A község falvai közül Csíkszentgyörgyön, Bánkfalván, Menaságon, Pottyandon és Újfaluban a teljes ivóvíz- és szennyvízhálózatot kiépítik
Fotó: Gecse Noémi
Befejeződhet az ivóvíz- és szennyvízhálózat egy évtizede húzódó kiépítése Csíkszentgyörgy községben a POIM-program révén. Az erre vonatkozó jelenlegi helyzetet ismertette, valamint a lehetőség előnyeire, a befizetett garanciapénz fontosságára mutatott rá György József polgármester.
2018. február 21., 10:592018. február 21., 10:59
Régi történetnek nevezte a Csíkszentgyörgy községbeli ivóvíz- és szennyvízhálózatok kiépítésének folyamatát György József polgármester, hiszen
Előbbi esetében a finanszírozás akadozott, majd maradt el – az 577-es kormányrendelettel már nem finanszírozzák az ivóvízhálózat kiépítését, amelyre korábban is csak évi 100-100 ezer lejt utaltak, amiből csak a gerincvezeték egy részének lefektetésére futotta. Az utóbbi kiépítése pedig azért állt le, mert a kivitelező cég ellen csődeljárás indult.
Ahogy arról tavaly nyáron már beszámoltunk, a Hargita Víz Fejlesztési Egyesületen keresztül Csíkszentgyörgy is csatlakozni akart a POIM-programhoz ivóvíz- és szennyvízhálózatának kiépíttetése céljával. Ennek érdekében a helyi önkormányzatok hozzáfogtak a szükséges garanciaalap begyűjtéséhez – erre azért volt szükség, hogy kiderüljön, településenként mekkora a valós igény a majdani hálózatokra.
– erről a községvezető tájékoztatott, aki megjegyezte, pozitívan csalódott a helyiekben, ugyanis nem gondolta, hogy ennyien élnek majd a lehetőséggel.
Mint megtudtuk, a helyiek kedvező hozzáállása felelősséget is ró a községvezetésre, emiatt tartja fontosnak az elöljáró, hogy rendszeresen tájékoztassa a fejleményekről az érintetteket. Kifejtette,
A héten tartottak egy egyeztetést a községben, ahol a tervek elkészítéséhez a már meglévő hálózatról és a kiépítendőről egyeztettek az illetékesek. A polgármester meglátása szerint ha minden a tervek szerint halad – és nem húzódnak el a kivitelezési szerződéskötések – 2019-ben akár a helyszíni munkának is nekifoghat a nyertes építő cég.
Mi a POIM?
A POIM mozaikszó a Programul Operaţional Infraştructură Mare (magyarul: Nagy Infrastruktúra Operatív Program) rövidítése, amellyel megoldható a legkevesebb ötven fős közösségek vízellátása, míg a szennyvízhálózat kiépítése a minimálisan 2000 lélekszámú településeken valósítható meg. A program finanszírozza a hálózat, hálózatok telekhatárig történő kiépítését az azzal járó berendezésekkel, átemelő szivattyúk, tisztítóállomások, vízkezelők és a vízforrások kiépítésével együtt – ismertette korábban Páll Árpád, a Hargita Víz Fejlesztési Egyesület ügyvezető igazgatója.
Mintegy megnyugtatásul azt is fontosnak tartotta elmondani György József, hogy
Az elkülönített összeg tényleges garanciát nyújt a beruházónak, hogy a község komolyan gondolja a hálózatok szükségességét, illetve biztosítja, hogy a kiépített rendszerre lesznek rácsatlakozók – hiszen ezekből az összegekből a telekhatáron belüli bekötési munkálatokat végzik majd el az ezt igénylőknél.
A községvezető azt is kiemelte, hogy ez a lehetőség azért is előnyös a településű számára, mert így öt faluban (Szentgyörgyön, Bánkfalván, Menaságon, Pottyandon és Újfaluban), s esetleg Kotormányban is a teljes hálózat kiépítése megvalósulhat a telekhatárokig, míg a korábbi beruházásokba csak a
Tehát anyagi szempontból is előnyösebb a község számára mentőövet jelentő POIM-program – mutatott rá.
Fejlesztés nyolc településen
A befizetett garanciapénzek alapján a 2014–2020-as időszakot felölelő POIM kiírására készülő pályázatba nyolc Hargita megyei település kapcsolódott be a fejlesztési egyesület révén: Csíkszentgyörgy mellett Csíkszereda (Csiba, Szécseny, Erdőalja), Csíkszentlélek, Csíkszentdomokos, Csíkszentmárton, Csíkszentsimon, Kászonaltíz, Zetelaka.
Esőzésekre és megerősödő szélre figyelmeztető, kedd reggelig érvényes előrejelzést adtak ki vasárnap a meteorológusok.
Három fotós, három helyszín, három megnyitó egyazon napon: a Face To Face Egyesület szervezésében rengeteg alkotás tárul az érdeklődők elé Székelyudvarhelyen Erdély Bálint Előd, Magyari Hunor és Balázs Attila első közös tárlatán.
Telt ház van a székelyudvarhelyi hajléktalanszállón, igaz, csak tizenegy férőhelyet tudnak biztosítani éjszakáról éjszakára a rászorulóknak. Ezzel szemben Csíkszeredában huszonnégy embert tudnak befogadni, de a téli időszakban senkit nem hagynak az utcán.
Sikertelenül zárult a szombati keresőakció, továbbra sem lehet tudni, hogy hová távozott a pénteken eltűnt Sándor Péter Katalin – közölték gyerekei a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban. Nem adják fel, a keresés vasárnap is folytatódik.
A békéscsabai kolbászfesztivál amolyan „előszobájául” szolgál a szombaton Zabolán megszervezett 19. Székelyföldi Kolbászparádé.
Tizenegy sofőrt tiltottak el a vezetéstől szombaton Maros megyében, annyira veszélyesnek bizonyultak a forgalom többi résztvevőjére, a rendőrök ugyanakkor 171 bírságot is kiróttak.
Tizedik alkalommal szervezett gyermekorvos-találkozót az ERPE Gyermekgyógyász Szakcsoport Székelyudvarhelyen, pénteken és szombaton. A konferencia célja, hogy a szakemberek megosszák egymással tapasztalataikat és kapcsolatot építsenek.
A Román Posta szombaton bejelentette, hogy kézhez kapta az első levélben leadott szavazatokat az államelnöki és a parlamenti választásokra a külföldön élő román állampolgároktól.
A neves bécsi Musikverein koncertteremben lépett fel a marosvásárhelyi filharmónia péntek este. Ez volt az első olyan fellépése egy romániai filharmóniának a zene fővárosában, amely a Musikverein beütemezett programjában szerepelt.
Az idei év első kilenc hónapjában a Román Rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai a DIICOT ügyészeivel együtt több mint 700 operatív akciót hajtottak végre a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.
3 hozzászólás