Fotó: Kristó Róbert
Toró T. Tibort választották az Erdélyi Magyar Néppárt országos elnökének a párt első, Csíkszeredában zajlott országos küldöttgyűlésén szombaton. Az egész napos rendezvényen az Erdély tizenkét megyéjéből érkező háromszáztizenöt küldött több kérdésben is döntött: elfogadták például a párt politikai keretprogramját, illetve a júniusban sorra kerülő helyhatósági választásokra vonatkozó választási stratégiát. A hétvégi esemény mottójául a Hiszünk Erdélyben! szlogent választották.
2012. február 26., 14:282012. február 26., 14:28
2012. február 26., 17:332012. február 26., 17:33
A Sapientia egyetem ebédlőjében felszolgált – töltelékes káposztát és vargabélest tartalmazó – ebéd jelenthetett némi pihenőt az egész napos küldöttgyűlés résztvevőinek, a szervezők ugyanis semmit nem bíztak a véletlenre. Minden lényegi döntést, például az elnökségi tagok megválasztását, a párt politikai keretprogramjának, cselekvési tervének és választási stratégiájának elfogadását, illetve az Európai Néppárthoz való csatlakozás szándéknyilatkozatának elfogadását is erre az egyetlen napra időzítettek.
Miközben délvidéki és felvidéki magyar pártok mellett Magyarországról a Fidesz, a Jobbik és a Lehet Más a Politika (LMP) is képviseltette magát az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) első országos küldöttgyűlésén, itthonról sem az RMDSZ, sem pedig az MPP vezetőségéből nem vett részt senki a rendezvényen.
Tőkés: össze kell fognunk
Köszöntőjében Tőkés László, az EMNP védnöke felhívta a figyelmet, hogy huszonkét esztendővel a rendszerváltozás után Románia még mindig a kommunizmus örökségét nyögi, ezért van szükség – mint fogalmazott – a Néppártra, amely által új alapokra helyezhetik a politizálást, ahol nem a Bukarest központú, hanem az Erdély központú politizálást kell előtérbe helyezni.
Az európai parlamenti képviselő a tavalyi népszámlálás romániai magyarokra vonatkozó eredményeire is kitért. Ezzel kapcsolatosan kiemelte, furcsa, hogy éppen a demokrácia korszakában „pusztulunk ilyen látványosan, és hogy európai jólétünk és tagságunk eredménye ez a lesújtó mértékű fogyatkozás. Ezért is kell erőinket összefognunk.” Meglátása szerint egyre szűkül az erdélyi magyarság élettere, mert hagyták, hogy Bukarestben döntsenek helyettük.
„Ha erőinket összeszedjük, képesek leszünk az erdélyi csodára. De vállalkozásunk eleve kudarcra lesz ítélve, ha mindenki külön irányba húzza a szekeret: ha a nagyobbik magyar párt (az RMDSZ – szerk. megj.) erőből radírozná le nemzettársait, vagy ha a kisebbik magyar párt (MPP) a nagyobbik ellenében szövetkezne” – jegyezte meg Tőkés, majd a téma kapcsán azt üzente az RMDSZ jelenlegi polgármestereinek és tanácsosainak, „akiket nem vakított meg a korrupció és az opportunista (megalkuvó) gondolkodás, hogy fogjunk össze és húzzuk együtt a szekeret”.
Orbán: álljátok meg helyeteket
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke rövid videoüzenetben köszöntötte a küldötteket. „Olyan emberek gyűltek ma össze, akikkel régi nagy beteljesületlen álmaink vannak. Olyan, mint az autonómia, a Kárpát-medencére és az egész glóbuszra kiterjedő kettős állampolgárság és a Mikó Imre-terv. Azt kívánom, hogy a gyorsan változó Kárpát-medencei politikai életben, úgy ahogyan az elmúlt esztendőkben tettétek, a jövőben is álljátok meg helyeteket” – hangsúlyozta Orbán.
A csíkszeredai eseményen részt vevő Répás Zsuzsanna nemzetpolitikai helyettes államtitkár beszédében a magyar kormány támogatásáról biztosította a Néppártot, hiszen – mint rámutatott – céljaik közösek.
