Több mint 16 millió euró értékben nyert pályázatot a Környezetvédelmi Alapnál 12 Hargita megyei település víz- és szennyvízhálózat, illetve tisztító- és kezelőállomások építésére. A hírt örömmel fogadták az érintett csíki települések, hiszen több esetben a lakosság sokéves igényének sikerül eleget tenni a projektek révén.
2011. szeptember 29., 17:462011. szeptember 29., 17:46
2011. szeptember 29., 18:202011. szeptember 29., 18:20
Csíkkozmás, két sikeres pályázat révén, közel ötmillió eurót költhet infrastrukturális fejlesztésekre
A Környezetvédelmi Alap döntéshozó testülete a hét elején hozta nyilvánosságra a sikeresen pályázók névsorát. A csíki települések közül Csíkkozmás, Csíkszentimre, Csíkszentmihály, Kászonaltíz és Tusnád fordíthatja a megítélt összegeket infrastrukturális fejlesztésekre, azaz szennyvíz- vagy ivóvízhálózat kiépítésére.
„Ez a község legnagyobb beruházása a változások óta” – fogalmazott érdeklődésünkre Rafain Endre. Tusnád község polgármestere szerint a település egy részén évek óta küzdenek a magas talajvízszinttel, emiatt gyakran kell szivattyúzni az emésztőgödrökből a szennyvizet. Mint azt az elöljárótól megtudtuk, másodszor nyújtottak be pályázatot a szennyvízhálózat kiépítésére, szerencsére ezúttal pozitívan bírálták el a projektet. Az előreláthatólag jövő tavasszal kezdődő, közel 8,5 millió lejes projekt során Verebesen, Nagytusnádon és Újtusnádon fektetik le a vezetékeket, a munkálatokból egyetlen falurész sem marad ki. A beruházás egy derítőállomás építését is tartalmazza. A tervek szerint ennek kapacitása elegendő lesz ahhoz, hogy a kozmási és szentsimoni hálózatokat is rácsatlakoztassák. Az önkormányzatnak egyébként közel tízszázalékos önrészt is kellett vállalni, melynek előteremtése, Rafain Endre szerint, nem okoz problémát.
Szintén örömét fejezte ki a nyertes pályázattal kapcsolatban Bodó Dávid, Csíkkozmás polgármestere. Az illetékes elmondta, 7,7 millió lejből gazdálkodhatnak, a kivitelezés során pedig Kozmás és Lázárfalva teljes csatornázása elkészülhet. A község számára viszont nehézséget okoz a tízszázalékos önrész biztosítása. A polgármester szerint több mint valószínű, kénytelenek lesznek hitelből megoldani ezt a kérdést. „A község szempontjából igencsak nagy lépés lesz, ha sikerül megvalósítani projektjeinket” – említette Bodó Dávid, célozva arra, hogy a település egy másik uniós program révén 2,5 millió eurót költhet infrastrukturális fejlesztésekre. Ennek keretében utakat, hidakat építenek, kibetonozzák a sáncokat, emellett kulturális intézményeket építenek, újítanak fel. Lázárfalván és Kozmáson a községi utakat leaszfaltozzák, a vízelvezető sáncokat kibetonozzák. Lázárfalván a kultúrotthont a legmodernebb formában felújítják és kibővítik, Kozmáson pedig új, nyolcvan-száz férőhelyes napközit építenek, ahol délutáni oktatást is biztosítanak.
Csíkszentimrén még jóval a változások előtt építették ki maguk a lakosok az ivóvízhálózatot, ezért időszerűvé vált ennek cseréje. Fülöp Kinga alpolgármester szerint a rendszer már rég nem tudja kielégíteni az igényeket. Mi több, szárazság idején és télen a szabadeséssel érkező víz el sem jut a falu egyes részeire. „Nagyon sürgőssé vált a probléma kezelése, ezt a kérdést mindenképpen meg kell oldani” – nyomatékosított az elöljáró. Éppen ezért jó hír a szentimreiek számára, hogy a Környezetvédelmi Alap által biztosított 3,9 millió lejből a község teljes ivóvízhálózata elkészül, beleértve azt a felszegi részt is, ahol jelenleg Csíkszentkirályról kapják az ivóvizet a háztartások.
Ugyancsak fontos beruházásként értékelte a nyertes pályázatot Csíkszentmihály polgármestere. Kósa Péter tájékoztatása szerint már egy korábbi program részeként szerették volna elvégezni a szennyvízhálózat lefektetését, a Bogát kistérség által nyert több millió eurós pályázatba viszont más jellegű munkálatokat tudtak belefoglalni. Ezúttal hatmillió lej áll az önkormányzat rendelkezésére, ebből Szentmihályon, Ajnádon és Vacsárcsiban építik ki a szennyvízcsatorna-rendszert, melyet a már megvalósítás alatt álló madéfalvi derítőállomáshoz csatlakoztatnának.
A nyertesek névsorában Kászonaltíz is fellelhető. András Zoltán polgármester elmondta, egy korábbi támogatás révén Újfaluban és Jakabfalván már zajlik a szennyvízhálózat fővezetékének a lefektetése, utóbbi településen derítőállomás is létesül. A mostani pályázat által megítélt hétmillió lejből viszont már Kászonaltíz, Kászonfeltíz és Kászonimpér is csatlakozhat azon falvak sorába, amelyek szennyvízhálózattal és derítőállomással rendelkeznek.
szóljon hozzá!