Fotó: Kristó Róbert
Vidám fúvószene szólt vasárnap délután a csíkszentgyörgyi Gál Sándor Általános Iskola udvarán, idén ez a település adott otthont a III. Alcsíki Fúvóstalálkozónak. A hangzásában, látványában és hangulatában is nagyszerű esemény sok érdeklődőt vonzott.
2013. június 16., 19:162013. június 16., 19:16
2013. június 16., 20:572013. június 16., 20:57
Az Alcsík Kistérség Fejlesztési Társulás szervezte fúvóstalálkozó résztvevői a csíkszentgyörgyi közbirtokosság – amely a rendezvény főtámogatója is volt – székhelyétől indultak el, hogy vidám muzsikával vonuljanak át a fellépés helyszínére. Idén nyolc alcsíki településről 250 zenész volt jelen, színesítette jelenlétével a rendezvényt a csíkszentgyörgyi Harmónia mazsorettcsoport, valamint a magyarországi Dusnokról érkező táncegyüttes is, ez utóbbi tagjai horvát és magyar táncokból adtak ízelítőt.
„Amikor ide Csíkba is beütött annak idején a fúvósláz, a legelsők között alakult meg a mi zenekarunk is. És jött az ötlet, hogy a rétyi fúvóstalálkozó mintájára csináljunk Alcsíkon is fúvóstalálkozót. Első alkalommal Szentmártonban, tavaly Szentsimonban szervezték meg. Mivel ott csak három csoport volt a mienkkel együtt, így adódott, hogy idén mi szervezzük meg. Ránk szokták mondani, hogy itt a Fiság völgyében a műveltségből kevesebbet szívtunk be, mint máshol, mivel a hegyhez közel voltunk, de én úgy gondolom, hogy mi is vagyunk olyanok, mint az Olt menti népek, és ezzel a találkozóval úgy néz ki, nekem van igazam. És a Jóisten szeret minket, mert még jó időt is adott” – mondta el lelkesen Kézdi József, a csíkszentgyörgyi közbirtokosság elnöke.
Az ünnepélyes megnyitó után a találkozón az Újtusnádi Pro Musica Egyesület fúvószenekara, a Csíkszentsimoni Ifjúsági Fúvószenekar, a Csíkszentmártoni Poszogó Fúvószenekar, a Csíkkozmási Tuzson János Fúvósegylet, a Csíkszentimrei Zöld Fák Fúvószenekar, a Csíkbánkfalvi Bánk Bán Fúvószenekar, a Csíkszentgyörgyi Havasalja Fúvószenekar és a Csíkszentkirályi Fúvószenekar muzsikusai két közös darabot játszottak el, majd saját repertoárjukból örvendeztették meg a közönséget.
„Nagyon rangos eseménynek számít a mai, hiszen ennyi fúvószenekar még nem volt Csíkszentgyörgyön. Az egész falu lakosságát megmozgatta. Csodálatos megvalósítás, nemcsak Csíkszentgyörgynek, hanem az egész alcsíki településnek, hogy ennyiféle ember össze tud jönni, csoportokba szerveződni. A fúvóstalálkozók megszervezése és működtetése Gergely András polgármester kollégámnak köszönhető. Büszke vagyok erre a rendezvényre, és bízom benne, hogy minden évben valamelyik település meg tudja szervezni, hisz közösségalkotó szerepe is van. Ha 30-40 ember együtt zenél, az csodálatos dolog” – véli György József, Csíkszentgyörgy polgármestere. Szerinte a fúvószenei mozgalomban fontos szerep jut mind a zenekari tagoknak, mind a fenntartóknak.
A fúvószenekarok közösségformáló erejét emelte ki Gergely András, Csíkszentmárton polgármestere, az Alcsík Kistérség Fejlesztési Társulás elnöke is. „Aki itt körülnézett, az láthatta azt a hatalmas hozadékot, amelyet ez a fesztivál jelent. Nagyon fontosnak tartom ennek a mozgalomnak a közösség-összetartó szerepét. Mérhető a hatás és siker azokban a közösségekben, ahol egy jól működő fúvószenekart sikerült összehozni. Azoknak a fiataloknak van életcéljuk, perspektívájuk az életben. Nem elhanyagolható az sem, hogy egészen más polgárai lesznek a közösségnek. A fúvószene és egyáltalán a zeneművészet a szépérzéket alakítja, erősíti a fiatalokban, és az hatással van a magánéletre, a mindennapi életre is. Örülök, hogy itt Alcsíkon találtunk olyan partnereket, akik támogatják ezt, nagyon sok helyen az önkormányzatok vagy a közbirtokosságok, vagy esetleg civil szervezetek fontosnak tartották ezt a mozgalmat, és ezáltal egy értékes színfolttal lett gazdagabb a régió.”
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!