Több mint öt éve nyitottak háziorvosi ügyeleti központot Csíkszeredában
Fotó: Gecse Noémi
Több mint öt év telt el a csíkszeredai háziorvosi ügyeleti központ megnyitása óta. A Tudor lakótelepi intézmény létrehozásának az volt a célja, hogy a kórházak sürgősségi osztályait tehermentesítse az olyan esetektől, amelyeket az alapellátásban is meg lehet oldani.
2017. június 30., 21:022017. június 30., 21:02
Az ügyeleti központ a Testvériség sugárút 16. szám alatt található,
Szolgálatot tartanak a hivatalos ünnepnapokon is. A központot kisebb egészségügyi problémákkal lehet felkeresni, olyanokkal, amelyekkel a háziorvosához fordulna a beteg, azaz
A központ létrejöttének a legfontosabb célja az volt, hogy tehermentesítse a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sürgősségi osztályát. Az elmúlt években azonban a szóban forgó osztály tevékenysége nagyban fokozódott, nehezedett, mind a beteglétszám, mind a betegségek súlyossági fokát illetően – mutatott rá érdeklődésünkre Demeter Ferenc kórházmenedzser.
Demeter kifejtette, ez nem az ügyeleti központ rovására írható, inkább a lakosság egészségügyi szolgáltatások iránt támasztott változó követelményei miatt következett be. Ez azt jelenti – folytatta –, hogy az utóbbi években a pácienseknek az egészségügyi szolgáltatások iránti igénye nagyban fokozódott.
Sokan a szociális problémákat pszichoszomatikus betegségként (lelki tényező hatására kialakult testi rendellenesség, betegség) vetítik ki, és akár ezekkel folyamodhatnak a sürgősségre.
– magyarázta Demeter Ferenc.
A kórházmenedzser elmondta, gyakran előfordul, hogy a páciensek várakozni kényszerülnek a sürgősségi osztályon, akik akár bosszúsak is lehetnek emiatt. Azonban azért sürgősségi osztály, mivel elsősorban a súlyos eseteket kell ott ellátni. A várakozóban van is egy felirat, amin ez áll:
Demeter szerint több szakemberre is szükségük volna, azonban országszerte jóval kevesebb sürgősségi orvos van, mint amennyire az egészségügyi ellátórendszerben szükség van. Továbbá kiemelte, a lakosságot is jobban fel kellene világosítani, hogy mivel fordulhatnak az ügyeleti központhoz és mivel a sürgősségre.
Fotó: Gecse Noémi
Kik fordulnak az ügyeleti központhoz?
Többek között lázas gyerekekkel, légúti problémákkal küszködők, gyomorrontásban és hasmenésben szenvedők vagy épp magas vérnyomású személyek fordulnak a csíki ügyeleti központhoz ellátásért – tudtuk meg dr. Bachner Katalintól, aki rendszeresen vállal ügyeletet a központban. Az intézményhez Csíkszereda és a környező települések lakossága tartozik, azonban szükség esetén bárki fordulhat hozzájuk. A háziorvos úgy látja, noha a központnak valóban nem sikerült még nagyban tehermentesíteni a kórház sürgősségi osztályát, azért van létjogosultsága. Elmondta, egy ügyelet alatt általában 25-30 beteg fordul meg, ami már bizonyos mértékben segít a kórházi sürgősségi osztályon. Azt is megjegyezte, a központ felszereltsége nem korszerű, főképp a kórházban már elhasznált műszereket kapják meg.
A központ finanszírozása és ellátása három lábon áll. A rendelőhelyiséget a Hargita megyei és a csíkszeredai önkormányzat biztosítja, a fenntartási költségek az utóbbit terhelik. A központban ügyeletező hét orvos és asszisztenseik bérét az egészségügyi minisztérium fizeti az egészségbiztosító pénztáron keresztül.
– közölte érdeklődésünkre Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója. Fontosnak tartotta kihangsúlyozni, nagyon sokan nem tudják, hogy létezik egy ilyen központ, épp ezért ő is úgy látja, le van terhelve a csíkszeredai kórház sürgősségi osztálya. Épp ezért lényeges, hogy a páciensek tudják, oda is fordulhatnak szükség esetén. A biztosítópénztár vonatkozó statisztikája szerint májusban 164 személy fordult a csíkszeredai ügyeleti központhoz ellátásért.
Négy központ Hargita megyében
Hargita megyében egyébként a csíkszeredai mellett még három ilyen jellegű intézmény található: egy Székelyudvarhelyen, egy Parajdon és egy Gyergyóremetén. Duda Tihamér szerint még szükség lenne néhány központra megyeszinten, hogy teljes mértékben le tudják fedni a lakossági igényeket.
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
szóljon hozzá!