Fotó: Kristó Róbert
Nyugdíjba vonult illetve aktív csíki iskolaigazgatókat díjazott szerdán a Hargita Megyei Tanfelügyelőség a hagyományos tanév eleji iskolaigazgatói ülésen. A tanácskozáson az aktuális problémákat is megbeszélték.
2010. szeptember 22., 18:042010. szeptember 22., 18:04
2010. szeptember 22., 19:402010. szeptember 22., 19:40
Fotó: Kristó Róbert
A csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Házában tartotta szerdán a Hargita Megyei Tanfelügyelőség a hagyományos tanévkezdési tanácskozást az iskolaigazgatók számára, felavatva ezzel az intézmény újonnan elkészült kis auláját. Idén régiónként szervezik meg az igazgatói tanácskozásokat, szerdán a csíki tanintézmények vezetői találkoztak, ismerték meg az újdonságokat. Ferencz S. Alpár főtanfelügyelő megnyitó beszédében elmondta, azért szervezték a pedagógusok házában a megbeszélést, hogy ezzel is hangsúlyozzák az intézmény fontosságát. Közölte, szeretnék elérni, hogy az intézmény a romániai magyar pedagógusok humán erőforrás központjává váljon.
Az aktuális problémákról szólva Ferencz S. Alpár úgy vélte, a gazdasági és társadalmi események az ellehetetlenedés határára sodorták a pedagógustársadalmat, nehezítve a pedagógusi, menedzseri munkát, ebben a helyzetben pedig csak a kitartás adhat reményt.
A hagyományokhoz híven a tanfelügyelőség ezúttal is díjazta a nyugalomba vonult igazgatókat, akik Ferencz S. Alpár szerint mindennapos pedagógusi, intézményvezetői munkájukkal kiemelkedtek, példamutatók voltak abban, hogy nehéz időszakban is lehet a közösség, a diákok javára cselekedni. A tanfelügyelőség virággal és oklevéllel köszönte meg Bajkó Karolina, a csíkszeredai Szirványvány Napközi, Máthé Terézia, a csíkszeredai Tulipán Napközi, Mandel László, a csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskola, Balázsy Imre, a csíkkozmási Dr. Boga Alajos Általános iskola, Bálint Júlia, a gyimesfelsőloki Domokos Pál Péter Általános Iskola, Máthé Dénes, a csicsói Kájoni János Általános Iskola, Lazăr Virginia, a balánbányai óvoda és Farkas Mária, a csíkdánfalvi óvoda nyugdíjba vonult igazgatójának munkáját. A tanácskozáson a tanfelügyelőség első alkalommal osztotta ki az idén tavasszal alapított és odaítélt Közoktatásért díjat. Az elismerést ebben a tanévben a csíkszentdomokosi Márton Áron Általános Iskola időközben nyugdíjba vonult igazgatója, Gáll Jenő, a balánbányai Roman Rodica, a kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola igazgatója, András Ignác és a Csíkszeredai Iskolás Sportklub igazgatója, Márton Simon (fotó) kapta. A díjazottak közül Máthé Dénes azt mondta kollégáinak, hogy az igazgatói hivatás az egyik leghálátlanabb, de az egyik legnemesebb feladata a pedagógusi létnek, Gáll Jenő pedig arról beszélt, hogy a díj, amit kapott a munkaközösségéé, azé, amelyben tanárként és igazgatóként dolgozott.
Az igazgató tanácskozáson a tanfelügyelőség vezetősége ismertette az aktuális tudnivalókat, így a pénzügyi helyzetet is. Csukás Levente, a tanfelügyelőség gazdasági igazgatója közölte, a 25 százalékos csökkentés után megengedték, hogy a megyén belül újraszámolják a szükségleteket, így biztosítva vannak a tanügyi bérek decemberig.
Az iskolabuszok rendeltetésszerű használatára figyelmeztette az iskolaigazgatókat a tanácskozáson a főtanfelügyelő. Ferencz S. Alpár elmondta, a Közúti Hatóságtól olyan fotókat kapott, amelyeken iskolabuszok krumplit szállítanak, lakodalmas menetben vesznek részt feldíszítve vagy pedig középkorú focistákat szállítanak. Egy udvarhelyszéki település iskolája ugyanakkor 20.000 lejes büntetést kapott, mert nem volt rendben az autó engedélyeztetése. A főtanfelügyelő leszögezte, ő engedélyezi az iskolai kirándulásokat, más célra azonban ne használják az iskolabuszokat, és legyenek rendben a járművek hatósági engedélyei is.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
Miklós István (Indián) Föld-napi festménykiállítását nyitják meg április 24-én, csütörtökön 18 órától a szépvízi Kultúrbisztró fölötti galériában. A Tájak, házak, emberek című tárlat május 10-ig lesz látogatható.