Fotó: Iochom Zsolt
Műbalhénak nevezte Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a csíkszeredai Hagyományos és Helyi Termékek Vásáráról eltanácsolt háromszéki termelő esetéről szóló sajtóhíreket. Az érintett termelő szombaton Csíkszeredába érkezett, és a tanácselnökkel tisztázta a felvetődött kérdéseket. Kijelentette, többé nem vesz részt a vásáron.
2017. február 19., 18:262017. február 19., 18:26
2017. február 19., 21:512017. február 19., 21:51
A Háromszék napilap február 15-ei számában megjelent Székely belháború című jegyzetben számoltak be arról, hogy „a kézdiszentléleki Papp Benedek Csaba sajtkészítőt cudarul kifogadták egy alkalommal a csíkszeredai helyi termékek vásárán”. Hasonlóan járt egy másik kézdivásárhelyi édességkészítő is. Erre válaszolva a fent említett lapban Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke kifejtette, nem igaz, hogy kizárnák a más megyéből érkező termelőket, azonban a minőség szavatolása érdekében csak azzal a feltétellel tudnak helyet biztosítani a vásáraikon számukra, ha rendelkeznek a Székely termék védjeggyel.
A megyei tanács elnöke megkeresésünkre megerősítette, hogy nem azért tiltották ki az említett sajtkészítőt, mert háromszéki, hanem azért, mert terméke nem felelt meg az elvárásoknak. „Hozzáteszem, hogy a havi vásár helyszínén, a csíkszeredai megyeháza árkádjai alatt nem fér el végtelen számú árus (asztal, sátor), ennek ellenére a háromszékiek is rendszeresen helyet kapnak. A más megyéből érkezők esetében a Székely termék védjegy a kritérium, mert az egy minőségi garanciát jelent” – magyarázta Borboly.
A vásárról
A termelők ingyenesen árulhatják termékeiket, azonban a vásár szabályzatában benne van, hogy: „tekintettel a termelők emelkedett létszámára – a megfelelő feltételek biztosítása érdekében – bejelentkezéskor előnyt élveznek a Hargita megyei termelők, illetve más megyékből a Székely termék védjeggyel rendelkezők”. Tavalyig a Hargita Megyei Agrárkamara munkatársai voltak a szervezők, jelenleg Hargita Megye Tanácsa, a közeljövőben Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége fogja átvenni a hagyományos helyi termékek vásárának szervezését.
A szóban forgó Papp Benedek Csabával és feleségével mi is találkoztunk a szombati vásárban, megkértük, mondják el a Csíki Hírlapnak álláspontjukat. „Amikor eljöttünk ide 2016 júniusában friss áruval, azt mondták, nem árulhatunk, amíg nincs meg a Székely termék védjegyünk. Azt nyáron nem tudtuk intézni, mert szabadságolások voltak az intézményeknél, ősszel meg azt mondták, hogy átveszi az agrárkamarától egy másik intézmény ennek lebonyolítását, januárban azért nem jöttünk, mert elegünk lett” – avattak be a történtekbe a kézdiszentléleki sajtkészítők.
„A szabályoknak eleget teszünk, azonban erre a vásárra többet nem jövünk” – jelentették ki. Mint mondták, szombaton is csak azért érkeztek a megyeszékhelyre, hogy tisztázzák a helyzetet. Megjegyezték azt is, hogy az eladók között pattant ki ez a probléma. „Úgy gondoljuk, az a helyes, ha valakinek a termékeinkkel problémája van, azt mondja meg nekünk és ne másnak” – mondták. Egyébként hétfőre meghívták Borboly Csabát, hogy tekintse meg, milyen körülmények között készítik sajttermékeiket. A megyei tanács elnökével való élő bejelentkezés során ugyanakkor Papp Benedek Csaba kiemelte, továbbra is szívesen látják a háromszéki vásárokon a Hargita megyei termelőket.
A szombati vásáron több mint 50 termelő kínálta hagyományos termékeit a megyeháza oszlopsorainál. Közülük akadtak páran, akik nem Hargita megyéből érkeztek. „Folyamatban van a Székely termék védjegy megszerzése, így engedélyezték, hogy itt árulhassak, szeptemberben tudtam meg, hogy kérik. Bizonyára oka volt annak, hogy ezt bevezették, a vásárnak van egy színvonala, amit tartani kell, és a védjegy garantálja ezt” – vélte a kézdivásárhelyi Tubák Vince, aki immáron három éve, hogy a csíkszeredai vásárba is elhozza zöldség- és gyümölcsleveit.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!