Fotó: Veres Nándor
Balogh Judit A székely nemesség kialakulása címmel tart előadást a csíkszeredai városháza dísztermében február 9-én, pénteken 18 órától a Honfoglalás előttől az Európai Unió utánig előadás-sorozat részeként.
2024. február 06., 17:592024. február 06., 17:59
A székelység a középkorban katonai társadalom volt, és egészen különleges, sajátos kiváltságokkal rendelkezett hosszú időn keresztül. Hiányzott a jobbágyság a székely társadalomból, viszont az egész székelység úgynevezett kollektív nemességet birtokolt, azaz minden tagja személyileg szabad volt, és adómentes. A társadalom legnagyobb csoportját lófőknek hívták, a legtekintélyesebbeket pedig primoroknak vagy főembereknek. A kora újkorban az Erdélyi Fejedelemség idején fokozatosan jött létre a székely nemesség. A középkorban meglehetősen zárt székely társadalom egyre inkább megjelent az országos elitben, megszerezte a vezető országos tisztségeket. A 17. század végére a székelyföldi nemesség legjelentősebb tagjai az erdélyi elit csúcsára jutottak – Balogh Judit A székely nemesség kialakulása című előadása ezt a folyamatot mutatja be, áll az esemény ajánlójában. A rendezvényt a csíkszeredai városházán tartják február 9-én, pénteken 18 órától.
Balogh Judit az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem történészprofesszora. Tanított a Miskolci Egyetemen és a Károli Gáspár Református Egyetemen is. Három évtizede kutatja a székelység történetét. Ebben a témában számos tanulmánya és több kötete is megjelent. Decemberben jelent meg a gondozásában Hidvégi Nemes János naplója a Tortoma Kiadónál. Nemsokára megjelenik a székelyföldi elitről írott monográfiája, amely elsősorban Apafi Mihály fejedelem korszakára koncentrál. A tudományos előadásai mellett számos ismeretterjesztő előadást is tart szerte a Kárpát-medencében. Két felnőtt gyermek édesanyja. Az Egyháztörténeti Szemle felelős szerkesztője.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
szóljon hozzá!