2013 szeptemberében, a Vidnyánszky Attila által vezetett budapesti Nemzeti Színház nyitóelőadása a Vitéz lélek volt. Azóta több mint félszázszor került színre Tamás Áron példázata a Nemzetiben. Most újra turnéra indulnak vele: Marosvásárhely mellett többek között Tamási szülőfalujában, Farkaslakán is előadják a darabot. Ráadásul ősz óta Reviczky Gábor szerepét a marosvásárhelyi Szélyes Ferenc vette át.
2017. március 02., 20:132017. március 02., 20:13
A Vitéz lélek az újrakezdés darabja – az első világháború után játszódik, és a másodikban íródott, közvetlenül az észak-erdélyi bevonulást követően. Bemutatója 1941. január 25-én volt Pünkösdi Andor rendezésében, a Németh Antal vezette Nemzeti Színházban.
A dráma az 1928-ban keletkezett Himnusz egy szamárral című elbeszélés alapján íródott. A „komoly játék” műfaji megjelölésű színdarab alapvetően különbözik a novellától. Nemcsak azért, mert a főhőst átkeresztelte a szerző, hanem mert a színműben, mely már a második világháború idején született, az eredeti szamaras történet jelképisége már egészen más üzenetet hordoz. Míg a novellában az első világháborút megjárt frontharcos, Demeter Gábor alapélménye az, hogy lehetetlen visszatérnie oda, ahonnan elindult, Balla Péter története a visszatérés és az újrakezdés drámája. Annak az elbeszélése ez, hogy – Pilinszky szavaival élve – miként fogadja vissza „az ősi rend” a háború után hazatérőt.
Ebben a darabban kiemelt fontosságú szerep a Nikitáé, amelyet szeptember óta Szélyes Ferenc színművész vett át Reviczky Gábortól. „Különleges szerepe van Nikitának a darabban, amikor a háború után egy új világ építésén dolgoznak az emberek, megjelenik egy kiszolgált, hazatért katona, s a faluban megpróbál gyökeret ereszteni. Ám mindenki meglepetésére vesz magának egy szamarat, azzal próbál meg jövőt építeni. Egy álomvilágban él, furcsa helyzeteket teremt. S ebben a furcsa helyzetben van egy igazi falusi ember, egy székely bácsi, aki mindig leüti ezt a fajta álmodozást” – mondja Nikita szerepéről Szélyes Ferenc.
Az előadás rendezője, Vidnyánszky Attila, a budapesti Nemzeti Színház igazgatója szerint is a Vitéz lélek az újrakezdés darabja. „Amikor romokban a házunk, a hazánk, mivel lehet újrakezdeni, s főleg milyen hozzáállással? Egy szamár – az előadásban testi mivoltában meg sem jelenő figura – a maga alázatosságával, a hátán hordott keresztjével több mint jelkép. S persze a darab középpontjában ott van még a szerelem csodája is. A mese, amely egyre inkább hiányzik az életünkből. Bevallom, rendezőként magam is egy jó évtizeden át száműztem a történetet és a mesemondást a munkáimból. Most viszont úgy gondolom, hogy ezek nélkül nincs színház. Más kérdés, hogy milyen eszközökkel, milyen formában mesélünk” – mondja az előadásról Vidnyánszky, aki 2013-ban ezzel a darabbal kezdte a budapesti színházigazgatói munkáját. „A Vitéz lélek életigenlő módon akar tudósítani arról, hogy egy talpra állási folyamatban vagyunk, s hogy van tartalma és pátosza az önmagunkba vetett hitnek, hiszen ha belegondolunk, minden lepusztultságunkkal, a gátló tényezőkkel együtt mi, magyarok hihetetlenül életerős, talpra állni képes nemzet vagyunk” – fogalmazza meg Vidnyánszky.
Négyállomásos turné
2013 óta a Tamási-mű bejárta a Kárpát-medence magyarlakta vidékeit is: játszották Romániában, Ukrajnában, Szlovákiában, Szerbiában, Szlovéniában. Az előadás március 20. és 23. között ismét erdélyi turnéra indul. Március 20-án a Marosvásárhelyi Nemzeti Színházban látható a darab, majd másnap Tamási szülőfalujában, a Tamási Áron Művelődési Házban, március 22-én Székelyudvarhelyen, 23-án pedig Csíkszeredában.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!