Fotó: Kristó Róbert
Kaszaveréstől volt hangos érkezésünkkor Sárig Attilának a gyimesbükki Áldomáspatakon található birtoka. Az udvaron tucatnál is több emberrel találkozunk, mindenki jókedvű, egymás szavába vágva beszélnek nagy lelkesedéssel a vendégek. Vasárnaptól ugyanis nyugat-európaiak tanulják a szénakészítés mesterségét a harmadik Nemzetközi Szénacsináló Kaláka keretében.
2011. augusztus 23., 17:292011. augusztus 23., 17:29
2011. augusztus 23., 18:292011. augusztus 23., 18:29
Angliából, Írországból, Norvégiából, Ausztriából és Magyarországról érkeztek résztvevők Gyimesbükkre az idei nemzetközi szénacsináló kalákára. Legtöbben közülük, saját bevallásuk szerint, hobbi kaszások, kedvtelésből veszik kezükbe a szerszámot. A vendégek közel egy hetet töltenek a Gyimesekben, ez idő alatt rendet vágnak, vetélkednek, kirándulnak, más szóval aktívan ismerkednek a helyi életmóddal.
A keddi programban a kaszáló verseny szerepelt, a készülődés már a reggeli órákban elkezdődött. Mint a szervezőktől megtudtuk, volt alkalmuk gyakorolni a vendégeknek, hiszen egy nappal korábban reggeltől estig tartó kaszálással melegítettek a heti teendőkre a külföldiek, néhány helybéli segítségével.
„Északnyugat Angliából jöttem, főleg azért, hogy megismerjek egy másik kultúrát. Ezzel együtt a szénakészítés technikája is nagyon érdekel” – vallotta be kérdésünkre Steve Tomlin. Elmondása szerint Angliában az utóbbi években egyre többen foglalkoznak kaszálással, ám ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy szénát is készítenek. „Szinte senki nem tudja, hogy kell egy jó kazalt összerakni” – ismerte el az angol vendég.
Hozzátette, ezt a típusú tevékenységet otthon a zöldségesben vagy a gyümölcsösben végzik az emberek, vagy éppen természetvédelmi területek megőrzésébe segítenek be, de senki sem megélhetésének részeként foglalkozik ezzel. Azt is elmesélte, a résztvevők közül sokan saját kaszákkal érkeztek a Gyimesekbe. Ő maga osztrák kaszákat használ, görbített nyéllel, utóbbit Svájcban készítik. „Létezik egy hagyományos angol kaszatípus is, de azt nem használom, mivel sokkal nehezebb” – említette Steve.
Pár méterrel odébb egy londoni fiúval találkozunk. A 13 éves Ezra Glastone-nak hétfő volt az első alkalom, hogy kaszát fogott a kezében. Mint mondta, kemény munka volt, igazi felnőttnek érezte magát. Jókedvét és lelkesedését a kezén ejtett vágások, illetve a vízhólyagok sem szegték.
A kalákázás manapság is fontos
„Elsődleges célja ennek a rendezvénynek, hogy a felhagyott területek egy részén lekaszálhassuk a füvet. Így megmarad a helynek a jó állaga, hiszen ha két évig nem kaszálódik le a szénafű, felveszi az erdő a területet” – ez már Sárig Attila részéről hangzott el. A szénacsináló kaláka szervezője úgy fogalmazott, egyúttal a kalákázás fontosságára is felhívnák a figyelmet, emellett a helyi életmódot szretnék megmutatni a vendégeknek. „Számukra fantasztikus ez a táj, nagyon szeretik a környéket. Kíváncsiak arra, hogyan élünk és hogyan dolgozunk, mert náluk ez a fajta, önellátó életmód már nem létezik” – említette Sárig, majd sietett is előkészíteni a kaszáló vetélkedőt.
Fizetnek, hogy dolgozhassanak
Rodics Gergely, a Pogány-Havas Kistérség ügyvezetője egy érdekességre is felhívta a figyelmünket. Az egyik, Angliából érkezett házaspár otthon mezőgazdasági tanácsadással foglalkozik. Emellett egy kis farmot is működtetnek, ahol a munkafolyamatokban a nem motorizált technológiákat részesítik előnyben. „Ők például azért jöttek, hogy megtanulják, egyáltalán mit jelent a kaszálás” – említette Rodics. Az ügyvezető kihangsúlyozta, pár éve beszélünk arról, hogy van kereslet meg érdeklődés ezen életforma iránt, hogy egy különleges turisztikai kínálat lehet részt venni a csángó életformában.
Ez azt jelenti, nem csak azért érkezik egy turista, hogy megnézze az ezeréves határt és haza is utazzon, hanem esetleg egy teljes hetet tölt el a régióban. „Mert ez nehéz az itteni turizmusban, hogy mivel tudod itt tartani vendéget. Ezek az emberek itt töltenek egy hetet, és azért jönnek, hogy kaszáljanak, dolgoznak, és ezért még fizetnek is. Ennek a tájnak a turizmusa valahol ezekre az adottságokra kell alapozzon, ami itt van. És most végre be tudtuk mutatni azt, hogy van erre tényleges kereslet” – jelentette ki a kistérségi vezető.
Beszélgetéseink alatt elkészültek a kaszák, így mindenki elindult a közeli parcellára, hogy részt vegyen az Anglia-Csánglia kaszáló versenyen. Bizony a vetélkedő során nem maradtak szégyenben a vendégek, jó ütemben haladtak. A vidám hangulat az egyik helybéli 78 éves édesanyját is kicsalogatta a szomszédos házból. Erzsike néni maga is kaszát ragadott, játszi könnyedséggel teljesítve a versenytávot.
Az ausztriai Christiane Lichner is elragadtatta a jelenlevőket kaszálási technikájával. Mint azt elárulta, tíz éve kaszál hobbiból, néha farmereknek is segít lekaszálni olyan területeket, ahová nem tudnak eljutni a gépek. Szeretek itt lenni, és tudni azt, hogy az emberek a a megélhetésért kaszálnak. A helyiektől megtudtuk, nagyon sok fiatal költözik el a vidékről, ezért sok területet hagynak fel. Személy szerint remélem, minél többen visszatérnek ide, és inkább ezt a munkát végzik, mintsem egész áldott nap a számítógép előtt üljenek” – zárta rövid beszélgetésünket az osztrák hölgy, majd sietett is vissza a többiek közé, hiszen a kaszáló verseny újabb fordulójában kellett teljesítsen.
szóljon hozzá!