Fotó: Iochom Zsolt
Műbalhénak nevezte Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a csíkszeredai Hagyományos és Helyi Termékek Vásáráról eltanácsolt háromszéki termelő esetéről szóló sajtóhíreket. Az érintett termelő szombaton Csíkszeredába érkezett, és a tanácselnökkel tisztázta a felvetődött kérdéseket. Kijelentette, többé nem vesz részt a vásáron.
2017. február 19., 18:262017. február 19., 18:26
2017. február 19., 21:512017. február 19., 21:51
A Háromszék napilap február 15-ei számában megjelent Székely belháború című jegyzetben számoltak be arról, hogy „a kézdiszentléleki Papp Benedek Csaba sajtkészítőt cudarul kifogadták egy alkalommal a csíkszeredai helyi termékek vásárán”. Hasonlóan járt egy másik kézdivásárhelyi édességkészítő is. Erre válaszolva a fent említett lapban Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke kifejtette, nem igaz, hogy kizárnák a más megyéből érkező termelőket, azonban a minőség szavatolása érdekében csak azzal a feltétellel tudnak helyet biztosítani a vásáraikon számukra, ha rendelkeznek a Székely termék védjeggyel.
A megyei tanács elnöke megkeresésünkre megerősítette, hogy nem azért tiltották ki az említett sajtkészítőt, mert háromszéki, hanem azért, mert terméke nem felelt meg az elvárásoknak. „Hozzáteszem, hogy a havi vásár helyszínén, a csíkszeredai megyeháza árkádjai alatt nem fér el végtelen számú árus (asztal, sátor), ennek ellenére a háromszékiek is rendszeresen helyet kapnak. A más megyéből érkezők esetében a Székely termék védjegy a kritérium, mert az egy minőségi garanciát jelent” – magyarázta Borboly.
A vásárról
A termelők ingyenesen árulhatják termékeiket, azonban a vásár szabályzatában benne van, hogy: „tekintettel a termelők emelkedett létszámára – a megfelelő feltételek biztosítása érdekében – bejelentkezéskor előnyt élveznek a Hargita megyei termelők, illetve más megyékből a Székely termék védjeggyel rendelkezők”. Tavalyig a Hargita Megyei Agrárkamara munkatársai voltak a szervezők, jelenleg Hargita Megye Tanácsa, a közeljövőben Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége fogja átvenni a hagyományos helyi termékek vásárának szervezését.
A szóban forgó Papp Benedek Csabával és feleségével mi is találkoztunk a szombati vásárban, megkértük, mondják el a Csíki Hírlapnak álláspontjukat. „Amikor eljöttünk ide 2016 júniusában friss áruval, azt mondták, nem árulhatunk, amíg nincs meg a Székely termék védjegyünk. Azt nyáron nem tudtuk intézni, mert szabadságolások voltak az intézményeknél, ősszel meg azt mondták, hogy átveszi az agrárkamarától egy másik intézmény ennek lebonyolítását, januárban azért nem jöttünk, mert elegünk lett” – avattak be a történtekbe a kézdiszentléleki sajtkészítők.
„A szabályoknak eleget teszünk, azonban erre a vásárra többet nem jövünk” – jelentették ki. Mint mondták, szombaton is csak azért érkeztek a megyeszékhelyre, hogy tisztázzák a helyzetet. Megjegyezték azt is, hogy az eladók között pattant ki ez a probléma. „Úgy gondoljuk, az a helyes, ha valakinek a termékeinkkel problémája van, azt mondja meg nekünk és ne másnak” – mondták. Egyébként hétfőre meghívták Borboly Csabát, hogy tekintse meg, milyen körülmények között készítik sajttermékeiket. A megyei tanács elnökével való élő bejelentkezés során ugyanakkor Papp Benedek Csaba kiemelte, továbbra is szívesen látják a háromszéki vásárokon a Hargita megyei termelőket.
A szombati vásáron több mint 50 termelő kínálta hagyományos termékeit a megyeháza oszlopsorainál. Közülük akadtak páran, akik nem Hargita megyéből érkeztek. „Folyamatban van a Székely termék védjegy megszerzése, így engedélyezték, hogy itt árulhassak, szeptemberben tudtam meg, hogy kérik. Bizonyára oka volt annak, hogy ezt bevezették, a vásárnak van egy színvonala, amit tartani kell, és a védjegy garantálja ezt” – vélte a kézdivásárhelyi Tubák Vince, aki immáron három éve, hogy a csíkszeredai vásárba is elhozza zöldség- és gyümölcsleveit.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
Végrehajtókkal lakoltattak ki öt családot Csíkszereda központjában egy állami tulajdonú, de városi ügykezelésű épületből. Már régebb meg kellett volna lépni, de most az ingatlan is életveszélyes állapotba került.
Egy pótkocsit vontató jármű, illetve egy személyautó ütközött össze hétfőn délután Csíkszereda és Csíkszentmárton között, egy embert kórházba kellett szállítani – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Telnek a medencék, kinyitott a zsögödi strand. A létesítmény a tavalyi jegyárakkal várja a látogatókat.
Újra megnyílnak a Mikó-vár kapui a Szent Iván-éjhez legközelebbi szombaton: a Csíki Székely Múzeum idén is csatlakozik a Múzeumok Éjszakája országos programsorozathoz. A látogatók sokszínű kínálatra és izgalmas élményekre számíthatnak.
Különleges kulturális eseményre várják az érdeklődőket Csíkszeredában: az Etnospot – Múzeumok Éjszakája szombaton színes, élményközpontú programokkal készült látogatóknak.
Aláírták a kivitelezési szerződést a csíkszeredai Kós Károly és a Szentkirály utcák felújítására, így a kivitelező helyi cég hamarosan hozzáfog a munkálatokhoz, amelyeket még ebben az évben szeretnének befejezni.
szóljon hozzá!