Több mint kétmillió lejt utalt ki a kormány Hargita megyei tanintézmények számára. Ahogy az előző kiutalásból, úgy ebből is főként a már elvégzett felújítási, fejlesztési munkálatok utáni adósságokat fogják törleszteni. Az iskolák, óvodák által idén kapott kormányzati finanszírozás többségét az adósságok törlesztésére fordították, és bár jelentősen csökkent az adósságállomány, még így is marad jövőre 3,5 millió lej tartozásuk a megyebeli tanintézményeknek.
2010. december 22., 16:532010. december 22., 16:53
2010. december 22., 19:202010. december 22., 19:20
2 160 000 lejt kapott kormányhatározattal Hargita megye a különböző oktatási infrastrukturális beruházások befejezésére, illetve a már elvégzett munkálatok utáni adósságok törlesztésére. A Hargita Megyei Tanfelügyelőség nagyobb összeget igényelt, a kormány azonban kormányhatározattal 2 160 000 lejt utalt ki a tanfelügyelőség által benyújtott listára.
Ferencz S. Alpár, Hargita megyei főtanfelügyelő közölte, 29 megyebeli tanintézmény kapta ezt a pénzt. Az összeg 95 százalékából már elvégzett felújítási munkálatok utáni adósságokat törlesztnek, kis arányban pedig munkálatok befejezésére is fordítanak.
Csík környékéről a csíkszentimrei általános iskola 161 000 lejt kapott a napközi épületére, a csíkszeredai Octavian Goga Gimnáziumnak 34 000 lejt utaltak ki, a balánbányai Liviu Rebreanu Iskolaközpont 65 000 lejt kap, a hidegségi általános iskola pedig 100 000 lejt. Csíkból a legnagyobb összeget, 250 000 lejt a csíkszeredai Kós Károly Szakközépiskola kapja, ahol a kampuszépítési kormányzati program keretében elkezdett, de aztán finanszírozás nélkül hagyott munkálatok után vannak adósságok. Ezen összeg kifizetése után is marad még adósság a Kós Károly Szakközépiskolánál – mondta a főtanfelügyelő. Közölte, Csíkból még 38 000 lejt kap a csíkdánfalvi Petőfi Sándor Iskolaközpont és 100 000 lejt a madéfalvi Zöld Péter Általános Iskola, ez utóbbi befejezendő munkálatok elvégzésére fordítja az összeget.
Ferencz S. Alpár ismertette, külön kiutalással, közvetlenül az oktatási tárcától 260 000 lejt kap a csíkszeredai Apáczai Csere János Pedagógusok Háza elvégzett munkálatok utáni adósságok törlesztésére. Az intézmény igazgatója, Burus Siklódi Botond elmondta, a felújítás alatt álló intézményben a nyár és az ősz folyamán elvégzett munkálatokat fizetik ki ebből az összegből. A felújítási, bővítési munkálatokra kötött szerződésből még mintegy 80 000 lejnyi munkálat van hátra, be kell fejezni a nagy konferenciatermet és véglegesíteni a két lépcsőházat – ismertette az igazgató, aki reményét fejezte ki, hogy jövőben sikerül befejezni a munkálatokat.
Hargita megyében, bár a jelenlegi kiutalással tovább csökken az oktatási infrastruktúra fejlesztésére elvégzett munkálatok utáni adósság, még így is jelentős összeg megy át 2011-re. Mint ismeretes, az adósságok azt követően halmozódtak fel, hogy a kormány jelentősen csökkentette, egy ideig pedig teljesen szüneteltette a tanintézményi felújítások finanszírozását, a különböző, már folyamatban lévő munkálatokat pedig egy ideig számos helyen folytatták, mert fontos volt ezek befejezése, és a kivitelezők remélték, hogy valamikor csak megkapják a pénzüket.
Ferencz S. Alpár közlése szerint Hargita megyében év elején 7 millió lej volt a tanintézmények elvégzett munkálatok utáni adóssága. Az év folyamán kapott kormányzati kiutalásokkal sikerült ezt az összeget 3,5 millióra csökkenteni. A főtanfelügyelő úgy vélte, hogy az idei pénzügyi körülmények közepette ez is előrelépés, és reményét fejezte ki, hogy jövőben sikerül törleszteni teljesen az idénről maradó adósságot.
A VotCorect Koalíció vasárnap 12 óráig több mint száz bejelentést kapott, a legtöbb panasz a kampánycsend megsértésével, a lepecsételt szavazólap közzétételével, valamint a szavazóhelyiségekben tapasztalható szervezési problémákkal kapcsolatos.
Nem kígyóztak hosszú sorok a sepsiszentgyörgyi szavazóhelyiségekben vasárnap délelőtt, azonban kora délutánra növekedett a részvétel: 14 órára a városlakók 20 százaléka járult urnákhoz. A szavazás rendezetten, kihágások nélkül zajlik.
Leadta szavazatát az államelnök-jelöltek többsége az újra kiírt elnökválasztás első fordulójában. A szavazás utáni nyilatkozataikat gyűjtöttük össze az Agerpres beszámolói alapján.
Látványosan beindult a szavazókedv délelőtt országszerte: délig a legtöbben Argeș megyében szavaztak. A székelyföldi megyékben továbbra sem kimagasló a szavazási kedv.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnöke vasárnap az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette: arra szavazott, hogy Románia ne térjen vissza a múltba.
Székelyföld három megyéje közül tíz óráig a Maros megyei szavazók 6,54 százaléka járult az urnák elé. Hargita megyében 5,76 százalék, Kovászna megyében pedig 5,36 százalék szavazott tíz óráig.
Vasárnap 15 óráig 5 828 028 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 32,4 százaléka szavazott az államfőválasztás első fordulójában.
Egy hálózat kiépítése a cél, mely ösztöndíjakat, klinikai gyakorlatokat, tudományos partnerségeket és mentorprogramokat biztosít fiatal erdélyi orvosoknak – hangzott el az Amerikai Magyar Orvosszövetség Erdélyi Tagozatának alakuló ülésén.
A decemberben érvénytelenített elnökválasztás után, immár másodszor fut neki az ország az elnökválasztásnak. Több mint 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a tizenegy jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
Május első napjaiban több súlyos közlekedési szabálysértést is észleltek a megye útjain a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai: volt aki ittasan, volt aki jogosítvány nélkül és olyan is, aki forgalomból kivont járművel közlekedett.
szóljon hozzá!