Fotó: Kristó Róbert
A mezőgazdaság helyzete nem éppen a legrózsásabb, ezt mindenki tudja. Az elmúlt időszakban sokan kongatták már meg a vészharangot, miszerint halálán van az ágazat, a termelők pedig koldussorsra juthatnak. A támogatások egy részének idei megszűnése, illetve megpályázhatóságának a jogi bejegyeztetéshez történő kötése főleg az érdekvédelmi szervezeteknél vágta ki a biztosítékot. E lehangoló körülmények közepette azonban úgy látszik, a gazdák mégiscsak reménykednek a jövőben, hiszen óriási népszerűségnek örvend körükben a félig önellátó gazdaságok finanszírozására kiírt 141-es intézkedés.
2010. október 21., 14:532010. október 21., 14:53
Fotó: Kristó Róbert
Nemrég adtunk hírt arról, elbírálták az önfenntartásra és piacra is termelő mezőgazdasági farmok támogatására meghirdetett 141-es intézkedésre a tavaszi szesszióban benyújtott pályázatokat. Ennek értelmében Hargita megyében 614 termelő részesül támogatásban, ez pontosan duplája a 2009-ben letett dokumentációknak. A kifizethető kérések száma térségenként a következőképpen alakul: Kászon 84, Gyimesek 120, Gyergyó 66, Maroshévíz és környéke 120, Udvarhely–Keresztúr, illetve a Homoród mente 224. A szakemberek véleménye szerint a számadatokat tekintve országos szinten az első három között van Hargita megyek a megyék nem hivatalos versenyében.
Egyetlen esély a beruházás
Azoknak van esélyük a fennmaradásra, akik befektetnek a mezőgazdaságba – vélte érdeklődésünkre Szőgyör Imre. A szentmihályi, 16 tehenes gazda is a legutóbbi 141-es szesszió nyertesei között tudhatja magát. Mint mondta, ha már ennyi állatot tartanak, a támogatás reményében muszáj volt letenni a pályázatot. „Ha nagy nyereség nem is lesz ebből, reméljük, legalább az állatlétszámot fenn tudjuk tartani” – nyomatékosított Szőgyör. A cégalapítás ugyan csak nyűgöt jelent számára, ám a szubvenciók elnyeréséhez ezt is meg kellett lépni. „Hiszen ezekből jön valami, ebből lehet előrelépni. Ha nem tesszük meg, maholnap lakatot tehetünk az istálló bejáratára” – hangsúlyozta a termelő.
Jól jön a segítség
„A gazdák úgy látják, a 141-es intézkedésből származó támogatás jól jön, viszont az ezzel járó bürokrácia elijeszti őket” – jegyezte meg Nyirő Gergely. A Pogány-Havas Kistérség mezőgazdasági referense kihangsúlyozta, mivel mindenképpen segíteni szeretnének a térség gazdáinak, felvállalták, hogy elkészítik a pályázatokat, illetve a későbbi könyvelésre és adminisztratív feladatokra is megoldást keresnek. „Nem egy olyan érdeklődőnk volt, aki nem akarta vállalni a papírmunkával kapcsolatos teendőket, de amint értesült szándékunkról, változott az álláspontja” – említette az illetékes. Mint megtudtuk, a tavaszi szesszióban tizenhét pályázatot állítottak össze, ez a tavalyi kiírásnak a többszöröse. Hasonló segítségre a most zajló, november 15-én záruló őszi szesszió alkalmával is számíthatnak az érdeklődők.
Lehetőség a továbblépésre
„Az a tény, hogy ilyen sikeres a 141-es intézkedés a Hargita megyebeli gazdák körében, több okra vezethető vissza” – jelentette ki Török Jenő. A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője kihangsúlyozta, ez elsősorban a nagyon jó tájékoztatásnak, illetve előkészítő munkának tulajdonítható, melyet a megyei tanáccsal, illetve ennek keretében működő tanácsadó hivatallal karöltve végeztek még az intézkedés életbe léptetése előtt. „Gyakorlatilag nem létezik olyan község, ahová nem jártunk volna el” – mondta az igazgató. Hozzátette, természetesen ehhez az is kellett, hogy a gazdák is felismerjük a lehetőséget, illetve, hogy az adminisztratív munka elvégzésére megfelelő segítséget kapjanak önkormányzatoktól, kistérségektől vagy éppen cégektől. Az illetékes azt is megjegyezte, a támogatás legjobb marketingje viszont az volt, hogy az érintettek a legtöbb esetben időben megkapták a pénzösszegeket.
„Tulajdonképpen ezeket az éveket átmeneti időszakként is felfoghatjuk, amikor a félig önellátó gazdaságokat működtetők eldöntik, mit is akarnak” – jelentette ki Török. Hiszen a támogatás folyósításának időszaka alatt nyilvánvalóvá válik, az illető farmer akarja folytatni tevékenységét, vagy sem, továbbra is be akar ruházni gazdaságába, vagy nem. „Reméljük egy része előre tud lépni” – fejtette ki az igazgató. Ehhez viszont azt kell felismerniük az érintetteknek, az esetleges bevételt a mezőgazdaságba, a termelésbe kell visszaforgatni.
Több millió euró
A 141-es intézkedés értelmében a sikeresen pályázók öt éven át évi 1500 eurós támogatásban részesülhetnek. A pályázat elnyerésének feltételei között szerepel, hogy a kettőtől nyolcig terjedő európai uniós üzemméretű gazdaságok legalább három egységgel növekedjenek, valamint eladási mutatójuk legalább húsz százalékkal emelkedjen. A kötelezettségek betartásáról a pályázat odaítélését követő harmadik évben győződnek meg az ellenőrök, akik, ha rendellenességeket találnak, megszűnik a következő két évre a finanszírozás, de nem kell visszafizetni az elmúlt három évben kapott támogatást. A tavalyi és idei nyertesek öt év alatt összesen 7,5 millió eurót tudnak lehívni támogatás gyanánt.