Fotó: Kristó Róbert
Házastársak félrelépésének fotókkal való bizonyítását, adós személyek felkutatását, szakmai önéletrajzokban leírtak ellenőrzését, eltűnt rokonok megkeresését, illetve örökségek sorsának kiderítését is vállalja Hargita megye egyetlen magánnyomozó irodája. Összehoztunk egy találkozót, és elbeszélgettünk a csíkszeredai magándetektívekkel.
2012. szeptember 19., 16:292012. szeptember 19., 16:29
2012. szeptember 19., 17:002012. szeptember 19., 17:00
Teljes diszkréciót garantál a Csíki Hírlap szolgáltatás rovatában többször is megjelentetett magánnyomozói apróhirdetés. Ezt olvasva rögtön beindul az ember képzelőerője, hogy milyen is lehet a csíkszeredai magánnyomozó? Kényesen elegáns és piperkőc, mint a belga Poirot? Vagy az is lehet, hogy nem egyedül van, hanem párban járnak, mint a San Francisco utcáin című krimisorozatban? Igaz, utóbbiak nem magándetektívek, hanem rendőrnyomozók voltak. De valahol egy „tőről” fakadtak.
A detektívek
Húsz évnyi hírszerzői múlttal rendelkezik Hargita megye egyetlen magánnyomozó vállalkozását, a Sakál Kft.-t vezető, ezredesi ranggal büszkélkedő cégvezető, aki arra kért, se az ő nevét, se segédje, a tizenöt évnyi tapasztalatot felhalmozó altiszt nevét ne közöljük. Magukról annyit árultak el, hogy szoktak ugyan bűnügyi témájú filmeket nézni, időnként krimiket is olvasnak, de a szakmát nem innen tanulták, hanem munkahelyükön, a fegyveres szerveknél. Munkájuk megköveteli a fegyvertartást.
Elmondásuk szerint az ország nagyvárosaiban annyi a magánnyomozók megrendelése, hogy „nem győzik”, ugyanakkor Csíkszeredában sem panaszkodhatnak, itt is egyre több és szerteágazóbb ügyekben keresik fel a detektíveket.
2008: az indulás éve
A cég indulásakor, 2008-ban az egyik építőanyag-lerakat kereste meg, arra kérvén őket, derítsék ki, hová lettek azok a személyek, akik hitelbe vagy hamis papírok felmutatásával vittek el nagy mennyiségű építőanyagot a lerakatból. Miután megtaláltak a keresett személyeket, arról kellett egy listát összeállítsanak, hogy mit lehet tőlük törvényesen elkobozni.
A magánnyomozók a 2003-ból származó 329-es törvény alapján működnek, ez a jogszabály pontosan leszabályozza, hogy mit tehetnek és mit nem. Magánterületen például nem fényképezhetnek, telefont nem hallgathatnak le, és olyan területen sem dolgozhatnak, ahol a rendőrség már nyomoz.
Érdekes esetek
Válás előtt a férj eladta a közös vagyon egy részét – autókat, ékszereket –, hogy a válóper után ne kelljen osztoznia a feleségével. Ez esetben azt kellett kideríteniük, hogy pontosan mit értékesített, és mi lett a pénzzel.
Egy autós baleset után azzal kereste meg a céget a baleset egyik érintettje, hogy találjanak tanukat, akik láthatták az esetet és bizonyíthatják az illető ártatlanságát. A rendőrségnek nem tartozik a hatáskörébe a tanuk felsorakoztatása, ezért kellett ehhez a módszerhez folyamodnia az érintettnek.
Gyakori eset, amikor azzal bízzák meg, hogy találjanak bizonyítékot a házasságtörésre. „Volt egy ügyem, amelyről három átvirrasztott éjszaka után tudtam fényképes bizonyítékokat készíteni. Ez egy klasszikus eset volt, amikor a férj csalta a feleségét. Azt mondta a feleségének, hogy munkaügyben kell távol maradnia éjszakára. Ezt megelégelte a feleség és felhívott minket. Fényképeket készítettem, amint a férj és a szeretője bemennek este egy hotelbe, majd egész éjszaka vártam az autóban, amíg reggel kijöttek onnan, azt is lefényképeztem, a bizonyítékokat pedig átadtam a megrendelőnek, megkaptam az előzetesen megszabott díjat, és ezzel lezártnak tekintettem az ügyet” – meséli a detektív.
