Fotó: Kristo Robert
A ballagás szóra mindenkinek a nyári időszak jut eszébe, hiszen a tanintézményekben ebben az időszakban szokták tartani az ünnepségeket. Csíkszeredában viszont létezik egy középiskola, amelynek végzősei a hideg, nyirkos, téli napokban veszik nyakukba az életet. A speciális oktatásban részesülők ugyanis most fejezik be középfokú tanulmányaikat, hiszen a szakminisztérium három és fél éves tantervet határozott meg a szellemi fogyatékkal élők számára.
2010. január 14., 15:082010. január 14., 15:08
Fotó: Kristo Robert
A Csíksomlyón található Szent Anna Speciális Ipari Iskolánál pénteken, január 15-én 10 órától tartják a ballagási ünnepséget a Jakab Antal Tanulmányi Ház nagytermében – tudtuk meg Burus Csaba igazgatótól.
Idén huszonnyolc végzőse van a tanintézménynek, ebből tizenöten asztalos, haton fodrász inas, heten pedig készruha készítő szakon sajátították el ismereteiket, melyekről a hamarosan sorra kerülő szakvizsgán is tanúbizonyságot kell tenniük.
A Szent Anna iskola évtizedeken keresztül támogatta, és felkarolta az enyhe, illetve közepes szellemi fogyatékkal élő fiatalok oktatását Hargita megyében. 1955 óta működik az intézmény, pillanatnyilag ez az egyetlen ilyen jellegű, magyar tannyelvű iskola az országban. Jól felszerelt műhelyekkel, illetve informatikai teremmel rendelkezik, legutóbb pedig az intézmény fűtési rendszerét is felújították. Természetesen problémákkal is küszködik a tanintézmény: a műhely épületét a Csíki Magánjavak jóvoltából használják, nincs saját sportterme, és kevés a tanterem. Az új campus építésének folyamata is elakadt, miután a Haladás utcába, a növényvédelmi központ volt székhelyének területén elképzelt helyszín végül alkalmatlannak bizonyult.
Érdemesnek tartotta Facebook-oldalán megosztani a román Országos Rendőrség azt az esetet, amit egy részeg sofőr produkált.
Kultúránk megőrzéséről, védelméről és kibontakozásáról szólt az a tusványosi panel, amelyen Románia és Magyarország kultúráért felelős minisztere is részt vett. A tárcavezetők egy új együttműködést jelentettek be.
A mentőszolgálatok továbbra is az egészségügyi minisztérium fennhatósága alatt maradnak, nem kerülnek át a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályához (DSU) – közölte pénteken a tárca.
A nemzeti kisebbségek védelméről, az identitásvédelemről és a szülőföldhöz való jogról beszélgetett egy tusványosi könyvbemutatón Szili Katalin, Kalmár Ferenc és Andrássy György.
„Mai írótársam” – így mutatta be Facebook-oldalán Orbán Viktor a Tusnádfürdőn lefotózott medvét.
Mi az esélye annak, hogy megmarad a magyar nyelvű orvosi oktatás Erdélyben? – merült fel a kérdés pénteken Tusványoson.
45 év után újra magyar űrhajós járt az űrben: Kapu Tibor küldetése nemcsak történelmi, hanem jövőformáló jelentőségű. A HUNOR – Magyar Űrhajós Program nem csupán egy ember útja a csillagok közé, hanem egész Magyarország innovációs pályára állítása.
Jelenleg nem reális cél egy közös európai hadsereg kialakítása, a kontinensnek azonban meg kell erősítenie saját védelmi képességeit – értettek egyet a román és magyar meghívottak a Tusványos harmadik napján tartott panelbeszélgetésen.
Felolvasószínházként tért vissza Péter Beáta Búcsújárás című drámája a csíksomlyói pünkösdi búcsú köré épülő történettel. A jótékonysági céllal bemutatott előadás mélyen emberi, egyszerre misztikus és hétköznapi, miközben nem fél a humortól sem.
A parajdi bányakatasztrófa megelőzése 2 millió euróba került volna, a kár viszont mostanra már 100 millió eurónál jár – hangzott el pénteken Tusványoson, ahol az újranyitásról és a felelősségvállalás szükségességéről is szó esett.
szóljon hozzá!