Az ellopott szobor visszatérése

•  Fotó: Jancsó László

Fotó: Jancsó László

Noha a csíkrákosi Cserei Mihály-szobor meglovasítóit nem sikerült kézre keríteniük a hatóságoknak, az adományokból újjáöntött alkotás ismét elfoglalta méltó helyét a település időközben új köntösbe öltöztetett központi parkjában. A falunapok keretében tartott péntek délelőtti ünnepségen az említett köztéri alkotást, illetve az 1940-ből származó, az elmúlt hetekben felújított emlékművet is felavatták.

Rédai Botond

2011. szeptember 09., 14:592011. szeptember 09., 14:59

2011. szeptember 11., 12:182011. szeptember 11., 12:18

„Nagy öröm számomra, hogy idén, a Kisboldogasszony Falunapok keretében egy felújított emlékhelyet adhatunk át a község részére” – kezdte ünnepi beszédét Császár Attila. Csíkrákos polgármestere hangsúlyozta, büszke arra, hogy a park, oly sok hányattatás után, újra régi díszében jelzi a község lakosságának, illetve a településre látogatóknak egyaránt, hogy Csíkrákos büszke történelmére, méltóan ápolja és továbbadja örökségét.

„A felújítás, a szobor újraöntése, a Szervátiusz Tibor által 1940-ben faragott kopjafának a restaurálása, a zászlótartó rúd felállítása mind arról tesz tanúbizonyságot, hogy összefogással, jóindulattal csodákra vagyunk képesek” – fogalmazott a községvezető, hozzátéve, erre a jó szándékra, a közösségért való önzetlen munkára kötelez múltunk, és még inkább jelenünk. A polgármester beszéde során köszönetét fejezte ki mindazok számára, akik bármilyen módon hozzájárultak a szobor újjáöntéséhez. Hiszen, mint azt az ünnepség után portálunknak elmondta, az önkormányzatnak egyetlen lejt sem kellett költenie az alkotásra, a szükséges pénzt és anyagot adományokból sikerült összegyűjteni.

Az esemény további részében Sógor Csaba EP-képviselő szólt az ünneplő gyülekezethez. Kifejtette, a múlt helyes ismerete, megbecsülése nélkül nincs jelenünk és jövőnk sem. Tudják ezt pontosan azok is, akik korunkban is szobrokat döntenek, lopnak, rombolnak, néha nem is anyagi, gazdasági, hanem politikai okokból.

„Legyen bármilyen nehéz a sorsunk, legyen bármilyen nehéz megbirkózni a mindenkori hatalommal, a múlt örökségének elismeréséért, a jelenben a jövő biztosításáért erőt és hitet ad az, amit maga Cserei is vallott: Isten gyermeki vagyunk, ennélfogva nem tekinthetünk egymásra ellenségként” – hangzott el Sógor Csaba részéről. A politikus felhívta arra a jelenlévők figyelmét, hogy Erdélynek, közösségünknek a felemelkedési lehetősége nem a „B betűs városok” (Budapest és Bukarest – szerk. megj.) szorításában vagy vonzásában van, hanem abban a tudásban, amit nem csak az iskolában lehet elsajátítani, hanem amit szüleinktől, nagyszüleinktől, az őseinktől örököltünk.

Az ünnepség folytatásaként Becze István, a csíki RMDSZ ügyvezetője szólt az egybegyűltekhez, majd elhelyezték a kegyelet koszorúit, zárásként pedig a helyi Pacsirta dalegylet előadását követhették figyelemmel a jelenlévők.

A hányattatott sorsú szobor

A Cserei Mihály erdélyi történetíró tiszteletére, Nagy Ödön csíkszeredai képzőművész által készített bronz emlékművet 2005 szeptemberében állították, az akkori falunapok alkalmával. Elkészítését a jeles történetíró nevét viselő egyesület, illetve a Cserekert Fogadó támogatta anyagilag, a helybéli lakossággal együtt. Négy évvel később, 2009. október 7-re virradóra, Csíkrákos fennállásának egyik leghihetetlenebb bűntényeként, az éjszaka leple alatt lopták el a községközpontból ismeretlen tettesek. Az alkotás újraöntésének ügye ez év áprilisában mozdult ki a holtpontról. Egy gyergyóalfalvi kezdeményezés révén a Kirulyfürdőről és Szécsenyből ellopott harangok és a rákosi szobor visszaállítására indítottak gyűjtést.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei