk, fiuk van, akik jobbat is tudnak, akik azt akarják, hogy többet sose mondja egy lány, egy nő sem, hogy #énis.
Kozán István
Saját magának mond ellent vagy egyszerűen előremenekül Borboly Csaba? Esetében akár mindkettő igaz lehet. Nekünk azonban emlékeztetnünk kell a politikust arra, amiről ő ma már hallani sem akar.
Kozán István
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Kozán István
Elhívták a sajtót egy olyan rendezvényre, amelyen három órán keresztül a pásztorkutyák és a turisták közötti békés megférés lehetőségeiről volt szó. Megoldást nem nagyon találtak a problémára, a médiát azonban jól megszidták.
Vendégszerző
Habár nem minden úgy alakult, ahogyan azt annak idején megálmodtuk, a változás kétségtelen.
Kozán István
Parlamenti választás után gratulálni kell a győztesnek – jelen esetben saját magunknak, erdélyi, székelyföldi magyaroknak –, és egyúttal érdemes némi következtetést is levonnunk. Csak ezek után szabad továbblépni.
Rédai Attila
Tévednénk, ha azt hinnénk, hogy Călin Georgescu üstökösszerű felbukkanása egyszerűen a TikTok algoritmusának számlájára írható.
Bálint István
Tizenöt éves lett a Székelyhon. Szinte nincs az életnek olyan területe, ami ne változott volna meg radikálisan az elmúlt másfél évtizedben. Ez pedig az online médiafogyasztásra hatványozottan érvényes.
szóljon hozzá!