A kászonaltízi tömbházlakásokban a víz minősége fogyasztásra nem alkalmas. Lépnie kell az önkormányzatnak
Fotó: Gecse Noémi
A továbbiakban kizárólag vécéöblítésre használhatják a tömbházban lakók a kászonaltízi önkormányzat által működtetett, fúrt kútból származó vizet. Az engedélyeztetési eljárások elindultak, a probléma végleges megoldására azonban még sokáig kell várni.
2017. március 13., 13:462017. március 13., 13:46
2017. március 13., 15:042017. március 13., 15:04
Február elején írtunk először arról a kászoniakat érintő problémáról, miszerint kiépített vízhálózat hiányában a helyiek csak ellenőrizetlen vízhez jutnak hozzá. A kászonaltízi tömbházakban lakók az önkormányzat által működtetett, fúrt kutakból oldják meg a vízellátást.
Mivel tavaly a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság által elvégzett vizsgálatok kimutatták, hogy a víz vastartalma a megengedettnek több mint tízszerese, emellett pedig mikrobiológiai szempontból sem megfelelő, a hatóság felszólította az önkormányzatot a probléma megoldására. Az egészségügyi igazgatóság február közepén egy lakossági bejelentés miatt újabb ellenőrzést tartott. Akkor Tar Gyöngyi, a megyei egészségügyi igazgatóság vezetője megkeresésünkre elmondta, az újabb vizsgálat továbbra is azt támasztja alá, hogy a víz minősége nem megfelelő sem kémiai, sem biológiai szempontból.
„Megszabtunk egy határidőt: március 10-ig a polgármesteri hivatalnak készítenie kellett egy intézkedési tervet, hiszen az önkormányzat felelőssége a probléma megoldása. A szolgáltatást engedélyeztetni kell, ez pedig egyebek mellett egy víztisztító állomás létesítését feltételezi. A meglévő kút azonban annyira alkalmatlan, hogy aligha lehet rendbe tenni, így azt javasoltuk, hogy fúrjanak egy másik kutat, mert valószínűleg olcsóbb lenne, mint a meglévő vizét tisztíttatni” – mondta akkor Tar Gyöngyi.
Mint időközben kiderült, a panaszos – aki egyébként szerkesztőségünknek is írt – az egészségügyi igazgatóság mellett a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökségnél, a vízügyi igazgatóságnál, illetve a Hargita Megyei Környezetőrségnél is panaszt tett. Utóbbi munkatársai február végén végeztek ellenőrzéseket Kászonaltízen: Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője korábbi megkeresésünkkor elmondta, az ellenőrzés során azt tapasztalták, hogy a szolgáltatás nincs engedélyeztetve, és a szennyvíz belefolyik a Kászon-patakába, ezért 30 ezer lej értékű bírságot szabtak ki.
Miklós Géza, az Olt Vízügyi Igazgatóság csíkszeredai szakaszmérnökségének igazgatója arról számolt be, hogy nemrég ők is a helyszínen járták, és ugyanezekkel a problémákkal szembesültek.
– magyarázta Miklós.
Mivel pénteken lejárt az egészségügyi igazgatóság által megszabott határidő, újból felkerestük Tar Gyöngyit, aki elmondta, a Kászonaltízi Polgármesteri Hivatal egy nappal a határidő lejárta előtt leadta az intézkedési tervet.
„Az áll benne, hogy megsürgetik a vízbevezetést, és választ várnak bukaresti cégektől a víztisztító állomással kapcsolatosan. Azonnali megoldás nem lesz, ezt mindenki tudja, de elindult a folyamat. A vízfogyasztást betiltották, de ez eddig is így volt, azonban a csapot nem lehet lezárni, mert akkor nem lesz, amivel vécét öblíteni. Azt minden ottlakó tudja, hogy nem alkalmas fogyasztásra a víz. A végeredmény tehát az, hogy a továbbiakban csak vécéöblítésre használják a vizet, és minél hamarabb ivóvizet kell vezetniük a tömbházakhoz. Kértek árajánlatot és víztisztító állomás létesítését tervezik, de véleményem szerint annyira rossz helyen van a vízgyűjtőmedence, hogy kicsi a valószínűsége egy olyan szűrőberendezés beszerzésének, amely abból a vízből tiszta vizet varázsol” – emelte ki az igazgató.
András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere érdeklődésünkre elmondta, elindították az előírt engedélyeztetési folyamatokat a vízügyi és az egészségügyi igazgatóságok kéréseinek megfelelően.
Ez nyilván nem elég a befejezésre, de próbálunk további összegeket beszerezni. A lakók sokat bosszankodtak a feljelentés miatt. Sajnálom, hogy az álnéven feljelentéseket tévő személy nem jött be a polgármesteri hivatalba, mert neki is el tudtam volna mondani ezeket a dolgokat. A lényeg, hogy elindult a folyamat, és én azt tartom, hogy nincs idő minden útmentéről rám ugató kutyát megdobálni, mert akkor sosem érek el a célomhoz” – hangsúlyozta a polgármester.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő csomag a pénteki kormányülésen való jóváhagyását követően a parlament elé kerül.
Július nagy részében az ilyenkor megszokottnál melegebb és szárazabb idő várható országszerte, valamivel több csapadékra csak jövő héten számíthatunk – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat július 7-től augusztus 4-ig érvényes előrejelzéséből.
szóljon hozzá!