Fotó: Barabás Ákos
A diákok és a tanáraik szerint is jól sült el az a Dolj és Hargita megye tanfelügyelőségei által megszervezett interetnikus program, amelynek részeként craiovai diákok látogattak el Székelyudvarhelyre. A cél egymás kultúrájának megismerése és a székely gyerekek román nyelvi készségeinek fejlesztése volt.
2019. március 04., 21:472019. március 04., 21:47
2019. március 04., 22:002019. március 04., 22:00
Tizenhat középiskolás craiovai diák érkezett pénteken a Tamási Áron Gimnázium tanulóihoz a Manuela Nicoleta Stîngă, Hargita megyei tanfelügyelő által megálmodott program részeként – fejtette ki lapunknak Laczkó György iskolaigazgató. Mint mondta,
Napközben szervezett kirándulások és egyéb közös programok voltak, ugyanakkor éjszakára a helyi fiatalok családjainál szállásolták el a román anyanyelvű tanulókat.
Nagyon szívélyes fogadtatásban volt részük és rengeteg helyi nevezetességet, illetve szokást ismerhettek meg – nyilatkozta Daniela Nicola, a craiovai Carol I. kollégium román szakos tanárnője. „Egy kérésnek eleget téve kapcsolódtam be a projektbe, de azt kell mondjam, hogy a vártnál sokkal jobban éreztem magam. Noha ez a projekt egymás kultúrájának megismeréséről és egymás elfogadásáról szólt, itt azért ennél jóval több történt, barátságok szövődtek” – fogalmazott Petruța Ungureanu, aki szintén román tanárnő. Hangsúlyozta,
Megjegyezte, egyértelműen sokat tanultak a helyiektől és szívesen várják az itteni diákokat is Craiovára, ahol hasonló élményt ígérnek. „Már tervezik is a fiatalok, hogy mit mutatnak meg nálunk” – tette hozzá Petruța Ungureanu.
„Nagy élmény volt látni, hogy a tanórákon kívül is románul beszélnek a diákjaink, ráadásul a szervezett programokon kívül is együtt mentek ki a városba szórakozni” – fogalmazott Bekő Melinda, a gimnázium aligazgatója. Mint mondta, nem mindegy az, hogy a diákok csak a leckét tudják, vagy a hétköznapi nyelvet is használják. Mindez és más hasznos tapasztalatok mellett ő is úgy látja, a fiatalok valóban összebarátkoztak. Ennek pedig a későbbiekben is meglesz a gyümölcse.
Fotó: Barabás Ákos
„Noha az elején féltem, hogy kínos csendek lesznek közöttünk, nagyon hamar megtaláltuk a helyünket a jó fogadtatásnak is köszönhetően” – magyarázta Rareș Vasilică, a Carol I. iskola tanulója. Hangsúlyozta, jók voltak a programok és a társaság is, ugyanakkor nagyon megfogta őt Székelyudvarhely kisvárosi hangulata, a régies típusú épületek. Hozzátette,
„Az elején voltak ugyan gondok a kommunikációval, hiszen a székelyudvarhelyi diákok nem igazán próbáltak románul beszélni. Később azonban ez megoldódott, hiszen hamar felszabadult a két társaság és összebarátkoztak” – fogalmazott Daniel Rotaru, a helyi iskola tanulója.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
Jelentős támogatást kapott Maroshévíz a kormánytól, amelynek segítségével a nehéz pénzügyi helyzetbe került város meg tudja oldani a sürgősebb problémáit. Lesz fűtés az iskolákban, és a téli útkarbantartásra is jut pénz.
4 hozzászólás