Fotó: Barabás Ákos
A diákok és a tanáraik szerint is jól sült el az a Dolj és Hargita megye tanfelügyelőségei által megszervezett interetnikus program, amelynek részeként craiovai diákok látogattak el Székelyudvarhelyre. A cél egymás kultúrájának megismerése és a székely gyerekek román nyelvi készségeinek fejlesztése volt.
2019. március 04., 21:472019. március 04., 21:47
2019. március 04., 22:002019. március 04., 22:00
Tizenhat középiskolás craiovai diák érkezett pénteken a Tamási Áron Gimnázium tanulóihoz a Manuela Nicoleta Stîngă, Hargita megyei tanfelügyelő által megálmodott program részeként – fejtette ki lapunknak Laczkó György iskolaigazgató. Mint mondta,
Napközben szervezett kirándulások és egyéb közös programok voltak, ugyanakkor éjszakára a helyi fiatalok családjainál szállásolták el a román anyanyelvű tanulókat.
Nagyon szívélyes fogadtatásban volt részük és rengeteg helyi nevezetességet, illetve szokást ismerhettek meg – nyilatkozta Daniela Nicola, a craiovai Carol I. kollégium román szakos tanárnője. „Egy kérésnek eleget téve kapcsolódtam be a projektbe, de azt kell mondjam, hogy a vártnál sokkal jobban éreztem magam. Noha ez a projekt egymás kultúrájának megismeréséről és egymás elfogadásáról szólt, itt azért ennél jóval több történt, barátságok szövődtek” – fogalmazott Petruța Ungureanu, aki szintén román tanárnő. Hangsúlyozta,
Megjegyezte, egyértelműen sokat tanultak a helyiektől és szívesen várják az itteni diákokat is Craiovára, ahol hasonló élményt ígérnek. „Már tervezik is a fiatalok, hogy mit mutatnak meg nálunk” – tette hozzá Petruța Ungureanu.
„Nagy élmény volt látni, hogy a tanórákon kívül is románul beszélnek a diákjaink, ráadásul a szervezett programokon kívül is együtt mentek ki a városba szórakozni” – fogalmazott Bekő Melinda, a gimnázium aligazgatója. Mint mondta, nem mindegy az, hogy a diákok csak a leckét tudják, vagy a hétköznapi nyelvet is használják. Mindez és más hasznos tapasztalatok mellett ő is úgy látja, a fiatalok valóban összebarátkoztak. Ennek pedig a későbbiekben is meglesz a gyümölcse.
Fotó: Barabás Ákos
„Noha az elején féltem, hogy kínos csendek lesznek közöttünk, nagyon hamar megtaláltuk a helyünket a jó fogadtatásnak is köszönhetően” – magyarázta Rareș Vasilică, a Carol I. iskola tanulója. Hangsúlyozta, jók voltak a programok és a társaság is, ugyanakkor nagyon megfogta őt Székelyudvarhely kisvárosi hangulata, a régies típusú épületek. Hozzátette,
„Az elején voltak ugyan gondok a kommunikációval, hiszen a székelyudvarhelyi diákok nem igazán próbáltak románul beszélni. Később azonban ez megoldódott, hiszen hamar felszabadult a két társaság és összebarátkoztak” – fogalmazott Daniel Rotaru, a helyi iskola tanulója.
Közel kétszáz férőhelyes bentlakást adtak át kedden, amely a a marosvásárhelyi orvosi és gyógyszerészeti egyetem udvarán épült. Ez az egyike az országszerte, uniós és kormányzati pénzekből épült otthonoknak.
Állásfoglalást tett közzé a Romániai Magyar Újságírók Egyesülete, amelyben a terjedő magyarellenességgel szembeni fellépésre szólítanak fel.
A Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés áldozatának minden kétséget kizáró azonosítása érdekében továbbra is a DNS-vizsgálat eredményeire várnak. A nyomozás folytatódik, egyelőre nem jutottak el a vádemelésig.
Noha idén 18 napos rendezvénysorozat volt a városünnep, és egybeesett minden idők legnagyobb sepsiszentgyörgyi sporteseményével, a jégkorong-világbajnoksággal, de így is emlékezetes marad az idei Szent György Napok.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Számos utcában nyomáscsökkenés és vízhiány léphet fel május 14-én, szerdán Csíkszeredában. A vízszünetre munkálatok miatt kell számítani – értesít a Harvíz Rt sajtóosztálya.
Ismét hideg reggelre ébredtünk, a májusi hidegfront tovább érezteti hatását.
Kedden kezdődik a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
4 hozzászólás