Fotó: Veres Nándor
Márton Áron születésnapjának 117. évfordulóján emlékezünk a Gyulafehérvári (Erdélyi) Római Katolikus Egyházmegye valamikori püspökére. Arra a püspökre, aki következetesen kiállt a diktatúra ellen, attól függetlenül, hogy milyen felekezetűek voltak annak elszenvedői.
2013. augusztus 27., 17:572013. augusztus 27., 17:57
2013. augusztus 27., 18:232013. augusztus 27., 18:23
Száztizenhét éve augusztus 28-án született Csíkszentdomokoson Márton Áron erdélyi püspök. Földműves család szülöttje volt, aki az elemi iskolába szülőfalujában, a Római Katolikus Elemi Népiskolába járt. Középiskolai tanulmányait előbb a csíksomlyói Római Katolikus Gimnáziumban, a csíkszeredai főgimnáziumban, majd a gyulafehérvári kisszemináriumban végezte. Majláth Gusztáv Károly erdélyi püspök Gyulafehérváron 1924. április 19-én diakónussá, július 6-án pedig pappá szentelte. XI. Piusz pápa 1938. december 24-én gyulafehérvári püspökké nevezte ki, majd a következő évben, február 12-én szentelték püspökké.
Csíkszentdomokoson az erdélyi püspök halálának harmincadik évfordulója alkalmából, 2010-ben Márton Áron Múzeumot hoztak létre. Tavaly első alkalommal szervezték meg a Márton Áron Konferenciát, ahol a közvetve vagy közvetlenül Márton Áronhoz kapcsolódó, még nem publikált tanulmányaikat mutathatták be a kutatók. Ennek folyatásaként idén is megszervezik a konferenciát, ahol újabb kutatási eredményeket tárnak a nyilvánosság elé. Továbbá bemutatják a tavalyi konferencia előadásaiból összeállított kötetet is – tudtuk meg Lázár Csillától, a csíkszentdomokosi Márton Áron Múzeum vezetőjétől.
Az intézményvezető Marton Józsefnek a Márton Áron tanúságtevése a görög katolikus bíborosok felé című munkája alapján beszélt arról, hogy Márton Áron következetesen kiállt az önkényuralom ellen. A püspök tette ezt attól függetlenül, hogy milyen felekezetűek, milyen nyelvűek voltak a diktatúra elszenvedői. Példának okáért 1944-ben a zsidók deportálása alatt Márton Áron volt az egyetlen magas rangú egyházi vezető, aki nyíltan felszólalt a zsidók védelmében – levelet írt a magyar hatóságoknak, hogy állítsák le a deportálásokat. Továbbá 1945-ben, amikor a görög katolikus egyházat vissza akarták olvasztani az ortodox egyházba, akkor ő kiállt a román anyanyelvű görög katolikusok védelmében. Körleveleket adott ki, felszólítva papjait, hogy a római katolikus templomokban engedjék a görög katolikusokat misézni. A hatvanas években újra diplomáciai kapcsolat létesült a Szentszék és Románia között. Felmerült Márton Áron bíborossá való kreálása, de ő visszautasította azt, mondván, hogy nem fogadhatja el azt addig, míg a mártír görög katolikus egyház nála idősebb és többet szenvedett püspökei nem bíborosok – foglalta össze a püspök nagylelkű gesztusait Lázár.
Márton Áron a papi szolgálati helyein (Marosvásárhely, Nagyszeben) már fiatalos érintkezésbe került a más felekezetű, anyanyelvű közösségekkel. Ezért így fogalmazott felszentelése után a neki beszédet mondókhoz szólva: „Ahogy Erdély földjén a hegyek völgyekkel, a mezők erdőkkel, hófedte bércek a síksággal váltakoznak, éppen úgy váltakoznak a népek Erdély földjén, ahol három nyelven beszélnek és hat-hétféle szertartás szerint imádják Istent, de van a krisztusi evangéliumnak ereje, amely hozzásegít ahhoz, hogy a különféle ellentétek összhangba olvadjanak fel, és a testvéri együttműködés útját egyengessék (…)”. Nem véletlen tehát, hogy az erdélyi magyarok sőt, a protestánsok egy része is úgy tekintett rá, mint „a Püspökre”. A görög katolikusok szintén így emlegetik, hiszen amikor betiltották ezen vallás gyakorlását és a papképzést, akkor Márton Áron befogadta a görög katolikus fiatalokat a római katolikus teológiára. Ezzel a gesztusával biztosította a görög katolikus papképzés folytonosságát. Lucian Mureşan görög katolikus érsek is az ő tanítványa volt, aki a domokosi múzeumban jártakor sírva fakadt, mert olyan élénken élt benne felpártolójuk emléke – tudtuk meg a múzeum vezetőjétől.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!