Fotó: Kristó Róbert
Begyógyíthatatlan lelki sebek, egy életet megkeserítő, válasz nélküli, önmarcangoló kérdések, fájdalom, szenvedés – ez gyötri egy életen át azokat, akiknek hozzátartozójuk öngyilkosságot követett el.
2010. szeptember 09., 19:002010. szeptember 09., 19:00
2010. szeptember 10., 13:392010. szeptember 10., 13:39
Fotó: Kristó Róbert
Nehéz együtt élni a mit rontottam el kérdéssel, mert minden bizonnyal mindenki magában keresi a hibát. Az öngyilkosság megelőzhető – erre próbálják felhívni a figyelmet a szakemberek azzal, hogy 1993-tól szeptember 10-ét az öngyilkosság megelőzésének világnapjává nyilvánították.
„Hargita megyében, amióta követem a jelenséget, évente 200–250 ember lett öngyilkos. Húsz év alatt egy ötezres község lakossága pusztult el, és ennek 93 százaléka magyar ajkú volt” – mondja dr. Veress Albert pszichiáter főorvos.
Fotó: Kristó Róbert
Dr. Veress Albert pszichiáter főorvos mintegy húsz éve foglalkozik az öngyilkossággal, mint jelenséggel, követi ennek Hargita megyei alakulását. Szerinte, hogy már létezik az öngyilkosság megelőzési világnap, mutatja, mennyire fontos az élet megmentése, hogy milyen nagy arányú emberveszteséget jelent minden országnak az önként vállalt halál. Statisztikai adatok szerint világszerte évente egymillió ember követ el befejezett öngyilkosságot, ami minden negyvenedik másodpercben egy öngyilkosságban elvesztett életet jelent.
A téma kapcsán többek között nyilatkozik egy fiatal nő, akinek közeli hozzátartozója több mint tíz évvel ezelőtt ugrott a halálba, illetve levélben osztja meg gondolatait egy olyan hölgy, aki harminc évvel ezelőtt öngyilkosságot kísérelt meg.
Riportunk a Csíki Hírlap szeptember 9-ei, pénteki számában.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
szóljon hozzá!