Felderítik a problémákat. Idéntől szinte valós idejű műholdképek alapján is ellenőrzik a támogatásigénylő gazdák területeit. Képünk illusztráció
Fotó: Farkas Tamás
Megkezdte a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) az idei, egységes mezőgazdasági támogatásokat igénylők körében az ellenőrzéseket, de az érintett gazdáknak egyelőre nem kell szankcióktól tartaniuk, ugyanis a szakhatóság segítséget nyújt azoknak, akiknél valamilyen rendellenességet tapasztalnak. Ettől az évtől egy új, állandó monitorozásra szolgáló rendszer is az ellenőrzések részévé válik.
2023. július 10., 21:102023. július 10., 21:10
2023. július 10., 21:162023. július 10., 21:16
A 2023–2027-es időszakra vonatkozó új agrárstratégia által hozott változások miatt idén a szokásosnál később kezdődtek, illetve kezdődnek el az egységes mezőgazdasági támogatásokat igénylő gazdák körében az ellenőrzések. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) már megkezdte az ellenőrzéseket, de szankciókat egyelőre nem alkalmaznak – tudtuk meg Haschi Andrástól, az intézmény vezetőjétől.
Megkezdte az APIA az ellenőrzéseket, de még nincs egy végleges szelvényük – fogalmazott megkeresésünkre.
Ettől függetlenül megkezdték az ellenőrzéseket, de egyelőre csak segítő szándékkal teszik ezt.
„Háromféle ellenőrzési módszerünk van. Az egyik a klasszikus ellenőrzés, ami az ellenőrzési szelvény alapján történik, és aki abban szerepel, annak minden egyes parcelláját le kell ellenőrizzük, mérjük, és megnézzük, hogy mi van rajta. A másik a teledetekciós ellenőrzés – ami igazából egy másik szelvény –, amit nem mi végzünk, hanem egy szakcég. Ez szatellites térképek alapján történik. Van egy harmadik módszer is, amit nem is ellenőrzésnek hívunk, hanem monitorizálásnak. Ez egy teljesen új dolog, és majdnem valós időben történik (szintén műholdkép alapján – szerk. megj.). Ez azt jelenti, hogy mi bármikor, majdnem reális időben látjuk azt, hogy az illetőnek mi történik a parcelláján. De
Tulajdonképpen az összes rendellenességet látjuk, és így helyre tudja még hozni azokat a gazda a nyár folyamán, persze csak akkor, ha nem szerepel az ellenőrzési szelvényben” – magyarázta az APIA megyei kirendeltségének igazgatója.
Haschi András kérdésünkre elmondta, ha az illető az ellenőrzésre kijelölt támogatásigénylők közt szerepel, akkor már nem módosíthatja az igénylést, nem javíthatja a hibákat, és akkor már szankciókat is kaphat.
„Ha viszont nincs benne az ellenőrzési szelvényben, és a monitorizálás során jövünk rá, hogy valami nincs rendben nála, akkor szólunk neki, és tisztázzuk, rendezzük a dolgokat. Azt kell tudni, hogy nagyon sok gazda éveken keresztül nagyon sokat tévedett. Nem voltak ellenőrizve, ezért esetükben igazából soha nem jöttünk rá a tévedésre. És van egy csomó probléma: telekkönyveznek, változnak a területek stb. Azért, hogy ezeket a problémákat elkerüljük, kiküszöböljük, rendszeresen monitorizáljuk a területeket. Akár azt is mondhatnám, hogy gyakorlatilag minden egyes gazdát ellenőrizni fogunk, annyira, hogy a szatellites képen akár azt is meg tudjuk nézni, hogy ő ma reggel lekaszálta-e a területét vagy nem” – fogalmazott, megjegyezve, hogy már el is kezdték a monitorozást.
Egyelőre azonban egyetlen gazda sem kell szankciókra számítson, ha a monitorozás során valami rendellenességet tapasztalnak nála az APIA alkalmazottai. A gazdák számára csak azt követően lehetnek negatív következményei az ankétoknak, hogy a megyei APIA megkapta a főhatóságtól az idei ellenőrzési szelvényt, tehát az ellenőrizendő gazdák listáját. Az előző évek tapasztalatai alapján ez nagyjából kétezer gazdát fog érinteni a megyében.
A szankciókra vonatkozó kérdésünkre Haschi András elmondta, azok nem változtak, továbbra is támogatásvesztést eredményezhetnek a komolyabb kihágások.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Órákon keresztül áramszünet lesz több székelyudvarhelyi háztartásban kedden.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint áprilisban 2,4 százalékra csökkent a márciusi 2,5 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 4,9 százalékos az infláció.
Stabilizálódni látszik a lej árfolyama az államelnök-választás második fordulóját követően, amelyet Nicușor Dan független jelölt nyert meg. A román fizetőeszköz jelentősen erősödött a szavazás másnapján a főbb valutákkal szemben.
A pénteken jegyzett évi 7,39 százalékról 7,26 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
Egy esetet leszámítva nem történt semmilyen, a választáshoz köthető incidens vasárnap, az államelnök-választás második fordulójában Hargita megyében.
A jármű több darabja leszakadt és több méterre elrepült, miután egy útszéli áteresz betonlapjának ütközött vasárnap Teleorman megyében. A sofőr túlélte a balesetet, de megsérült és kórházba vitték.
Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
Sehol sem szavaztak úgy Romániában, ahogy Hargita megyében: Nicușor Dan a szavazatok több mint 90 százalékát szerezte meg. Példátlan fölény.
szóljon hozzá!