Húsvéti készülődés a várban

•  Fotó: Both Ildikó

Fotó: Both Ildikó

Kétnapos, húsvétra hangoló és a húsvéti ünnepkörrel foglalkozó tevékenységre várják az előkészítős és I-IV. osztályos diákokat a Csíki Székely Múzeumban.

Péter Beáta

2014. április 10., 15:332014. április 10., 15:33

2014. április 10., 15:552014. április 10., 15:55

A Csíki Székely Múzeum két múzeumpedagógusa különleges húsvéti foglalkozást tart a kisiskolásoknak húsvétot megelőzően. Nagycsütörtökön és nagypénteken a reggel kilenc és délután három óra közötti időszakra változatos programokat találtak ki a foglalkozásra jelentkező gyerekeknek. Az első nap a farsang és a nagycsütörtök közötti, a második nap a nagypéntektől fehér vasárnapig (húsvét utáni első vasárnap) tartó időszakkal foglalkoznak majd. „Népi játékokat játszunk, ami a tavaszi, illetve a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódik, húsvéti dekorációkat készítünk, és tisztázzuk azt is, hogy miként kerül a húsvéti ünnepkörbe a nyúl, tojás, bárány, csirke. Határkerülést végzünk, és előkészítünk olyan kosarat is, amit szenteltetni szoktak vinni” – avatott be a részletekbe Kádár Kincső.

„Azért döntöttünk úgy, hogy legyen kétnapos ráhangolódás a kicsiknek, hogy minél jobban elmélyüljünk a húsvét jelentésében, megbeszéljük velük, mit jelentenek, mit jelképeznek a különböző szimbólumok. Nagypénteken fogjuk megírni és megfesteni a tojásokat is, mert hagyományosan is akkor szokták. Ugyanakkor rengeteg drámapedagógiai játékkal fogjuk mind a két napot színesíteni. Szó lesz a szokásokról, kézműveskedünk és locsolóvizet is készítünk, amit hazavihetnek és felhasználhatnak a fiúk húsvét hétfőjén” – magyarázta Demény Enikő. Elmondták, nem csupán a Csík környéki népszokásokra térnek ki a foglalkozás alatt, hanem megbeszélik az erdélyi népszokásokat, amelyek a tavaszi és húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódnak, illetve a magyar nyelvterületen élő olyan szokásokat, amelyeket lehet, hogy a gyerekek ismernek a gyerekdalokból, de nem tudják, hogy ezek a húsvéti ünnepkörből születtek.

Hiánypótló foglalkozás

„Mivel ezek ünnepnapok – a nagycsütörtök és nagypéntek –, de hétköznapokra esnek, kitérünk az erdélyi hétköznapi szokásokra is, arra, hogy melyik napon mit végeztek a ház körül, az asszonyok mivel foglalkoztak. Próbáljuk a kiállításainkhoz is kötni a tevékenységeket, például amikor a mindennapi munkáról beszélünk, ezt egybekötjük a néprajzi kiállításunk meglátogatásával” – mondta el Kádár Kincső. Demény Enikő úgy véli, hiánypótló programot kínálnak: „Sok helyen van tojásfestés ilyenkor, vagy kézműveskedés, viszont egy ilyen fajta foglalkozás, ami a népi vonatkozásba vezetné be a gyerekeket játékos módon, hiányzik.”

A részt vevő gyerekektől kérik, hogy mindkét nap vigyenek magukkal tízórait, vizet és játszóruhát. A részvételi díj egy napra egy gyereknek 20 lej. Jelentkezni szerda délután négy óráig Kádár Kincsőnél (0751–859653) és Demény Enikőnél (0748–769433) lehet.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei