Házipatika otthon, nyaralásra

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Nemcsak nyáron, minden évszakban fontos egy kis házipatika, hogy szükség esetén legyen, honnan elővenni például fájdalomcsillapítót vagy kötszert. Nyáron a nyaralásra vagy a kirándulásra is összeállíthatunk szükségleteink szerint egy kis csomagot a gyógyító vagy megelőző készítményekből.

R. Kiss Edit

2013. június 13., 20:562013. június 13., 20:56

2013. június 13., 21:292013. június 13., 21:29

A nyári vakáció és a nyaralások időszakának kezdete előtt arra gondoltunk, szakember segítségével írjuk össze, milyen gyógyszereket tartsunk mindenképpen otthon, vagy milyen készítményeket vigyünk magunkkal kirándulásokra, nyaralásra. Balla Katalin gyógyszerésszel, a csíkszeredai Galenus Pharm gyógyszertár vezetőjével vettük számba, mi az, amiből mindig ajánlott tartani otthon, hogy szükség esetén kéznél legyen, vagy pedig fel lehessen pakolni a hosszabb vagy rövidebb utazásokra.

A gyógyszerész szerint kirándulás esetére és a házipatika összeállításánál is elsődlegesek az allergia elleni készítmények. „A mai világban egyre gyakoribb az allergia, egyre gyengébb az immunrendszerünk, és bármikor, bármilyen anyagra, de akár rovarcsípésre is felléphet allergia” – fejtette ki. Ajánlása szerint kisgyerekek számára a helyileg használható géleket tegyük be a házipatikába, emellett pedig szintén gyerekeknek jó, ha kéznél vannak a cseppek, szirupok formájában kapható allergia elleni készítmények. Felnőtteknek tabletta formájában kell tartani ezekből a szerekből, ha viszont sürgősen kell, és csak a gyereknek való allergia elleni készítmény van otthon, akkor a felnőtt is használhat ebből – mondta a gyógyszerész.

A vakációzás idejére és a házipatikába is egyaránt ajánlott a hányingert csillapító készítmény. A szakember rámutatott, vannak kisgyermekeknél is biztonságosan alkalmazható homeopátiás szerek, ugyanakkor a gyerekek számára cseppek, szirupok is. Balla Katalin ezek közül inkább a szirupokat ajánlja, mert ezeknél kisebb az esélye a túladagolásnak. Felnőttek szükség esetén tabletta formájában alkalmazhatnak hányinger elleni szert.

Lázcsillapítónak is kéznél kell lennie, nemcsak megfázás, torok- vagy mandulagyulladás, hanem például napszúrás esetére is – hívta fel a figyelmet a gyógyszerész. Hozzátette, gyermekek számára kúp formájában is tároljunk lázcsillapítót, ha ugyanis a betegséghez hányás társul, nem használható a tabletta.

A hasmenés csillapítására való szereket is vásárolni kell a házipatikába. Balla Katalin ezzel kapcsolatosan arra hívta fel a figyelmet, hogy hasmenés esetén nem elegendő csak a székletfogó vagy gyomorfertőtlenítő tabletta alkalmazása, illetve a folyadékpótlás, hanem a szervezet ionháztartását (Na, K, Cl, Ca, Mg) is pótolni kell. Ezt úgynevezett újrahidratáló sók segítségével tehetjük meg, amit csecsemőknek, gyerekeknek, felnőtteknek egyaránt lehet adni különböző mennyiségben.

Szintén ajánlott tartani otthon, illetve kirándulásra magunkkal vinni gyulladáscsökkentőket. A gyógyszerész közölte, sokan összetévesztik a gyulladáscsökkentőket az antibiotikumokkal, és gyulladáscsökkentés céljára kérnek antibiotikumot a gyógyszertárban. Ezért is szoktak rákérdezni a patikában arra, hogy milyen problémára szeretne a vásárló gyógyszert, és hogy pontosan mit szeretne. A gyulladáscsökkentők között egyébként az aszpirin mellett számos új generációjú készítmény is van a piacon. Mindenikről tudni kell, hogy gyomorfekélyt okozhatnak, nagyon irritálják a gyomrot, ezért csak evés után lehet ezeket bevenni – tanácsolta Balla Katalin. A gyógyszerész leszögezte, nem szabad aszpirint adni 12-14 éven aluli gyermekeknek. „Az aszpirin nagyon jó gyógyszer, de nagyon sokféle hatása van, ezek a hatások az adag függvényében változnak. Például ha egy felnőttnek való tablettát eltörnek kettőbe, hogy az úgy jó lesz a gyermeknek, annak pont vérhígító hatása van. Nagyon veszélyes lehet, tehát gyerekeknek ne adjuk ezt a gyógyszert” – mondta a szakember. A házipatikába ajánlott még betenni hűlés esetén alkalmazható orrcseppeket gyermeknek, felnőttnek, illetve a gyerekek számára az orrszívó porszívót, ez nagyon praktikus.