Egy ilyen esetért 100-150 eurót szoktak elkérni, ez persze függ attól is, hogy kell-e más országrészbe utazni, illetve hány kollégát kell bevonni az eset felgöngyölítéséhez.
Kérések sokasága
Bankok részéről gyakorta arra kérik, hogy egy nagyobb hitel kiutalása előtt ellenőrizzék le, a hitelt igénylő valóban rendelkezik-e azokkal az ingatlanokkal, ingóságokkal, amit hitelfelvételkor megjelölt. Cégek azzal is megbízták, hogy a vezető beosztású állások betöltése előtt ellenőrizzék egy-egy jelentkező önéletrajzában foglaltak valóságtartalmát. „Ilyenkor arra kíváncsiak, hogy az ajánlólevelek igazak-e, esetleg az előző munkahelyeiket miért hagyták ott a kijelölt személyek.”
Fegyverük lévén, a nyomozók kísértek már értékes tárgyakat is. Arra is volt példa, hogy egy autóvásárlásra elhívták őket, mivel a több száz kilométerre lévő autószalonig a vásárlónál volt az új autó ára.
Egy szolgáltató arra kérte meg egyiküket, hogy kézbesítsen egy értesítőt az egyik romatelepen élő személynek. „Ekkor kibontakozott egy veszekedés köztem és a romák között, de szerencsére a szakmai tapasztalatomnak is köszönhetően ura voltam a helyzetnek” – emlékszik vissza egyikük.
Szüleiket korán elvesztő fiatal azzal bízta meg, derítsék ki, hol található és mi lett a sorsa az őt megillető, a nagyszülőktől és szülőktől örökölt erdős területnek. „Csak annyira emlékezett az illető, hogy valamikor a szüleik beszéltek egy nagyobb területről, arra viszont nem emlékezett, hol is található az az erdő és kik használják. Nekünk ezt kellett kiderítenünk” – mesélik.
Nagyvárosi kollégáiktól tudják, hogy az utóbbi évek leggyakoribb megbízatása a gyerekek nyomon követése. „Arra kíváncsiak a szülők, hogy mit csinálnak iskolaidő alatt a gyerekek, kikkel barátkoznak, fogyasztanak-e tiltott szereket. Hozzánk még egyetlen ilyen rendelés sem érkezett”.
Tanácsok
Mivel nagyrészt gazdasági jellegű esetekkel bízzák meg, arra ösztönöznek mindenkit, hogy mindig közjegyző előtt adjanak kölcsönt, mert sokszor még a rokonok, barátok is letagadják, hogy pénzt kaptak. „Azt is fontos tudni, hogy a kölcsönadástól számított három éven belül lehet törvényesen visszaigényelni az összeget. Három év után az ilyen ügyek már nem támadhatóak meg törvényesen, és már mi sem tehetünk semmit” – hívják fel a figyelmet.
Egy nyomozás elkezdése előtt mindig tisztázzák, hogy a megrendelő mit vár el a detektívtől, megoldható-e az ügy, és mennyibe fog kerülni a munka. Minden ügyet persze ők sem vállalnak el. „Volt olyan felkérés, amire „azt kellett mondanunk, hogy nem”.
Erről az ügyről azonban az újságírónak sem beszéltek.
Tavalyihoz hasonló költségvetéssel, azaz idén is 12 millió lej körüli összeggel számol a csíkszeredai Goscom Rt. A távhőszolgáltató alig 1741 lakrésznek szolgáltat távhőt a városban.
Május utolsó hétfőjén kezdődik a beiratkozás a csíkszeredai bölcsődébe, a szükséges iratcsomót május 26–30. között nyújthatják be a szülők.
Az eredetileg kétsávosnak elképzelt nyugati elkerülőút csíkszeredai szakasza négysávos lesz, csak a Csíkrákosig tartó részén szűkül vissza kétsávosra. A beruházás egyik kihívása az érintett földterületek kisajátítása.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!