Felépült a templom, és a testvéri szeretet, valamint a gyülekezet lelki hajlékába, boldogító közösségébe hív minden alkalommal a harang – hangzott el a csíkszeredai református templom avatásának tizedik évfordulója alkalmából. A vasárnap délelőtt megtartott ünnepi istentiszteleten adott hálát a gyülekezet Isten házának megépüléséért, a gondviselésért, az egyházközség megerősödéséért.
2010. szeptember 19., 19:132010. szeptember 19., 19:13
2010. szeptember 19., 19:142010. szeptember 19., 19:14
„Azért lehet szép az élet, mert a templomot építő gyülekezet és lelkipásztora meg tud állni és azt mondani: köszönöm” – fogalmazott prédikációja során Antal Zoltán esperes. Az egyházi méltóság kihangsúlyozta, a hálaadás ünnepe ez az alkalom, melynek során nem csak az Isteni hajlék megvalósulásáért kell köszönetet mondanunk, hanem a mindennapok örömeiért és bánataiért egyaránt.
„Nem hiába áll ez a templom. Ebben élet van és Istennek a dicsőítése hangzik el” – ezt már Szatmári Szilárd csíkszeredai parókus lelkész részéről hallhattuk az igehirdetés utáni pillanatokban. A tiszteletes rövid beszédében a templomépítést kivitelező Hegyi István nyugalmazott lelkipásztort is méltatta, mondván: „volt, aki akadályokat nem ismerve, a lehetetlent is Isten segítségével elhárítva szolgált”.
Utóbbi az építkezés nehézségeire, buktatóira, de ugyanakkor a folyamat szépségeire is visszatekintett. „Most az évek elteltével szeretettel gondolok mindazokra, akik az építkezés alatt biztattak és velem együtt örvendeztek a haladásnak” - hangzott el Hegyi István részéről. A nyugalmazott lelkész hozzátette, valakik nemrég megkérdezték, ha újra fiatal lelkész lenne, ismét nekifogna-e Isten hajléka megteremtésének. „Azt válaszoltam igen, de csak itt Csíkszeredában, az egykori munkatársakkal, a volt építőkkel, Isten áldása alatt” – fogalmazott.
Az ünnepség további részében Takács István főgondnok köszöntötte a gyülekezetet, majd a tízéves építkezés során szolgáló lelkipásztor, gondnokok és püspök neveit tartalmazó emléktábla leleplezésével együtt Szatmári Szilárd lelkész Hegyi István 2000-ben elhangzott beszámolójából szemelgetve mondott köszönetet mindazon vállalkozásoknak, cégeknek és természetesen hívőknek, akik bármit hozzátettek a templomépítéshez. Az esemény egyik legmeghatóbb pillanatát talán Csiha Kálmán egykori, 2007-ben elhunyt református püspök által írt „Szeressétek a templomot” című költemény felolvasása képezte. Az ünnepség záróakkordjaként a ceglédi református és evangélikus egyházközségek lelkipásztorai is köszöntötték az egybegyűlteket.
A csíkszeredai gyülekezetről röviden
1887 októbere után alakult meg a csíkszeredai református egyház. Kováts Pál lelkipásztor 1935–1970 között szolgált a gyülekezetben, ez idő alatt a Szentlélek utcában akart templomot építeni, sikertelenül. Majd az 1971–1986 között szolgáló Vántsa Zoltán akart tornyot építeni a Petőfi utcai imaházra, hogy annak templom formája legyen kívülről is, de az akkori városvezetőség nem egyezett bele. Az építkezés végül 1990 szeptemberében kezdődött el, Hegyi István szolgálata alatt. Ekkorra már a gyülekezet létszáma elérte a kétezret, Erdély 479 helységéből költöztek reformátusok Csíkszeredába.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.