Fotó: Kristó Róbert
Május 1. a munka ünnepe, de nem csak a munkások, a katolikusok is ünnepelnek, Jézus nevelőatyjára, az ácsra emlékezve. Munkás Szent József ünnepét 1955. május 1-jén rendelte el XII. Piusz pápa.Május 3-án Szent Fülöp és Szent Jakab apostolok napja van.
2010. április 29., 21:592010. április 29., 21:59
Fotó: Kristó Róbert
Fülöp és Jakab ünnepnapja a római Tizenkét Apostol-templom felszenteléséhez kapcsolódik. Ezt a templomot 570-ben, május 1-én szentelték föl, s ekkor ünnepelték a két apostolt, akiknek ereklyéi ide kerültek. Mivel május elseje Szent József ünnepnapja lett, Fülöp és Jakab napja átkerült a legközelebbi szabad napra, május 3-ra (érdekesség, hogy 1955 és 1969 között május 11-én volt Fülöp és Jakab napja!).
Az evangéliumok és az Apostolok Cselekedetei csak szűkszavúan beszélnek Fülöpről és Jakabról. Mind a négy apostolnévsor azonban megnevezi mindkettőjüket, Fülöpöt az ötödik, Jakabot, Alfeus fiát pedig a kilencedik helyen.
Május elseje 1889-ben, a II. Internacionálé megalakulásával lett a nemzetközi munkásmozgalom, a munka ünnepe. A magyar nyelvterület nagy részén május l-jére virradó éjszaka állították, illetve állítják a májusfát. Mivel ezt régen Jakab napján hajnalban és titokban állították, vagy mivel az ébredező szerelem jelképe, azért jakabfa, jakabág, hajnalfa néven emlegették. A zöld ág a természet megújhodásának a szimbóluma, és legtöbb esetben az udvarlási szándék bizonyítéka, szerelmi ajándék is. A májusfákat több vidéken szalagokkal, zsebkendőkkel, virágokkal, tele üveg borral, hímes tojással stb. díszítették fel, mielőtt azt a kapufélfára szegezték volna. Egyes csíki falvakban a fát ki is faragták, Háromszéken a legény még a nevét is rávéste. Vitos Mózes írja, hogy ezen a napon a székelyföldi falvakban „minden jóravaló lánynak kapujába vagy házajtaja elé, akinek szeretője van, fehér vagy lucfenyő ágat vernek”. Egyes településeken nyírfát használtak jakabágnak. A májusfa-állítás Csíkban még a két világháború között is eleven volt, ma már sajnos, kiveszőben van ez a szép népszokás.
A Csíki-medencében a borzsovai templom védőszentje Munkás Szent József, itt az ünnepi búcsús szentmisét vasárnap, május 2-án délben fél 1 órakor tartják – tudtuk meg Gergely Géza csíkszentmiklósi esperes-plébánostól, Borzsova ugyanis Csíkszentmiklós filiája. Szintén Munkás Szent József a védőszentje a Gyergyói Főesperesi Kerületben, a gödemesterházi plébániához tartozó ratosnyai kápolnának.
Isten éltesse minden József, Fülöp és Jakab nevű olvasónkat!
Mellékelt felvételünkön a csíkborzsovai templom látható.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.