Fotó: Pinti Attila
A csíksomlyói Kalot Egyesület Lelkigondozói Szolgálata különböző tematikájú tevékenységeket indít a közeljövőben. A tervezett programokkal kapcsolatban, valamint a lelkigondozói képzésről Sebestyén Ottóval, az egyesület elnökével, a képzés egyik felelősével, Csillag Csilla lelkigondozóval és segítő nővérrel, valamint Borota Gábor pszichológussal beszélgettünk.
2016. december 10., 19:142016. december 10., 19:14
Öt csoportos foglalkozást tervez indítani a Lelkigondozói Szolgálat: támogató csoport abortuszon átesett nőknek, párkapcsolati műhely jegyeseknek, házastársaknak, támogató csoport tanulási nehézségekkel küzdő fiatalok szülei számára, párkapcsolati krízist, veszteségeket átélők számára, valamint tematikus interaktív estéket is tartanak majd.
Egyedül maradt nők
Borota Gábor pszichológus, családapa vezeti majd az abortuszon átesett nőknek szóló, valamint a párkapcsolati műhelyt. „Az első műhely létjogosultságát az adja, hogy nagyon sok abortuszt végeznek környékünkön, de még maguk az orvosok is, akik végzik, keveset tudnak annak a lelki következményeiről. Bizonyított tény, hogy az abortusznak nagyon komoly pszichológiai következményei vannak. Ezek közé tartozhat a depresszió, a posztabortusz szindróma, megnő az öngyilkosságok száma, a felbomló kapcsolatok száma, és növekszik a családon belüli erőszak esete. Nagyon sok pszichológiai következménye van, és ami ebben a szomorú, hogy azok a nők, akik abortuszon estek át, egyedül maradnak, nincs utógondozás. A család és a környezet minél hamarabb el akar feledkezni erről a dologról, és ennek nagyon súlyos ára lehet hosszú távon. Ezért nagyon fontos ezeknek a nőknek felkínálni a lehetőséget, hogy aki akar, egy ilyen csoporthoz fordulhat, szakember vezetésével, hogy szembenézzen azzal, ami történt vele” – mutatott rá. Hangsúlyozta, a legtöbb abortuszon átesett nő maga is áldozat, mert egyedül hagyják a problémájával, nem tájékoztatják megfelelőképpen, hogy mi fog vele történni, és milyen következményei lesznek.
Megérni egy párkapcsolatra
A párkapcsolati műhely célja, hogy a fiatal házaspároknak vagy azoknak akik házasságra készülnek, támaszt nyújtson azáltal, hogy a kapcsolatot a későbbiekben komolyan befolyásoló témákat közösen átbeszélhetik. „Ilyen például az, hogy hogyan oldjanak meg konfliktusokat, hogy kicsit ráfigyeljenek arra, hogy milyen konfliktusmegoldási módszereket alkalmazzanak, ami a későbbi kapcsolati boldogságot nagyon nagy mértékben befolyásolja. Ilyen lehet még a kommunikáció, vagy akár a gyereknevelési elvek, hogy ki hogyan képzeli el, hogyan szeretne gyereket nevelni. A szülőkről való leválás is nagyon fontos téma. Ennek a párkapcsolati műhelynek az aktualitását az adja, hogy meggyőződésem, hogy azért van ilyen sok válás, mert a legtöbb ember éretlenül köt házasságot, érzelmileg nincs rá megérve. Láthatjuk, hogy biológiai életkor is kitolódik, a házasságkötés ideje egyre későbbre tevődik, de sajnos az a tapasztalat, hogy a biológiai életkor és az érzelmi érettség nem jár kéz a kézben. Ezért nagyon fontos az, hogy legyen olyan hely, ahol ezek az emberek kapnak egy olyan impulzust, hogy gondolkodjanak ezeken a témákon, és egyáltalán fedezzék fel magukba, hogy hogyan állnak hozzá ezekhez a dolgokhoz. Mert egy akármilyen egyszerű dologra az ember évekig készül, tanul, és a házasságra, ami elméletileg egy életre szól, arra nem készülünk, hanem csak az esküvő napjára, és utána majd lesz valahogy. És ez nincs jól, ezt a válások száma is jól mutatja” – magyarázta a csoport vezetője.
Nehéz alkalmazkodás
A tanulási nehézségekkel küszködő gyerekek szüleinek támogató csoportját azért gondolták fontosnak a szervezők, mert úgy vélik, sok szülő átéli azt, hogy nehéz a gyerekének alkalmazkodnia abba az oktatási rendszerbe, ahol szinte elveszik a gyermekkorukat, és sokat kell tanulni, illetve nehezen megy a tanulás. Azok a szülők, akik ezzel a problémával küszködnek, egy ilyen csoportban egymásra találhatnak, és segítséget kaphatnak egymástól. A párkapcsolati krízist, veszteséget átéltek támogató csoportja is egy fontos segítségnyújtási pont lehet azok számára, akik ilyen helyzetbe kerültek. Jelentkezni és bővebb információt igényelni a különböző csoportokról az egyesület honlapján, vagy a 0745-559 673-es telefonszámon lehet.
Interaktív esték
A tematikus interaktív estéket minden hónap második keddjén tartanák, ide életkortól és érdeklődéstől függetlenül mindazokat várják, akik szeretnének „dolgozni” a lelki életükön. „Több lelkigondozó fog vezetni olyan alkalmakat, amelyek nem feltétlenül a problémamegoldásra, hanem a megelőzésre fókuszálnak. Különböző témákról beszélünk majd, interaktív estéket képzeltünk el, élményeket, tapasztalatokat osztanak meg egymással a résztvevők. Ez önképzés számunkra is, egymástól is tapasztalatokat szerzünk. Van egy olyan célja is a mi estjeinknek, hogy ha valaki egyéni beszélgetést és egyéni lelkigondozást igényel, már ott leszünk néhányan, akiket meg lehet szólítani, a bizalom már könnyebben létrejön így, hogy korábban csoportban dolgoztunk együtt” – mondta el Csillag Csilla.
A lelkigondozói képzésről
A Kalot Egyesület ezelőtt nyolc évvel indította el a lelkigondozók képzését. A kétéves tanfolyamot eddig már három évfolyam végezte el, most végzi a negyedik évfolyam. Mindenik képzésciklus 500 órát tartalmaz, ebből 380 óra elmélet és a gyakorlati készségek kifejlesztése, 120 pedig önismereti óra. Ez utóbbi azért is fontos, mert aki jó lelkigondozó akar lenni, annak magának is meg kell élnie az élete különböző terheivel, árnyékaival való szembenézést – magyarázta Sebestyén Ottó. Az egyesület elnöke úgy véli, aki ezeket a folyamatokat végig tudja járni és alkalmazni tudja, lesz egyfajta rálátása, tapasztalata, hogy a gondozás során személyes tapasztalatból is ismerni fogja a gyógyulás felé vezető utat.
„A lelkigondozói képzés abból a felismerésből született, hogy térségünkben hiányzott az ilyen jellegű képzés, pedig a gyakorlati élet azt mutatja, hogy igény és nagy szükség van rá. Nehogy azt gondolja valaki, hogy csak a a betegeknek van szükségük lelkigondozóhoz járni. Szinte kivétel nélkül időközönként kríziseken megyünk keresztül, vagy lelkileg le vagyunk terhelve, vagy az életnek a különböző területein megviselődünk. A lelkigondozást tudattalanul mindig is gyakorolták, komák a komáknak voltak lelkigondozói, komaasszonyok a komaasszonynak. De nem mindegy, hogy ehhez tartozik-e egy szakmai tudás, egy szakmai képesítés. Lelkigondozóknak azokat az embereket képezzük elsősorban, akik az életvezetésükben szeretnének fejlődni, és nincsenek megelégedve azzal, hogy az életnek csak egy szegmensében bontakozzanak ki, hanem az élet nagyobb szépségét, tisztaságát, nagyobb élhetőségét szeretnék hitelesen megélni. A tapasztalt az, hogy akinek rend van az életében, annak az élete sokkal jobban működik. Aki az életében nem tud rendet teremteni, sokkal hajlamosabb arra, hogy testileg is megbetegedjen. Ezért a lelkigondozó elsősorban egy életet segítő személy, a lelki fejlődést segíti elő, vagy pedig különböző krízisekben, nehéz időszakokban, megfeneklésekben ott áll az egyén mellett.”
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!