Több mint öt éve nyitottak háziorvosi ügyeleti központot Csíkszeredában
Fotó: Gecse Noémi
Több mint öt év telt el a csíkszeredai háziorvosi ügyeleti központ megnyitása óta. A Tudor lakótelepi intézmény létrehozásának az volt a célja, hogy a kórházak sürgősségi osztályait tehermentesítse az olyan esetektől, amelyeket az alapellátásban is meg lehet oldani.
2017. június 30., 21:022017. június 30., 21:02
Az ügyeleti központ a Testvériség sugárút 16. szám alatt található,
Szolgálatot tartanak a hivatalos ünnepnapokon is. A központot kisebb egészségügyi problémákkal lehet felkeresni, olyanokkal, amelyekkel a háziorvosához fordulna a beteg, azaz
A központ létrejöttének a legfontosabb célja az volt, hogy tehermentesítse a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályát. Az elmúlt években azonban a szóban forgó osztály tevékenysége nagyban fokozódott, nehezedett, mind a beteglétszám, mind a betegségek súlyossági fokát illetően – mutatott rá érdeklődésünkre Demeter Ferenc kórházmenedzser.
Demeter kifejtette, ez nem az ügyeleti központ rovására írható, inkább a lakosság egészségügyi szolgáltatások iránt támasztott változó követelményei miatt következett be. Ez azt jelenti – folytatta –, hogy az utóbbi években a pácienseknek az egészségügyi szolgáltatások iránti igénye nagyban fokozódott.
Sokan a szociális problémákat pszichoszomatikus betegségként (lelki tényező hatására kialakult testi rendellenesség, betegség) vetítik ki, és akár ezekkel folyamodhatnak a sürgősségre.
– magyarázta Demeter Ferenc.
A kórházmenedzser elmondta, gyakran előfordul, hogy a páciensek várakozni kényszerülnek a sürgősségi osztályon, akik akár bosszúsak is lehetnek emiatt. Azonban azért sürgősségi osztály, mivel elsősorban a súlyos eseteket kell ott ellátni. A várakozóban van is egy felirat, amin ez áll:
Demeter szerint több szakemberre is szükségük volna, azonban országszerte jóval kevesebb sürgősségi orvos van, mint amennyire az egészségügyi ellátórendszerben szükség van. Továbbá kiemelte, a lakosságot is jobban fel kellene világosítani, hogy mivel fordulhatnak az ügyeleti központhoz és mivel a sürgősségre.
Fotó: Gecse Noémi
Kik fordulnak az ügyeleti központhoz?
Többek között lázas gyerekekkel, légúti problémákkal küszködők, gyomorrontásban és hasmenésben szenvedők vagy épp magas vérnyomású személyek fordulnak a csíki ügyeleti központhoz ellátásért – tudtuk meg dr. Bachner Katalintól, aki rendszeresen vállal ügyeletet a központban. Az intézményhez Csíkszereda és a környező települések lakossága tartozik, azonban szükség esetén bárki fordulhat hozzájuk. A háziorvos úgy látja, noha a központnak valóban nem sikerült még nagyban tehermentesíteni a kórház sürgősségi osztályát, azért van létjogosultsága. Elmondta, egy ügyelet alatt általában 25-30 beteg fordul meg, ami már bizonyos mértékben segít a kórházi sürgősségi osztályon. Azt is megjegyezte, a központ felszereltsége nem korszerű, főképp a kórházban már elhasznált műszereket kapják meg.
A központ finanszírozása és ellátása három lábon áll. A rendelőhelyiséget a Hargita megyei és a csíkszeredai önkormányzat biztosítja, a fenntartási költségek az utóbbit terhelik. A központban ügyeletező hét orvos és asszisztenseik bérét az egészségügyi minisztérium fizeti az egészségbiztosító pénztáron keresztül.
– közölte érdeklődésünkre Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Fontosnak tartotta kihangsúlyozni, nagyon sokan nem tudják, hogy létezik egy ilyen központ, épp ezért ő is úgy látja, le van terhelve a csíkszeredai kórház sürgősségi osztálya. Épp ezért lényeges, hogy a páciensek tudják, oda is fordulhatnak szükség esetén. A biztosítópénztár vonatkozó statisztikája szerint májusban 164 személy fordult a csíkszeredai ügyeleti központhoz ellátásért.
Négy központ Hargita megyében
Hargita megyében egyébként a csíkszeredai mellett még három ilyen jellegű intézmény található: egy Székelyudvarhelyen, egy Parajdon és egy Gyergyóremetén. Duda Tihamér szerint még szükség lenne néhány központra megyeszinten, hogy teljes mértékben le tudják fedni a lakossági igényeket.
Dulakodásra lett figyelmes egy olvasónk kedden reggel röviddel 8 óra előtt, amely Csíkszeredában, a Kossuth Lajos utcai Electrica előtt tört ki, több ember között.
Újabb fagyos regelre ébredt szinte a teljes ország, Csíkszeredában volt a leghidegebb: éppen csak, de mínusz tíz fok alá esett a hőmérséklet.
Pro Urbe-díjra és díszpolgári címre javasolhatnak a közösségért és a városért önzetlenül munkálkodó személyeket a gyergyószentmiklósiak november 18-ig.
Szinte egyik pillanatról a másikra maradhat pedagógusok nélkül a közoktatási rendszer tíz–tizen-egynéhány éven belül, és egyes szakemberek szerint már most késő ezt megelőzni. A pedagógushiány már tapasztalható, de ez még a jelenség enyhébb formája.
Bonyolult diagramm szerint működik Marosvásárhely okosjelzőlámpás rendszere: a gyalogosok a gomb megnyomása után 10 és 138 másodperc közötti időközönként kapnak szabad utat a „zöld hullámra” tervezett közlekedés miatt.
Erdély Bálint Előd: Földanya, Magyari Hunor: L(égi) fotók és Balázs Attila: Időtlen lelkek című fotókiállítását nyitják meg szerdán délután Székelyudvarhelyen – három különböző helyszínen és időpontban.
Öngyilkosságot követett el a csíkszeredai börtön egyik cellájában egy 20 éves férfi, aki előzetes letartóztatásban volt emberölési kísérlet miatt.
A szenny- és ivóvízhálózatok kiépítése miatt vannak forgalomkorlátozások több helyszínen a 13A jelzésű országút felsősófalvi szakaszán. Idén már nem tudja teljesen befejezni a munkálatokat a kivitelező, hamarosan leállás várható.
Egy férfit kórházba kellett szállítani, valamint két órán át volt lezárva a forgalom a 13A jelzésű országúton, Farkaslaka határában, ahol két jármű ütközött össze – közli a Hargita Megyei rendőr-főkapitányság.
Szerencsére sérülések nélkül megúszta a balesetet az a sofőr, aki autójával egy sáncba sodródott hétvégén Csíkszeredában. Az autóvezető jelentette az esetet a 112-es segélyhívó számon.
szóljon hozzá!