Fotó: Kristó Róbert
Április 24-én Szent György-napját ünnepeljük. Sárkányölő Szent György alakja, a tavaszkezdet szimbólumaként jelen van a népi hiedelemvilágban, a paraszti kalendárium legjelesebb napjai között kell megemlíteni.
2010. április 22., 22:292010. április 22., 22:29
Fotó: Kristó Róbert
Szent György, az egyik legnevezetesebb katonaszent Kis-Ázsiában született, és Palesztinában halt mártírhalált Diocletianus alatt. A történelem azt őrizte meg róla, hogy Diocletianus császár katonája volt, a kis-ázsiai, kappadóciai seregek vezére. Krisztus tanításának követéséért elfogták, börtönbe vetették és súlyos kínzások után, 303-ban kivégezték. A keleti egyházban Demeterrel, Prokópiosszal és Theodorral a nagy katonaszentek közé tartozik. Közöttük is ő a „zászlótartó”, hiszen Konstantinápoly védőszentje volt, s az Athosz-hegyi Festőkönyv előírása szerint képének minden templomban ott a helye.
A magyar nyelvterületen Szent György tisztelete már Szent István korában jelentkezett. A legenda szerint a pogány ellenállást a kereszt dicsőséges jelének oltalmában, Isten Anyja, a mindenkor Szűz Mária segítségével, Márton püspök és Szent György vértanú zászlaja alatt törte meg. A Szentkorona alsó két zománcképén a két keleti katonaszent: Szent György és Szent Dömötör látható.
Páncélozott lovon ülő és dárdájával sárkányt ölő ifjúként szokás ábrázolni, mert a legenda szerint megölt egy sárkányt. A leghíresebb Szent György-szobor Prágában van, de szép másolata látható Kolozsváron, a Farkas utcai templom előtt is. A Szent György-kereszt – fehér alapon piros kereszt – több ország zászlaján is megjelenik, például az angol vagy a grúz lobogón.
Székelyföldön számos hiedelem és népszokás fűződik Szent György napjához. Régi szokás szerint ezen a napon volt az állatok első kihajtása, amely leggyakrabban zöld ággal történt, ugyanis a néphit szerint ez az állatok gyarapodását szolgálja, és rontáselhárító magyarázatot is kapott. Ezen a napon a legkülönbözőbb rontáselhárító módszerek alkalmazásával védték a házat és lakóit, de főleg az istállót. Ilyenek: az istálló körülszórása, körülfüstölése, zöld ágak tűzése az ajtóra, kapura; seprű, só, gatyamadzag az ajtóba; fokhagyma a marha szarvára stb. A magyar nyelvterületen általánosan elterjedt hiedelem szerint a Szent György-nap előtti mennydörgés a bő termés előjele.
Erdélyben számos település kapta nevét Szent Györgyről: Csíkszentgyörgy, Erdőszentgyörgy, Marosszentgyörgy, Oláhszentgyörgy (Sângeorz Băi) vagy Sepsiszentgyörgy. A fenti települések mellett szintén Szent György a védőszentje a kézdi-orbai esperesi kerületben található esztelneki ferences zárdatemplomnak és Székelyudvarhelyen a szombatfalvi templomnak. Csíkszentgyörgyön vasárnap, április 25-én délben fél 1 órakor kezdődik az ünnepi búcsús szentmise – tudtuk meg Pál Vince Barna plébánostól.
Isten éltesse minden György nevű olvasónkat!
Mellékelt felvételünk a csíkszentgyörgyi templomban készült.
Egy tolató autó alá került egy idős férfi szerdán kora délután Csíkszeredában.
A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Az agyunk egy ősember - irracionális döntéseink világa mindennapi példákon keresztül címmel szervez nyílt előadást Csíkszeredában.
Illegális szemétlerakás miatt több ezer lejes büntetést kapott egy személy Csíkszeredában – számol be bejegyzésében a Csíkszeredai Helyi Rendőrség.
Néhány napig még kedvezményes áron lehet jelentkezni a Running Festival Csíkszereda idei kiadására.
Munkálatok kezdődtek az évek óta elhanyagolt, üresen álló csíkszeredai területen, ahol egykor a Gyopár sportszálló és az Akarat sporttelep is működött. A kóbor kutyák és hajléktalanok által is látogatott területet most rendezi a tulajdonos.
Elkészültek a tervek, aláírták a kivitelezési szerződést, április végén hozzáfoghatnak a szépvízi sportközpont megépítésének, amely a térség egyedülálló létesítményének ígérkezik.
Országos és Guinness-rekord megdöntésére készül Csíkszentgyörgy a hétvégi falunapokon egy 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésével. A kétnapos sokadalom még számos más programmal kecsegtet.
Autó borult fel a Csíkszereda és Szentegyháza közötti útszakaszon hétfőn délután.
Ferenc pápa útjának neveznék át a Hármashalom oltárhoz vezető utat, amelyen végighaladt a szentatya csíksomlyói látogatásakor – jelentette be hétfőn az egyházfő halálának hírére reagálva Korodi Attila polgármester.
Történelmi jelentőségű látogatásra érkezett Csíksomlyóra Ferenc pápa 2019. június 1-jén. A római katolikus egyház húsvéthétfőn elhunyt vezetője szentmisét pontifikált a fogadalmi búcsú helyszínén és aranyrózsát ajándékozott a kegyhelynek.