A csíkcsicsói önkormányzat és a helyi Kájoni János Általános Iskola a Székelyföldi Legendárium készítőinek támogatásával nemrégiben mondakereső versenyt hirdetett a helybéli gyerekeknek, mivel hiányzott a Székelyföldi Legendáriumból a csicsói vár mondája.
2014. november 23., 23:082014. november 23., 23:08
A felhívásra összesen 18 gyerek válaszolt, ők nagyszülőktől, ismerősöktől, szüleiktől érdeklődtek, néhányan a világhálón és könyvekben is kutakodtak a vár története után. A beérkezett mondák közül végül a Balla Blanka VI. B osztályos tanuló által beküldött mondát fogja a Székelyföldi Legendárium csapata használni a tervezett Legendák, székely várak című könyvben – tudtuk meg Fazakas Szabolcstól, a Székelyföldi Legendárium ötletgazdájától.
„Néhány gyerek Szabó Kálmán bácsit meséltette, illetve a szülők és nagyszülők is meséltek. Több történet három testvérre utal, akik közül az egyiket Csicsónak hívták, ő volt a vár ura. Csicsó apja tündér is volt, és két bátyjával a Hargitán éltek. Csicsó végül elvette feleségül az ember lányát és ekkor építették a csíkcsicsói várat. Még olyan változat is érkezett, miszerint nyári éjszakákon tündérek ülnek a várfalon és lábukat az Oltban mossák, és Csicsónak óriások meg tündérek segítettek várat építeni” – magyarázta.
Fazakas Szabolcs elmondta, a tervek között szerepel, hogy a mondavadászat után a csicsói gyerekek színpadon is előadják a vár keletkezésének történetét.
A beérkezett mondaváltozatokat beszkennelik és egy adathordozóra teszik, melyet majd egy időkapszulában tavasszal elásnak a vár mellett, a régészeti területen kívül. Oda kerül majd egy információs tábla is Gyöngyössy Jánosnak a várról készült rajzával együtt.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
szóljon hozzá!