Balázs Ferenc cserkészvezető, fotográfus, Székely Zoltán fizikatanár és néhai Szabó János szobrászművész Pro Urbe díjban, Ilyés Ferenc kézilabdázó és néhai Eötvös Péter zeneszerző pedig díszpolgári címben részesült kedden Székelyudvarhelyen, a Szent István napi események részeként megszervezett dísztanácsülésen.
2024. augusztus 20., 15:562024. augusztus 20., 15:56
2024. augusztus 20., 16:142024. augusztus 20., 16:14
Fotó: Csató Andrea
Balázs Ferenc cserkészvezető, fotográfus, Székely Zoltán fizikatanár és néhai Szabó János szobrászművész Pro Urbe díjban, Ilyés Ferenc kézilabdázó és néhai Eötvös Péter zeneszerző pedig díszpolgári címben részesült kedden Székelyudvarhelyen, a Szent István napi események részeként megszervezett dísztanácsülésen.
2024. augusztus 20., 15:562024. augusztus 20., 15:56
2024. augusztus 20., 16:142024. augusztus 20., 16:14
Harmincegy éve, 1993-ban döntött úgy az akkori önkormányzati képviselő-testület, hogy
– emlékeztetett az esemény megnyitóján Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere.
Fotó: Csató Andrea
Mint mondta, ez jó döntés volt, hiszen fontos, hogy a közösség elismerje azok munkáját, akik nem csak egyéni érvényesülésüket, érdekeiket tartják szem előtt. Az évek folyamán
– jelentette ki az elöljáró. Hozzátette, időközben nőtt a jutalmazók felelőssége is, hogy az újonnan elismertek méltók legyenek elődeikhez. Hangsúlyozta: az idei díjazottak méltón képviselik azt a szellemiséget, amelyre mindnyájan büszkék lehetünk.
Fotó: Csató Andrea
Balázs Ferenc cserkészvezető, fotográfus, pedagógus a romániai magyar cserkészmozgalom újraindításában betöltött meghatározó szerepéért, illetve fotográfusi és fotóklubvezetői tevékenységének elismeréseként vehette át a Pro Urbe díjat. A jelenlévőknek elmondta, sem anyagi, sem erkölcsi megbecsülést nem várt teljesítményéért, csupán a helyi közösségért cselekedett. Fia, Balázs Attila közölte, ötven darab nagyméretű, digitalizált fényképet adományoznak a Haáz Rezső Múzeumnak, amelyeket édesapja az 1950-es évek és az 1989-es forradalom közötti időszakban készített. Ezt pedig az elkövetkező két évben újabb ötven fotóval fogják kiegészíteni. Ezen fényképeket pedig Európa egyik legnagyobb digitális fotóarchívumának, a Fortepan-nak is átadják.
Fotó: Csató Andrea
Székely Zoltán fizikatanár a Tamási Áron Gimnázium kivételes és egyedi pedagógusaként életcélul tűzte ki a fiatalok érdeklődésének felkeltését a szaktantárgya iránt. Mindezt rendhagyó előadásokkal, bemutatókkal és kísérletek révén érte el. Diákjait inspirálja, mentorálja, rangos versenyeken, vetélkedőkön egyengeti útjukat. Ő tanári tevékenységének elismeréseként részesült Pro Urbe díjban. Székely Zoltán rámutatott, ő megilletődött, amikor értesítették az elismerésre való jelölésről – valójában mások kellett meggyőzzék, hogy azt valóban megérdemli. Szerinte egy olyan elismerésről van szó, amelyet nagyon sokan megérdemelnének Székelyudvarhelyen, legyen szó életeket mentő orvosokról, kenyeret sütő pékekről, nevettető színészekről stb. Bízik benne, hogy egyszer az ő munkájukat is értékelik. A díját diákjainak és kollégáinak ajánlotta.
Fotó: Csató Andrea
Post mortem részesült Pro Urbe díjban Szabó János szobrászművész, aki tehetséges művészként számos köztéri alkotással, emlékplakettel és szoborral gazdagította szülővárosa és Udvarhelyszék településeit. Köztéri szobrai nem csak méreteikben, de belső arányaikban és összegző formavilágukban is monumentálisak, egyediek. Az elismerést fia, Szabó Levente fogadta, aki a Palló Imre Művészeti Líceumnak adományozta a díját, hogy kiállíthassák azt az iskolában, az apja emlékére létrehozott részen.
Fotó: Csató Andrea
Ilyés Ferenc kézilabdázó Székelyudvarhely szülöttjeként a magyar kézilabdázás fontos szereplőjévé vált, és kimagasló sporteredményeket ért el különböző klubok színeiben. A magyar válogatott tagjaként, illetve a Magyar Kézilabda Szövetség elnökeként tovább folytatja a sportág felvirágoztatásáért végzett munkáját. A felsorolt tevékenységeivel érdemelte ki a Székelyudvarhely díszpolgára címet. Ilyés Ferenc hangsúlyozta, mindig is büszke volt székelyudvarhelyi származására, sohasem számított díjakra, hanem mindig igyekezett egyre jobb lenni szakmájában. „Mindig éreztem a mérkőzések előtt és után, hogy az a szeretet, amit kapok, az nem csak Magyarországról érkezik, hanem innen is tőletek… Ebből próbálok visszaadni minél többet a Magyar Kézilabda Szövetség elnökeként az udvarhelyi kézilabdásoknak és a városnak” – fogalmazott könnyeivel küzdve.
Fotó: Csató Andrea
Néhai Eötvös Péter zeneszerző és karmester Székelyudvarhely szülöttjeként jelentős sikereket ért el szakmájában. Sikeres zeneszerzőként, rendhagyó zenepedagógusként, kiváló karmesterként, és a 20-21. század egyik legismertebb kortárs operaszerzőjeként jegyzik, ugyanakkor a zenei élet legjelentősebb és legbefolyásosabb személyiségeként tekintettek rá. Számára post mortem ítélték meg a város díszpolgári címét. A jutalmat felesége, özvegy Eötvös Péterné Mezei Mária vette át. „Nagy művész és nagy ember volt” – közölte nemes egyszerűséggel, majd megköszönte az elismerést.
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
Ünnepi műsorral tisztelegtek a meghurcoltak előtt az erdővidéki fiatalok, és azok is, akiket nem kell emlékeztetni a kommunizmus sötét éveire. Kelemen Csongor egykori politikai fogoly jelenlétében emlékeztek 1956-ra Baróton.
A vízhálózat mosási és fertőtlenítési munkálatai miatt a nyárádszeredai önkormányzat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak háztartási célokra használják a vizet csütörtökön.
Egyesek belehaltak a szabadságszeretetbe: emlékük előtt tisztelegve koszorúztak szerdán délben a sepsiszentgyörgyi önkormányzat képviselői a volt politikai foglyokkal együtt, este pedig az 56-os emlékparkban tartanak hosszabb megemlékezést.
szóljon hozzá!