Korszerűen hőszigetelt tömbházak Csíkszeredában. Folytatják
Fotó: Borbély Fanni
Befejeződtek Csíkszeredában az utóbbi években elkezdett tömbház-hőszigetelések, ezekből néhányat a sajtó képviselőinek is bemutattak csütörtökön. Minőségileg jelentősek a különbségek a kezdeti munkálatokhoz viszonyítva, viszont a költség – így lakók önrésze is – nőttek.
2024. január 11., 15:322024. január 11., 15:32
2024. január 11., 15:342024. január 11., 15:34
A Decemberi Forradalom utca 26. és 32., valamint a Mérleg utcai 12–14. számú, nemrég hőszigetelt tömbházak megtekintésére hívta a sajtót a csíkszeredai városvezetés, ahol az európai uniós támogatással elvégzett munkálatokat ismertették. Az említett lakóépületek további 18 társasházzal együtt részesültek a Regionális Operatív Program legutóbbi kiírása által nyújtott támogatásban, a beruházásokat tavaly sikerült véglegesíteni.
Korodi Attila polgármester a három társasház külső felújítását azért is nevezte mérvadónak, mert jól mutatják, hogyan változik a munkálatok minősége a közel húsz évvel ezelőtti induláshoz viszonyítva.
– emlékeztetett.
Fotó: Borbély Fanni
A három tömbház hőszigetelésének kivitelezési értéke 5,5 millió lej volt, a teljes költségvetés 51 százalékát a Regionális Operatív Program biztosította, a fennmaradó részen fele-fele arányban osztoztak a lakók és az önkormányzat. A városvezető szerint
akinek számít, hogy milyen minőséget hagy maga után – a legkevesebb probléma ilyen esetekben fordul elő.
Bors Béla alpolgármester arról beszélt, hogy a kezdetekhez viszonyítva gyökeresen megváltozott az egész tömbház-hőszigetelési program, mert az első munkálatoknál még 5 centiméter vastag szigetelést használtak, kizárólag polisztirolt.
Fotó: Borbély Fanni
Ezzel szemben
A Decemberi Forradalom utcai 26. számú tömbházban automata füstelszívó ablakot is beépítettek, amely tűzesetkor lehet nagy segítség.
Fotó: Borbély Fanni
A Mérleg utcai társasháznál lapos tetőt kellett szigetelni, ennek minőségi ellenőrzése során három hétig vízben állt a tető, közben figyelték, hogy van-e szivárgás – ismertette Bors Béla. Hozzátette, annak ellenére, hogy a klímaváltozás hatása érződik, Csíkszereda továbbra is az ország egyik leghidegebb városa, hat hónapig fűteni kell, és
A jelenlévő lakók is elismeréssel nyilatkoztak a kivitelező által elvégzett munkáról, és a hőszigetelés jelentette változásról, mert kevesebbet kell fűteniük.
Fotó: Borbély Fanni
Hozzájárulásuk nem volt csekély, mint Kajtár József, a Decemberi Forradalom utcai tömbházakat magába foglaló lakástulajdonosi egyesület elnöke kérdésünkre elmondta, a hőszigetelt nyílászárók értékét nem számítva a kétszobás lakások tulajdonosai 11 ezer, míg a háromszobásokéi 14 ezer lejt fizettek ki. Mivel ebbe nem volt beleszámolva az áfa összege, így ez további, mintegy 2000-2500 lejes kiadást jelent a lakóknak, a lakások méretétől függően, a négyszobás lakások esetében a lakók által fizetendő önrész teljes összege pedig eléri a 20 ezer lejt.
Fametszésre készülnek Csíkszeredában a Szabadság téren kedden, arra kérik az autósokat, ne parkoljanak a helyszínen a munkálatok ideje alatt – olvasható a Csíkszeredai Helyi Rendőrség közleményében.
Órákon keresztül áramszünet lesz több székelyudvarhelyi háztartásban kedden.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint áprilisban 2,4 százalékra csökkent a márciusi 2,5 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 4,9 százalékos az infláció.
Stabilizálódni látszik a lej árfolyama az államelnök-választás második fordulóját követően, amelyet Nicușor Dan független jelölt nyert meg. A román fizetőeszköz jelentősen erősödött a szavazás másnapján a főbb valutákkal szemben.
A pénteken jegyzett évi 7,39 százalékról 7,26 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
Egy esetet leszámítva nem történt semmilyen, a választáshoz köthető incidens vasárnap, az államelnök-választás második fordulójában Hargita megyében.
A jármű több darabja leszakadt és több méterre elrepült, miután egy útszéli áteresz betonlapjának ütközött vasárnap Teleorman megyében. A sofőr túlélte a balesetet, de megsérült és kórházba vitték.
Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
Sehol sem szavaztak úgy Romániában, ahogy Hargita megyében: Nicușor Dan a szavazatok több mint 90 százalékát szerezte meg. Példátlan fölény.
7 hozzászólás