Leállt a felcsíki regionális szennyvíztisztító építése

Pénzhiány miatt egyelőre meghatározatlan időre leállt az öt felcsíki község kiszolgálására épülő regionális ülepítő rendszer beruházása. A projekt az üzem működéséhez szükséges berendezések megvásárlásának fázisába érkezett, ám a kormányzati támogatás hiányában nem lehet továbblépni.

Rédai Botond

2011. október 20., 18:012011. október 20., 18:01

2011. október 20., 18:532011. október 20., 18:53

Üresen hagyott építőtelep. Eltűntek a gépek és a munkások a felcsíki regionális ülepítőtől

Ígéretünk van arra, hogy idén még kapunk pénzeket – fogalmazott érdeklődésünkre Gábor Tibor. A karcfalvi polgármester, aki egyben a Felcsík Önkormányzati Fejlesztési Társulás elnöke is, elmondta, a berendezés megvásárlása eléggé nagy tételt jelent, ennek hitelezését már nem tudja vállalni a kivitelező.

„Még legalább 4 millió lejre volna szükség az adminisztratív területünkön épülő derítőállomás elkészüléséhez” – jelentette ki Bíró László, Csíkmadaras polgármestere, aki szerint valószínű, hogy leghamarabb jövő tavasszal tudja folytatni a munkálatokat az ezzel megbízott konzorcium. „Ez történik, ha nem jönnek folyamatosan a megpályázott pénzek” – jegyezte meg eléggé pesszimistán a községvezető.

Hozzátette, az általa vezetett település számos pályázatot nyújtott be az államhoz, több millió euró értékben, ám a támogatások nem érkeznek. Például a vízi erőmű projektjét is pozitívan bírálták el a hatóságok, ám pénzt egyelőre nem kaptak. Emellett az önkormányzatok működését nem hogy támogatná vagy segítené a kormány, hanem egyre jobban ellehetetleníti. „Lassan nem a fejlesztésről szólnak mindennapjaink, hanem arról, hogyan tudunk vegetálni” – magyarázta keserűen az elöljáró.

A Csíkmadaras határában, a Sósréten készülő ülepítő munkálatai május végén kezdődtek, és eredetileg nyolc hónap alatt kellett volna befejeznie és üzembe helyeznie a Hidrotran, Impex Aurora és a magyarországi OMS Hungária cégekből álló konzorciumnak. A létesítmény öt község – Szentdomokos, Szenttamás, Karcfalva, Dánfalva és Madaras – szennyvizét gyűjti majd össze és tisztítja meg. A napi 750 köbméter kapacitású ülepítőhöz levegőztető, kiegyenlítő, iszapszárító és klórozó medence is tartozik, a csatornarendszer pedig a tiszta vizet szállítja az Oltba. Az adminisztratív épületben irodák és illemhely kap helyet, kiépítik az ivóvíz- és villanyhálózatot, elkészítik a bekötőutat, és a telepet bekerítik. A beruházás áfa nélküli értéke eléri az 5 370 107 lejt.

A felsorolt településeken egyébként a csatornahálózatok kialakítása nagyjából befejeződött. Gábor Tibor, a felcsíki kistérségi társulás elnöke szerint a lefedettség a községek zömében meghaladja a nyolcvan százalékot, csupán Szentdomokoson ennél kisebb. Van azonban olyan település is, ahol a kivitelezés során tetemes adósság keletkezett. Mint azt Süket Jenő csíkdánfalvi polgármestertől megtudtuk, a 7-es kormányrendelet révén zajló beruházásra legutóbb tavaly év végén kaptak támogatást, a felhalmozott adósság így meghaladja a 900 ezer lejt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei