Jére Lajos magtermelő hasznos tanácsokkal látta el a magokat vásárlókat
Fotó: Barabás Orsolya
Egy év kihagyás után ismét megrendezték a Gyergyói Magbörzét Gyergyószentmiklóson. Tanyabemutatókkal, tapasztalatcserével, kertészeti előadással, sok hasznos tanáccsal és gondolatébresztővel várták az érdeklődőket a Városi Könyvtárban szombaton délután.
2022. március 27., 18:022022. március 27., 18:02
2022. március 27., 18:092022. március 27., 18:09
A hetedik alkalommal megszervezett Gyergyói Magbörzén kicsinek bizonyult a Városi Könyvtár előadóterme. Évről évre megbizonyosodik, hogy mind több fiatalt érdekli a háztáji kertészkedés. „Tavaly nem volt magbörze, de azt tapasztaltuk, hogy az elmúlt időszak, ez a helyzet jobban összehozta a közösséget” – mondta felvezetőjében Bara Edit, a Gyergyói kiskertes mozgalom Facebook-csoportjának az adminisztrátora.
A magbörze egyik szervezője rávilágított arra, hogy csak magukra számíthattak azok a térségben, akik őshonos magokat szeretnének termeszteni, de a magbörze által új kapcsolatok alakultak ki, mert igyekeztek egymásnak segíteni ebben az itt élők.
Kilyén Ferenc, a gyergyóditrói Csacsa tanya tulajdonosa mesélt arról, hogy kertészmérnöki végzettséggel, marosszentgyörgyi születésűként hogyan került ide, és fogott bele palántanevelésbe és kecsketartásba feleségével egy olyan területen, ahol csak legelő volt, és a legközelebbi szomszéd 400 méterre található. Bemutatta a földbe beásott passzív szolár fóliaházakat, amelyekben teljesen vegyszermentesen nevelik a zöldségpalántákat, amit aztán értékesítenek, és 15 kecskét is tartanak.
A Csacsa tanyán nem csak palántákat nevelnek, hanem kecskéket is
Fotó: Barabás Orsolya
„A gyerekeink végig ott vannak velünk, amíg dolgozunk, a föld szeretetére neveljük őket, nem bánjuk, ha a sárt gyúrják” – mondta Kilyén Ferenc, aki bárkit szeretettel fogad a tanyáján és szívesen megosztja tapasztalatait.
Csizmadia Szilárd és Timea Svájcban dolgozott, ott ismerkedtek meg a bio zöldségtermesztéssel, és Gyergyószentmiklósra hazatérve a hasznos ismereteket, technikákat a saját tanyájukon is bevezették. Sokféle zöldséget termesztenek a fóliasátrakban, a spenóttól a paprikán át a paradicsomig. Nem használnak vegyszereket, megtanultak megküzdeni a betegségekkel, kártevőkkel, és minden évben új fajtákkal is próbálkoznak kisebb-nagyobb sikerrel.
Csizmadia Szilárd és Timea a külföldről hozott tudást itthon kamatoztatják
Fotó: Barabás Orsolya
Például saját kárukon tapasztalták meg, hogy a padlizsán nagy arányban vonzza a kártevőket, amiktől aztán nehezen lehet megszabadulni, emiatt lemondtak ennek termesztéséről. Nagy sikere van a zöldségkosarainknak, amibe az éppen termő többféle zöldség kerül, így a vásárló egyszerre több friss növényhez jut.
Bicsak Péter kertész a talajtakarás előnyeiről beszélt előadásában, kiemelve, nagyon fontos, hogy ne csak kizsákmányoljuk a földet, hanem pótoljuk is a fontos összetevőit. Elmondta, talajtakarás esetén nem szárad, repedezik ki a föld, kevesebbet kell öntözni, gyomlálni, később fagy el. Erre a célra szalma, fenyőmoszt, fakéreg, ágapríték egyaránt használható. A jelenlévőknek részletesen bemutatta a mélymulcsos eljárást is.
Bicsak Péter kertész a talajtakarás titkaiba avatta be a jelenlévőket.
Fotó: Barabás Orsolya
A magbörze keretében lehetőség volt magokat cserélni, Jére Lajos magtermelőtől vásárolni és tanácsokat kérni, tapasztalatokat megosztani arról, kinek milyen mag vált be, milyen nehézségekkel találkoznak.
„Háború utáni” és „siralmas” állapotok – maga a fogyasztóvédelem használja ezeket a leírásokat a tengerparti ellenőrzőakciójuk után.
Július első hetében újból élményekben gazdag napokat tölthettek el a gyerekek a Zetavár Panzióban megrendezett VitaMAG táborban, amelyet, mint az elmúlt nyolc évben is, támogatóként segített a Cetate Production sátorgyár.
Vízbe esett ember megmentésére riasztották a tűzoltókat Marosludason. Az eset a város szélén, az egykori üveggyár közelében található tónál történt – írja közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan.
Egyelőre nehéz meghatározni, mekkora veszteséget okoz a parajdi bányakatasztrófa Korondon és Szovátán: előbbi település árusai 15-20 százalékos kiesést jósolnak, az üdülővárosban inkább a vakációs jegyek értékének csökkentése miatt aggódnak.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem, csupán átszervezik a
A Transzfogarason történt halálos medvetámadást követően számtalan reakció érkezett a közösségi oldalakat használók részéről.
Ilie Bolojan miniszterlenök a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén kijelentette, hogy július végéig a második deficitcsökkentő csomaggal is a parlament elé járul, és ezek az intézkedések már a méltányosságra helyezik hangsúlyt.
Vészhelyzetben hozott felelősségteljes döntésnek nevezte hétfőn délután a parlamentben Ilie Bolojan az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet beterjesztését.
Napról napra kevesebb marad a sepsiszentgyörgyi városközpont egyik meghatározó épületéből. A valamikori Bodok szálló bontásával járó zaj és por az épület közelében levő vendéglátóegységek számára is megnehezíti a nyári szezont.
szóljon hozzá!