A nagy mennyiségű csapadék és a szélsőséges időjárás ellenére úgy néz ki, elfogadható év lesz az idei a mezőgazdaság számára. Mind a gabonafélék, mind a burgonya szempontjából a tavalyihoz képest jobb termésre számítanak a szakemberek. Természetesen ez még változhat, attól függően mit hoz a következő hetek időjárása. A búza minősége szempontjából az aratás előtti időszak meghatározó, az illetékesek szerint egy kis meleg igencsak jót tenne ennek a kultúrának.
2011. július 07., 17:372011. július 07., 17:37
2011. július 07., 17:422011. július 07., 17:42
Hamarosan kezdődik a búza aratása. A következő napok időjárása meghatározó lesz az árképzés szempontjából
„Valóban, idén sem túl kegyes az időjárás a gazdálkodókkal. Júniusban például a harmincból tizenkilenc napon esett az eső, júliusban egy kivétellel minden nap” – ecsetelte a helyzetet Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetője. Szerencsére a tavalyihoz hasonló árvíz nem volt, azonban megyei szinten 575 hektáron fekvő különböző kultúrákban tett kárt a jég- és záporeső. A csíki régióban főleg Kozmás és Tusnád érintett ebből a szempontból, több tíz hektáron teljes a kár a talajvíz miatt.
Pozitív hozadéka is volt a szélsőséges időjárásnak
Mint azt az intézményvezető elmondta, júniusban például a sok éves átlagos jóval felülmúlta a lehullott csapadék, négyzetméterenként 110-160 liter között ingadozott, térségtől függően. „A gond az, hogy még Csíkban is egyre szélsőségesebbé válik az időjárás mind a hőmérséklet, mind a csapadék eloszlás szempontjából” – említette. Előfordult ugyanis, hogy míg egy területen szűk óra alatt 20-30 liternyi eső hullott négyzetméterenként, tíz-tizenöt kilométerre odébb egy csepp sem esett. Így olyan furcsa helyzet állt elő, hogy néhol akadtak olyan parcellák, ahol szárazsággal küszködtek a gazdák. Ez a jelenség inkább a gabonaféléket érintette.
Hőmérséklet szempontjából pedig volt olyan időszak, hogy harminc fok feletti hőmérséklet uralkodott, rá néhány napra fagypont közeli értéket mérhettünk. „Ahogy az embernek sem jó a nagy hőmérséklet ingadozás, így a növényeknek sem tesz jót” – állapította meg Török. Hozzátette, a burgonyánál mindezen jelenségek nem okoztak a tavalyihoz hasonló kárt, ezért a kultúrák állapota sokkal jobb. „Ennek két oka van: tanultak az emberek a tavalyi év tapasztalatából, odafigyeltek a növényvédelmi előrejelzésekre, és korábban kezdtek permetezni. A másik pedig, hogy a hőmérséklet szélsőséges ingadozása csökkentette a burgonyavész terjedésének intenzitását” – fogalmazott az igazgató.
A búzának jól jönne egy kis meleg
„Búzából közepes termésre számíthatunk idén, azonban a következő napok kritikusak a minőség szempontjából. Egy kis meleg nagyon jó hatással lenne” – jelentette ki az illetékes. Elmondása szerint a megyében legkorábban július közepén kezdődhet az aratás, a csíki régióban talán a hónap vége fele. Az igazgató úgy vélte, ha a búza tonnánkénti 216-220 eurós piaci árát vesszük figyelembe, előfordulhat, hogy aratáskor a tavalyinak duplája lesz a búza kilónkénti ára. Itt megjegyezézzük, 2010-ben nyarán ez az érték 45-47 bani volt, mostanra 1,05-1,10 lej körül mozog a felvásárlási ár. Az illetékes megjegyezte, sokszor az aratási előtti nyilatkozatok is hatásra lehetnek az árképzésre, ezért ezzel óvatosan kell bánni.
Az aratás dönti el az árat
Akárcsak az elmúlt két évben, az idén is jó minőségű és mennyiségű búzatermést jósolnak a szakemberek – nyilatkozta ifj. András Ignác. A csíkszeredai Harmopán Rt. vezérigazgatója szerint a búza felvásárlási árát jelentősen befolyásolja, hogy mikor sikerül elvégezni az aratást. Tavaly például a folyamatos esőzés miatt két-három hétig nem lehetett rámenni a parcellákra, ez idő alatt a termés minősége jelentősen romlott. „Tulajdonképpen lutri az egész. A kalászok most jó minőségűek, és ha az időjárás nem szól bele, körülbelül kilencven bani és egy lej közötti felvásárlási árra számítunk, ami körülbelül 5-10 százalékkal kevesebb a mostanihoz képest” – említette a cégvezető. Kijelentette, amennyiben a tavalyi jelenség ismétlődik, akkor ez a felvásárlási ár növekedését vonja maga után. Ebben az esetben a péktermékek ára is emelkedhet 5-10 százalékkal. Normális körülmények között azonban nem kell számítani drágulásra a következő negyedévben.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!