Fotó: Veres Nándor
Összesítette a kis létszámú osztályok következő tanévre vonatkozó engedélyeztetéséhez szükséges kéréseket a Hargita Megyei Tanfelügyelőség. Csíkban hét kis létszámú vagy a különböző korú kisiskolásokból összevont elemi osztály található.
2016. január 27., 11:232016. január 27., 11:23
A tanügyi törvény előírása értelmében legkevesebb tizenkét tanulónak kell egy osztályközösséget alkotnia, amennyiben ez a szám kisebb, az oktatási minisztérium jóváhagyása szükséges az osztályok működtetéséhez – tudtuk meg Waczel Ferenctől, a Hargita megyei tanfelügyelőség humán erőforrásért felelős tanfelügyelőjétől.
Ilyen osztályok a következő településeken működnek: a Csíkszeredához tartozó Csobotfalván és Hargitafürdőn, a Csíkszentgyörgy községhez tartozó Egerszéken, a Kászonaltízhez tartozó Jakabfalván és Kászonújfaluban, valamint a gyimesközéploki Borospatakán és a gyimesfelsőloki Görbepatakán.
András Ignácz, a kászonaltízi Dr. Lukács Mihály Általános Iskola igazgatója érdeklődésünkre elmondta, az iskolájukhoz tartozó jakabfalvi és újfalvi alegységeknél vannak kisebb létszámú összevont osztályok. „Ezeknek a következő tanévre való működéséhez már letettük a kéréseket a tanfelügyelőséghez. Az előző évek tapasztalataiból kiindulva mindig megkapjuk az engedélyt a működésükre” – számolt be az igazgató. Véleménye szerint a jakabfalvi alegység esetében az összevont osztályok kis létszáma főképp a település elöregedő lakosságának a következménye. Emellett megjegyezte, a szülők hiába szeretnék beíratni gyerekeiket a kászonaltízi központi iskolába, a nagy ingázási távolság miatt nem igazán érdemes iskolabusszal utaztatni az elemi iskolás gyerekeket.
A gyimesközéploki Majláth Gusztáv Károly Általános Iskolánál is hasonló a helyzet. Szentes László iskolaigazgató közlése szerint a kis létszám miatt már évek óta nem működik a kápolnapataki alegységük elemi osztálya, de a borospataki iskolájuknál is gondok vannak. „Két összevont osztály van Borospatakán, az egyiknél az előkészítő és az első osztály van összevonva, a másik esetében a második, harmadik és negyedik” – részletezte. Továbbá kifejtette, az összevont osztályaik esetében még megvan a megfelelő létszám a jövő tanévi induláshoz.
A taplocai Xantus János Általános Iskolának Hargitafürdőn és Csobotfalván vannak kis létszámú összevont osztályos alegységei. „A hargitafürdői alegységünk távol esik a központtól, és a lakosság száma sem túl nagy, ezért van ott összevont csoportú osztály. A csobotfalvinál pedig azt tapasztalom, hogy sok szülő inkább csíkszeredai iskolába íratja a gyerekeit, mintsem a mi összevont osztályunkba járatná” – mutatott rá Kovásznai Ágnes iskolaigazgató.
Közel 8,5 millió lejt szavazott meg Hargita Megye Tanácsa pénteki rendkívüli ülésén a Csík-térségi településeknek. A hatszázalékos adóvisszaosztásból származó pénzt az infrastrukturális és európai uniós projektek fejlesztésére szánják.
Ha április 11-e, akkor Tizenegy: a magyar költészet napján ismét megrendezték a Csíki Játékszín hagyományos irodalmi eseményét. Idén Szabó Lőrinc munkássága előtt tisztelegtek, az ünnepség különleges apropója a költő születésének 125. évfordulója.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!