Németh: össze kell fogni az RMDSZ-szel
„A népszámlálás adataiból látszik, hogy az erdélyi magyarság zuhan. A helyzet ijesztő” – ezt már Németh Zsolt, a magyar külügyminisztérium parlamenti államtitkára mondta. Meglátása szerint az erdélyi politikai elit felelőssége, hogy meg tudják-e fordítani ezt a folyamatot.
Az erdélyi többpártiságról is szót ejtett Németh, aki szerint a történelmi időket látott és nagy nevet birtokló RMDSZ vélhetően továbbra is „pályán marad, ezért nem lehet egymás ellenében menni, hanem össze kell fogni vele. Ám fordítva is igaz, EMNP nélkül sincs összefogás.”
A magyar állam képviselője a román–magyar viszonyról is szólt. Ezzel kapcsolatosan elmondta, megérett az idő arra, hogy nem egy átmeneti jellegű, hanem hosszan tartó stratégiai szövetségi viszony jellemezze a két országot. „Mindkét oldalról megvan az összefogás stratégiai szövetségi szándéka. Már csak az a kérdés, hogy ez a szándék az őszi parlamenti választások után is megmarad-e” – vetette fel Németh Zsolt.
Toró a választási stratégiáról
Toró T. Tibor, az EMNP szombaton megválasztott elnöke számadást készített a pártalapításról. A Néppártnak eddig tizenkét megyei és mintegy száz helyi szervezete (Székelyföldön negyvennégy) alakult. A következő hetekben további hetvenhat szervezet fog megalakulni. „Száz nap áll rendelkezésünkre, hogy az önkormányzati választások feladatait sikerrel vegyük.”
A párt frissen elfogadott választási stratégiája értelmében a helyhatósági választásokkor Székelyföldön a fő szabály a politikai verseny. Ahol viszont alacsony a magyarság számaránya, ott az összefogásra fognak törekedni. „Korrupt, szakmailag nem megfelelő személyekkel nem tárgyalunk” – húzta alá a Néppárt elnöke. A pártnak polgármesterjelöltjei még nincsenek: ezzel kapcsolatosan Toró csak annyit mondott, hogy a következő hetekben nevezik meg jelöltjeiket.
A helyhatósági választási kampány finanszírozására vonatkozó újságírói kérdésre a Néppárt elnöke a következőképpen válaszolt: „alacsony költségvetésű párt vagyunk, a párttagok tagdíjai mellett leginkább támogatóink segítségére számítunk, a Fidesztől szakmai tudás átadását várjuk”. A közelgő választások apropóján Németh Zsolt azt mondta, a Fidesz az erdélyiekre bízza, hogy kire voksolnak, mivel ez az erdélyi magyar közösség belügye.
A politikai keretprogramról és partneri viszonyokról
Az ugyancsak a küldöttgyűlésen elfogadott politikai keretprogrammal kapcsolatosan Toró kiemelte, annak legfontosabb pontjai az Erdély központú, korrupciómentes politizálás, valamint a közösségépítés, azaz „visszaszerezni azok bizalmát, akik az elmúlt huszonkét esztendőben elveszítették azt”. Az elnök hozzátette, azokkal a román pártokkal akarnak partneri viszonyt kialakítani, akik számára „Erdély jelent valamit”. Magyarországon a Fidesz mellett a Jobbikkal és az LMP-vel kívánnak párbeszédet folytatni, az MSZP-vel viszont nem, mivel a szocialistákkal nem vallanak hasonló nézeteket.
Az elnökségi választásról
A küldöttgyűlésen Toró T. Tibort választották az Erdélyi Magyar Néppárt országos elnökének. A tizenkét megyéből érkező háromszáztizenöt küldött közül 312-en járultak az urnák elé: a küldöttek közül 309-en szavaztak bizalmat Torónak. Megbízatása két évig érvényes. A Néppárt elnökségét az elnök mellett négy alelnök alkotja. Személyükről is a csíkszeredai küldöttgyűlésen döntöttek. Az elnökség négy alelnöke, zárójelben a megszerzett szavazataik száma: Papp Előd (303), Gergely Balázs (303), Zatykó Gyula (304) és Szilágyi Zsolt (304).
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!