Már csak kisebb munkálatok maradtak hátra a beszakadt parajdi sóbányánál kialakított munkatelepen, hiszen az ott megépített vezetékrendszerbe terelték a Korond-patak vizét. A későbbiekben egy újabb patakmeder kialakítását tervezik.
2025. július 28., 15:112025. július 28., 15:11
Fotó: Csató Andrea
Már csak kisebb munkálatok maradtak hátra a beszakadt parajdi sóbányánál kialakított munkatelepen, hiszen az ott megépített vezetékrendszerbe terelték a Korond-patak vizét. A későbbiekben egy újabb patakmeder kialakítását tervezik.
2025. július 28., 15:112025. július 28., 15:11
Az esőzések miatt öt centiméterrel nőtt meg a sóbányában lévő víz szintje az elmúlt 24 órában, amelynek jelenleg nagyjából 314 g/l a sótartalma – fejtette ki a hétfői sajtótájokoztatón Nicolae Șoltuz, a Salrom beruházási igazgatója. Mint mondta,
A Dózsa-bányánál június 12-e óta 98 milliméteres vízszintes és 9 milliméteres függőleges elmozdulást mértek. Az elmúlt héten a németországi szakemberek elküldték a mikroszeizmológiai elemzések havi összegzését a Salromnak, ők pedig továbbították az érintett hatóságoknak és intézményeknek. A bányavállalat munkatársai bíznak benne, hogy a dokumentumok hozzájárulnak majd az óvintézkedések csökkentéséhez, ami lehetővé teszi az evakuált lakók hazaköltözését.
Fotó: Csató Andrea
Noha hivatalosan hétfőn reggelre tervezték a Korond-patak elterelését a kialakított vezetékrendszerbe, végül a hétvégi esőzések miatt kénytelenek voltak ezt már a hajnali órákban megtenni, hiszen
– magyarázta Șoltuz. Az elkövetkezőkben a kivitelező további betonozási munkálatokat fog végezni a vezetékrendszer befogadó részénél (ezeket az elterelés előtt nem lehetett megoldani), valamint fémsodronyokkal és -vázzal stabilizálja a csöveket.
Fotó: Csató Andrea
Paul Bejan, a Partener Industrial Construct Kft. által végzett építkezés munkapontvezetője lapunknak elmondta, hogy e munkálatok valamivel több mint egy hetet vesznek még igénybe.
Nicolae Șoltuz újságírói kérdésre azt is elmondta, hogy tárgyalások zajlanak a Salrom és az Országos Ásványkincsügynökség (ANRM) között, amelynek fő témája a parajdi sókitermelési engedély meghosszabbítása. Ennek a lényege egy új bánya létrehozása lenne.
Ovidiu Ianculescu, a Maros Vízügyi Igazgatóság vezetője arról beszélt, hogy ma hajnalban 0,8 köbméter/szekundumra nőtt meg a Korond-patak vízhozama az esőzések miatt, ami délutánra 0,2-re csökkent, amely immár a kialakított vezetékrendszeren halad át.
így a katasztrófavédelem és a vízügyi igazgatóság elkezdte azok leszerelését és begyűjtését.
Fotó: Csató Andrea
Az igazgató arról is beszélt, hogy megnőtt a Korond-patak sótartalma, ennek pedig az lehet az oka, hogy nagy mennyiségű állóvíz volt a vezetékrendszer befogadó részénél, ami az elterelést követően belefolyt a csövekbe.
Nicolae Șoltuz ugyanakkor emlékeztetett, továbbra is magas sótartalmú, fogyasztásra nem alkalmas víz érkezik be a sókanyonba, az elvégzett munkálatok pedig nem orvosolják ezt a helyzetet.
Fotó: Csató Andrea
A felszerelt vezetékek nagyjából 10–14 köbméter/szekundumos vízhozamot tudnak befogadni, ám ha ennél több víz érkezik, azt is el kell vezetni. Ianculescu kifejtette, már el is készült egy megvalósíthatósági tanulmány a helyzet megoldására, amely szerint
E projekt megvalósítása 315 millió lejbe kerül, ugyanakkor egyelőre csak tervezési fázisban van.
Paul Bejan a Székelyhonnak elmondta, a világon is egyedinek mondható munkálatokat végeztek el a Korond-patak csövekbe való terelésével. Az volt a cél, hogy a kanyonon áthaladó víz ne folyjon be a bányába és ne érintkezzen a sóréteggel. Az elvégzett munka ugyanakkor nemcsak egyedi és érdekes, de kihívásokkal tűzdelt és nehéz is volt – értékelt.
Fotó: Csató Andrea
Hangsúlyozta, általában a munkanapok kellemetlen meglepetésekkel kezdődtek: egy szemétlerakót találtak a helyszínen, a megépített munkatelepi utak pedig rendszerint megsüllyedtek. Az sem könnyítette meg a dolgukat, hogy senkinek nem voltak pontos tervrajzai arról, hogy meddig tartanak a bánya üregei. Nehéz is volt meghozni a döntést, hogy olyan helyszíneken dolgozzanak, ahol már eleve meg volt süllyedve a talaj.
A haladáshoz nagyon sok építkezési anyagra és komplex építkezési megoldásokra volt szükség, hiszen stabilizálni kellett a terepet.
Fotó: Csató Andrea
Paul Bejan is megerősítette,
Hangsúlyozta, a későbbiekben sem lehet majd belépni az elvégzett munkálatok helyszínére, hiszen roppant veszélyes a terep. Ők maguk is folyamatosan veszélynek vannak kitéve az építkezés során, hiszen a víz hatása miatt nagyon kivékonyodott a sóréteg a bánya felett.
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Zajlanak az utolsó simítások a munkatelepen
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Fotó: Csató Andrea
Az idei első negyedévben 9148 lej volt a romániai háztartások havi átlagjövedelme, 13,7 százalékkal nagyobb mint 2024 ugyanezen időszakában; a kiadások az összeg 83,8 százalékát kitevő 7667 lejt vittek el.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a következő két hétre, a július 28. és augusztus 10. közötti időszakra vonatkozó időjárás-előrejelzését.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter hétfőn kijelentette, már a múlt héten átfogó ellenőrzéseket rendelt el a bukaresti Floreasca sürgősségi kórház égési sérülteket kezelő osztályán.
Idén július 28-án startol a Fuss neki! Székelyudvarhelyen. A rendezvény célja változatlanul az adománygyűjtés és a jótékonyság népszerűsítése, valamint a közösségi összefogás erősítése.
Zivatarokra figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztás van érvényben hétfőn és kedden az ország területének több mint felén.
A heves esőzések, zivatarok miatt hétfőre virradóan több folyó kilépett medréből Románia északkeleti térségében, ahol több száz embernek kellett elmenekülnie otthonából.
Két teherautó ütközött össze a Maros megyei Nyágrán, egy személy a roncsok közé szorult, az E578-as országút érintett szakaszát lezárták a forgalom elől.
A katasztrófavédelmi főfelügyelőség hat megyéből mozgósít további erőforrásokat, hogy segítsenek a Suceava megyei tűzoltóknak az árvíz okozta vészhelyzet kezelésében.
Egy személy meghalt Suceava megyében, Broșteni település környékén, miután a felhőszakadásk nyomán a patakok megáradtak és kiöntöttek vasárnap és a hétfőre virradó éjszaka – tájékoztatott hétfőn a Suceava megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
szóljon hozzá!