Abbahagyták a munkát, és az igazgatóság épülete előtt gyülekeztek hétfő dél körül a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház alkalmazottai, akik többek között azért háborogtak, mert nem kapták meg szeptemberi étkezési jegyeiket, miközben fizetéseikből az erre vonatkozó adót is levonták.
2010. november 08., 17:032010. november 08., 17:03
2010. november 09., 09:402010. november 09., 09:40
Fotó: Daczó Katalin
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház alkalmazottai hétfőn az intézmény udvarán, az igazgatóság épülete előtt gyülekeztek. Küldöttük, Nyulas Emma szakszervezeti vezető dr. Demeter Ferenc vezérigazgatóval és a gazdasági igazgatóval folytatott tárgyalásokat, de mint kiderült, nem sok eredménnyel. A kórház vezetői szerint ugyanis az elmaradt szeptemberi étkezési jegyeket csak akkor kaphatják meg a dolgozók, ha a biztosítópénztár fizet.
\"Beszéltem Duda Tihamérral, az egészségbiztosítási pénztár igazgatójával, illetve az aligazgatójával is, és azt mondták, hogy igyekeznek fizetésig kiadni a pénzeket – számolt be Nyulas Emma a várható eredményekről a háborgó kollégáknak. – A fizetésre mindenképpen jut, és valamennyi kajabon is bele fog férni. Ennél többel nem biztattak. Mindenképpen a szerződéseket is módosítani kell, mert novemberre és decemberre csak kilencvenkét betegre van szerződés az egészségbiztosítási pénztárral.\"
Fotó: Daczó Katalin
A sérelmek
\"Ki a kompetens személy, aki válaszolni tud?\"; \"Aki mindenre azt mondja, nem tőle függ, mondjon le!\"; \"Hol vannak a belépőpénzek?\"; \"Kiáltsuk, hogy Bachnert kérjük vissza!\" – ilyen és ehhez hasonló kijelentések hangzottak el, miközben a mintegy ötven fős tömeg a sérelmeit sorolta: a 25%-os fizetéscsökkentést, a sok-sok ki nem fizethető pluszórát, a szabadnapok hiányát.
\"Minden hónap 15–20 körül szoktuk megkapni az étkezési jegyeket, tehát a szeptemberi jegyek már csaknem három hetet késtek – magyarázta Nyulas Emma. – A biztosítóház két hónapban is csak annyit adott, ami a fizetésekre és a minimális fenntartásra volt elég. Most már ez nem függ a vezetőségtől, hanem a kialakult pénzügyi helyzettől. Csak a költségvetés-kiigazítás után lehet több pénzre számítani.\"
\"Úgy kell elkészíteni a beosztást, hogy pluszórája ne legyen senkinek – tisztázta kollégáinak is a sebészeti osztály főasszisztensnője. – Na de én kérdezem, ha naponta a hatvan ágyon két asszisztensnő van túrában, kit vegyek ki? Legalább öt asszisztensnő kéne legyen, ezzel szemben van kettő.\"
\"A fizetésünkből levágtak, de ugyanannyit dolgozunk, káderhiány van, más helyett is dolgozunk, s a pluszórákat se fizetik ki! Az ember le van strapálva. Lassan a tizenkét óra arra nem elég, hogy futólépésben végigcsináljuk a munkákat\" – háborognak az alkalmazottak. A 25%-os fizetéscsökkentés óta csaknem minden részlegről mondtak fel középkáderek, a sebészetről, a nőgyógyászatról, a gyermekosztályról, és mivel az alkalmazások be vannak fagyasztva, hát senkit nem vettek fel a távozók helyére. Csak a sürgősségi osztályról nyolcan akarnak elmenni az év végéig, elsősorban külföldre, tudtam meg.
Fotó: Daczó Katalin
A válaszok
\"Az egyetlen dolgot, amit tudok ígérni, mivel ez a döntés az enyém volt, én fel tudom ajánlani a felmondásomat – mondta dr. Demeter Ferenc vezérigazgató menedzser. – Együtt a vezetőtanáccsal döntöttük el, hogy a kajabonokat később adjuk ki, azért, mert nem kaptunk elegendő pénzt a biztosítópénztártól. Amit kaptunk, csak arra volt elegendő, hogy fedezni tudjuk a fizetések kifizetését, az ezek után való járulékokat, valamint azokat a költésegeket, amelyek biztosítják a kórházunknak a folyamatos működését. Ha nem fizetjük ki a víz-, a gáz-, a villany- és a telefonszámlákat a hónap utolsó napjáig, akkor zárolják a számlánkat. Lezárt számlával pedig működésképtelen az intézmény. Ezért döntöttünk úgy, hogy akkor fogjuk a kajabonokat kifizetni, amikor megjön a következő pénzösszeg az egészségbiztosítási pénztártól. Hogy az mikor lesz? Nem tudhatom, ezért ajánlottam fel a felmondásomat, mert azt biztosan az én döntésemtől függ, de hogy mikor jön pénz, azt nem tudom.\"
Az igazgató szerint minden év utolsó hónapjaira ilyen kevés betegre van szerződése a kórháznak, mint az idén, annak ellenére, hogy havonta több mint kétezer beteget szoktak ellátni. Az utolsó három-négy hónapot költségvetés-kiegészítésből szokta fedezni a biztosító. \"Lehetne másképp menedzselni a dolgokat, vagy ebbe a mai helyzetbe minden menedzsernek beletörne a bicskája?\" – tettem fel a kérdést az igazgatónak.
Fotó: Daczó Katalin
\"Ezért is mondtam, hogy vállalom a felelősséget, mert menedzseri döntés volt az, hogy hogyan osszuk be a kifizetések pontos sorrendjét. Valószínű, hogy tévedtem, amikor azt gondoltam, hogy a kajabonokkal tudunk késni néhány napot. Nem gondoltam, hogy ilyen hosszú, három hetes vagy annál is hosszabb lesz a késés. Rosszul saccoltam, tévedtem, és fenntartom, hogy ha az erre felelős személyek – nem azok, akik az udvaron kiabáltak, és nem értik a gazdasági folyamatot –, úgy látják, hogy én tévedtem, akkor félreállok, és átadom a helyet. Vannak bizonyos elveim, amelyeket be akarok tartani, és mégpedig az, hogy egészséges gazdálkodást szeretnék ebben a kórházban, és nem akarom, hogy halmozzuk az adósságokat, hogy majd valaki kifizeti. Ugyanakkor csak merem remélni, hogy a biztosítópénztár igazságosan osztja el a pénzeket a megye kórházai között, és nem úgy, ahogy egyesek tudni vélik, hogy egyik-másik kórházban jut pénz bőven mindenféle juttatásnak a kifizetésére.\"
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!