Jére Lajos magtermelő hasznos tanácsokkal látta el a magokat vásárlókat
Fotó: Barabás Orsolya
Egy év kihagyás után ismét megrendezték a Gyergyói Magbörzét Gyergyószentmiklóson. Tanyabemutatókkal, tapasztalatcserével, kertészeti előadással, sok hasznos tanáccsal és gondolatébresztővel várták az érdeklődőket a Városi Könyvtárban szombaton délután.
2022. március 27., 18:022022. március 27., 18:02
2022. március 27., 18:092022. március 27., 18:09
A hetedik alkalommal megszervezett Gyergyói Magbörzén kicsinek bizonyult a Városi Könyvtár előadóterme. Évről évre megbizonyosodik, hogy mind több fiatalt érdekli a háztáji kertészkedés. „Tavaly nem volt magbörze, de azt tapasztaltuk, hogy az elmúlt időszak, ez a helyzet jobban összehozta a közösséget” – mondta felvezetőjében Bara Edit, a Gyergyói kiskertes mozgalom Facebook-csoportjának az adminisztrátora.
A magbörze egyik szervezője rávilágított arra, hogy csak magukra számíthattak azok a térségben, akik őshonos magokat szeretnének termeszteni, de a magbörze által új kapcsolatok alakultak ki, mert igyekeztek egymásnak segíteni ebben az itt élők.
Kilyén Ferenc, a gyergyóditrói Csacsa tanya tulajdonosa mesélt arról, hogy kertészmérnöki végzettséggel, marosszentgyörgyi születésűként hogyan került ide, és fogott bele palántanevelésbe és kecsketartásba feleségével egy olyan területen, ahol csak legelő volt, és a legközelebbi szomszéd 400 méterre található. Bemutatta a földbe beásott passzív szolár fóliaházakat, amelyekben teljesen vegyszermentesen nevelik a zöldségpalántákat, amit aztán értékesítenek, és 15 kecskét is tartanak.
A Csacsa tanyán nem csak palántákat nevelnek, hanem kecskéket is
Fotó: Barabás Orsolya
„A gyerekeink végig ott vannak velünk, amíg dolgozunk, a föld szeretetére neveljük őket, nem bánjuk, ha a sárt gyúrják” – mondta Kilyén Ferenc, aki bárkit szeretettel fogad a tanyáján és szívesen megosztja tapasztalatait.
Csizmadia Szilárd és Timea Svájcban dolgozott, ott ismerkedtek meg a bio zöldségtermesztéssel, és Gyergyószentmiklósra hazatérve a hasznos ismereteket, technikákat a saját tanyájukon is bevezették. Sokféle zöldséget termesztenek a fóliasátrakban, a spenóttól a paprikán át a paradicsomig. Nem használnak vegyszereket, megtanultak megküzdeni a betegségekkel, kártevőkkel, és minden évben új fajtákkal is próbálkoznak kisebb-nagyobb sikerrel.
Csizmadia Szilárd és Timea a külföldről hozott tudást itthon kamatoztatják
Fotó: Barabás Orsolya
Például saját kárukon tapasztalták meg, hogy a padlizsán nagy arányban vonzza a kártevőket, amiktől aztán nehezen lehet megszabadulni, emiatt lemondtak ennek termesztéséről. Nagy sikere van a zöldségkosarainknak, amibe az éppen termő többféle zöldség kerül, így a vásárló egyszerre több friss növényhez jut.
Bicsak Péter kertész a talajtakarás előnyeiről beszélt előadásában, kiemelve, nagyon fontos, hogy ne csak kizsákmányoljuk a földet, hanem pótoljuk is a fontos összetevőit. Elmondta, talajtakarás esetén nem szárad, repedezik ki a föld, kevesebbet kell öntözni, gyomlálni, később fagy el. Erre a célra szalma, fenyőmoszt, fakéreg, ágapríték egyaránt használható. A jelenlévőknek részletesen bemutatta a mélymulcsos eljárást is.
Bicsak Péter kertész a talajtakarás titkaiba avatta be a jelenlévőket.
Fotó: Barabás Orsolya
A magbörze keretében lehetőség volt magokat cserélni, Jére Lajos magtermelőtől vásárolni és tanácsokat kérni, tapasztalatokat megosztani arról, kinek milyen mag vált be, milyen nehézségekkel találkoznak.
Június végén megérkezett a mozik kínálatába a Brad Pitt főszereplésével készült F1, ami egy, a Formula-1 világában játszódó fikciós dráma, amit valós események ihlettek. Ajánló.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
szóljon hozzá!