„Fertőtlenítőszerek, kötszerek szintén kellenek a házipatikába. A fertőtlenítőszerek közül elsődleges az oxigénes víz, ezt szinte minden sérülés alkalmával lehet használni, úgy, hogy leöblítjük vele a sérült felületet. Nem szabad használni viszont nagyon mély sebek esetén. Kell legyen jód is a házipatikában, sokan viszont nem tudják, hogy ezt nem szabad közvetlenül a sebre alkalmazni, hanem csak a seb környékén. A Rivanolt is szoktuk ajánlani oldatként gyulladásos sebek kezelésére. A különböző készítmények, például a reklámozott kenőcsök is, mindig csak oxigénes vízzel való fertőtlenítés után ajánlottak. A sebekre azok szárítása érdekében főként porok alkalmazása ajánlott. A kötszerek között mindenképpen legyen steril lap, arra lehet ragtapaszt tenni, vagy vannak olyan steril lapot tartalmazó készítmények is, amelyek tapadós széle van, így egyszerűbb az alkalmazásuk, és akár 24 óráig is maradhatnak a seben” – fejtette ki a gyógyszerész. Ajánlja még, hogy legyen a házipatikában égésre való szórófejes készítmény, ezeket általában 15-20 centiméterről kell a sebre fújni, erős hatóanyagaik vannak és hatékonyak. Strandolás, fürdés esetére hasznosak az enyhe gyulladáscsökkentő hatással bíró fülcseppek, ezeket megelőzésként lehet fürdőzés után használni. Felnőtteknek nyaralásra is ajánlott magukkal vinni az emésztést elősegítő gyógyszereket vagy ha puffadásra hajlamosak, akkor az ennek enyhítésére szolgáló gyógyszert, és szintén hasznosak lehetnek a görcsoldók is.

Fájdalomcsillapítók is kell legyenek a házipatikában. Sokan nem tudják, hogy már két éve vényköteles az egyik legismertebb fájdalomcsillapító, az Algocalmin – közölte a gyógyszerész. Elmondta, az emberek furcsán néznek rájuk néha, amikor kérik ezt a gyógyszert, és kiderül, hogy csak receptre adható. A gyógyszerész szerint egyébként érdekes uniós szabályozás ez, az ibuprofen-készítményeknek is számos mellékhatásuk van, gyomorirritáló hatásuk azoknak is erős, ezek viszont szabadon megvásárolhatók.

A házipatikában ajánlott tartani vitaminokat, például C-vitamint, multivitamin-készítményeket, nyáron a fokozott izzadás miatt kalcium, magnézium pótlása is ajánlott. A kalciumot rovarcsípések esetén is alkalmazhatjuk antiallergén hatása miatt, allergia elleni gyógyszerhez is szokták társítani. „Nyáron is könnyen bepirosodik a torkunk, ezért ajánlott torokfertőtlenítőket is betenni a házipatikába, hogy legyenek kézügyben. A megelőzés érdekében ajánlott ugyanakkor tartani otthon és kirándulásra magunkkal vinni szúnyog- és kullancscsípés elleni készítményeket” – tanácsolta a gyógyszerész. Még elmondta, a szavatossági idejük a gyógyszereknek általában elég hosszú, van, aminek két-három éves, a fertőtlenítőszereket, táplálékkiegészítőket rövidebb ideig lehet tartani.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt

Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.

Költözési hullám Csíkszeredában: több intézmény is új otthonba kényszerül a felújítások miatt
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.

Ezer székely leány és még annál több
Ezer székely leány és még annál több
2025. július 05., szombat

Ezer székely leány és még annál több

2025. július 05., szombat

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda

Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.

András Mihályt tüntette ki Pro Urbe díjjal Csíkszereda
2025. július 05., szombat

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon

Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.

Jól halad a tanuszoda építése Csíkszentkirályon
2025. július 05., szombat

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók

Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.

Összegyűlt már az „ezer székely leány” – fotók
2025. július 05., szombat

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban

Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.

Az első Ezer Székely Leány Napja a korabeli sajtóban
2025. július 04., péntek

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában

Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.

Útlezárásokra lehet számítani szombaton Csíkszeredában
2025. július 04., péntek

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek

Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.

Nincs pályázati lehetőség, használatlanul állnak a volt kerámiagyártó műhelyek
2025. július 03., csütörtök

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel

Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.

Bach ünnepe Csíkszeredában: jön a Régizene Fesztivál 17 koncerttel, 250 fellépővel
2025. július 03., csütörtök

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát

Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.

Közel hatmillió lejből újítják fel a csíkszeredai Nagy Imre-iskola udvarát