Fotó: Kristó Róbert
A lelkigyakorlat az imán és az elmélkedésen alapul. Egy lelki út, amelynek bejárása során közelebb kerülünk Istenhez – fogalmazott Szatmári Ingrid csíkszeredai református lelkipásztor. A megyeszékhelyi egyházközség tavalyhoz hasonlóan ezúttal is nagyböjti lelkigyakorlatra hívja a híveket, melynek célja a húsvéti ünnepre való készülődés, a hitélet elmélyítése.
2014. március 10., 20:062014. március 10., 20:06
A nagyböjti időszakban az egyház elsősorban Jézus Krisztus szenvedéseire figyel, a keresztút eseményeire. A 40 nap jelenti Krisztus 40 napos böjtjét, melynek során az Úr Jézus szent küldetésére készült, és legyőzte a sátán kísértését – fogalmazott a református lelkipásztor. Hozzátette, minden böjti időszakban mindenki számára felkészülési lehetőség nyílik, hogy a húsvéti ünnepkörben elhangzó üzeneteknek helyet készítsünk a szívekben. Eme készülődésnek az egyik módja például a lelkigyakorlat. amely az imán és az elmélkedésen alapul. Egy lelki út, melynek bejárása során közelebb kerülünk Istenhez, hitünk titkaihoz, Jézus Krisztus tanításához. Ugyanakkor önmagunk megismerésében is segít, helyünk megtalálásában.
Rendszeres találkozás, napi feladat
Mint azt a lelkipásztortól megtudtuk, a lelkigyakorlat az egész nagyböjt idejére szól, ebben az időszakban keddenként 17 órától találkozik a csoport. „Elmélkedést tartok, imamódokat ismerünk meg, majd mindenki megkapja a következő hétre szóló anyagot, a szentírási részekkel és rövid elmélkedésekkel” – részletezte Szatmári. Kiemelte, az említett program alapján aztán mindenki otthon imádkozik, és minden-napjaiban odafigyel Isten jelenlétére. Minden napra kap egy kis feladatot, gyakorlatot, melyet megpróbál megélni. A következő kedden pedig a csoport tagjai megosztják egymással lelki tapasztalataikat, élményeiket és nehézségeiket.
Az Istennel való kapcsolat a legfontosabb
„A böjtnek a lényege, hogy az embert semmi ne zavarja az Istennel való beszélgetésben, az Istennel való közösségben, Isten megismerésében. Ami ezt segíti, az jó, és ami ezt akadályozza, az nem jó” – nyomatékosított Szatmári Ingrid. Elmondta, sok minden zavarhatja az Isten és az ember kapcsolatát és e zavaró tényezők eloszlatásának egyik módja lehet az önfegyelem, önmegtartóztatás az étkezés és az élet bármely más területét illetően, vagy a különös igyekezet a hálából fakadó jócselekedetek gyakorlására, áldozathozatalra. Az egyiket passzív böjtnek, a másikat aktív böjtnek nevezhetjük, de mindig imádságos lelkülettel gyakoroljuk.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!