Felderítik a problémákat. Idéntől szinte valós idejű műholdképek alapján is ellenőrzik a támogatásigénylő gazdák területeit. Képünk illusztráció
Fotó: Farkas Tamás
Megkezdte a Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) az idei, egységes mezőgazdasági támogatásokat igénylők körében az ellenőrzéseket, de az érintett gazdáknak egyelőre nem kell szankcióktól tartaniuk, ugyanis a szakhatóság segítséget nyújt azoknak, akiknél valamilyen rendellenességet tapasztalnak. Ettől az évtől egy új, állandó monitorozásra szolgáló rendszer is az ellenőrzések részévé válik.
2023. július 10., 21:102023. július 10., 21:10
2023. július 10., 21:162023. július 10., 21:16
A 2023–2027-es időszakra vonatkozó új agrárstratégia által hozott változások miatt idén a szokásosnál később kezdődtek, illetve kezdődnek el az egységes mezőgazdasági támogatásokat igénylő gazdák körében az ellenőrzések. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA) már megkezdte az ellenőrzéseket, de szankciókat egyelőre nem alkalmaznak – tudtuk meg Haschi Andrástól, az intézmény vezetőjétől.
Megkezdte az APIA az ellenőrzéseket, de még nincs egy végleges szelvényük – fogalmazott megkeresésünkre.
Ettől függetlenül megkezdték az ellenőrzéseket, de egyelőre csak segítő szándékkal teszik ezt.
„Háromféle ellenőrzési módszerünk van. Az egyik a klasszikus ellenőrzés, ami az ellenőrzési szelvény alapján történik, és aki abban szerepel, annak minden egyes parcelláját le kell ellenőrizzük, mérjük, és megnézzük, hogy mi van rajta. A másik a teledetekciós ellenőrzés – ami igazából egy másik szelvény –, amit nem mi végzünk, hanem egy szakcég. Ez szatellites térképek alapján történik. Van egy harmadik módszer is, amit nem is ellenőrzésnek hívunk, hanem monitorizálásnak. Ez egy teljesen új dolog, és majdnem valós időben történik (szintén műholdkép alapján – szerk. megj.). Ez azt jelenti, hogy mi bármikor, majdnem reális időben látjuk azt, hogy az illetőnek mi történik a parcelláján. De
Tulajdonképpen az összes rendellenességet látjuk, és így helyre tudja még hozni azokat a gazda a nyár folyamán, persze csak akkor, ha nem szerepel az ellenőrzési szelvényben” – magyarázta az APIA megyei kirendeltségének igazgatója.
Haschi András kérdésünkre elmondta, ha az illető az ellenőrzésre kijelölt támogatásigénylők közt szerepel, akkor már nem módosíthatja az igénylést, nem javíthatja a hibákat, és akkor már szankciókat is kaphat.
„Ha viszont nincs benne az ellenőrzési szelvényben, és a monitorizálás során jövünk rá, hogy valami nincs rendben nála, akkor szólunk neki, és tisztázzuk, rendezzük a dolgokat. Azt kell tudni, hogy nagyon sok gazda éveken keresztül nagyon sokat tévedett. Nem voltak ellenőrizve, ezért esetükben igazából soha nem jöttünk rá a tévedésre. És van egy csomó probléma: telekkönyveznek, változnak a területek stb. Azért, hogy ezeket a problémákat elkerüljük, kiküszöböljük, rendszeresen monitorizáljuk a területeket. Akár azt is mondhatnám, hogy gyakorlatilag minden egyes gazdát ellenőrizni fogunk, annyira, hogy a szatellites képen akár azt is meg tudjuk nézni, hogy ő ma reggel lekaszálta-e a területét vagy nem” – fogalmazott, megjegyezve, hogy már el is kezdték a monitorozást.
Egyelőre azonban egyetlen gazda sem kell szankciókra számítson, ha a monitorozás során valami rendellenességet tapasztalnak nála az APIA alkalmazottai. A gazdák számára csak azt követően lehetnek negatív következményei az ankétoknak, hogy a megyei APIA megkapta a főhatóságtól az idei ellenőrzési szelvényt, tehát az ellenőrizendő gazdák listáját. Az előző évek tapasztalatai alapján ez nagyjából kétezer gazdát fog érinteni a megyében.
A szankciókra vonatkozó kérdésünkre Haschi András elmondta, azok nem változtak, továbbra is támogatásvesztést eredményezhetnek a komolyabb kihágások.
Frissítették a Hargita megyei víz- és szennyvíz infrastruktúra fejlesztéséhez a megvalósíthatósági tanulmányt, amelyre a projekt elindításához szükség van. Eltelt hét és fél év papírozással, rövidesen jöhet a kivitelezés.
Csökkentik az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátása körüli felesleges bürokráciát, ezentúl kevesebb dokumentumot kell benyújtani, amikor helyi hatóságoktól engedélyeket vagy egyéb specifikus iratokat kérnek a lakók.
Két ember meghalt egy közlekedési balesetben péntek reggel Vrancea megyében.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Idegesítő bukkanók, nem tetsző korlátok és az útszakasz, amelyet egyelőre nem újítottak fel Bikafalva határában a 137-es megyei út korszerűsítése során – ezekre kaptunk magyarázatot Hargita Megye Tanácsának vezetőjével beszélgetve.
Dokumentumfilm készül a sepsiszentgyörgyi egykori dohánygyárról, archív felvételeket gyűjtenek hozzá – számol be bejegyzésében a Sepsiszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal.
A kis keresetű egészségügyi dolgozók béréből levonásra kerülő 100-150 lejek nem fogják helyrebillenteni a költségvetési mérleget, véli a Sanitas Hargita megyei vezetője, aki szerint az érintettek még bíznak abban, hogy visszavonják az intézkedést.
Öt fiatalt vettek őrizetbe testi sértés, lopás és csendháborítás gyanújával Marosvásárhelyen. A Víkendtelepen garázdálkodó fiatalok közül a legidősebb mindössze 19 éves.
110 millió lejes hitelcsomagot fog igényelni a csíkszeredai önkormányzat annak érdekében, hogy a folyamatban levő beruházások számára önrészt és előfinanszírozást tudjon biztosítani. A képviselő-testület pénteki ülésén dönt erről.
Oszlopnak ütközött Dicsőszentmártonban egy személyautó csütörtök délután, egy személy a járműbe szorult, ennek ellenére enyhe sérülésekkel megúszta a balesetet.
szóljon hozzá!