A templom az imádság háza

Az ember hozzánő a templomhoz, és a templom hozzánő az emberhez – ezekkel a szavakkal köszöntötte a csíkdelnei Úrkápolnában összegyűlt híveket Csintalan László plébános. Szentírás vasárnapja ugyanis rendhagyó ünnepet jelentett a település lakói számára: nem csak a több száz éves felújított kápolnát áldották meg a szentmise keretében, hanem a Gyulafehérvári Főegyházmegye első érsek-főpásztorának, a delnei születésű Bálint Lajosnak állított emléktáblát is megszentelték.

Rédai Botond

2011. szeptember 25., 18:372011. szeptember 25., 18:37

2012. február 10., 13:532012. február 10., 13:53

A Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye első főpásztorának, Bálint Lajos érseknek is emléket állítottak a felújított csíkdelnei kápolnánál

„Mindenki számára saját szülőfalujának temploma fontos, főleg az, amelyben megkeresztelték” – fogalmazott prédikációjában Csintalan László plébános. Hozzátette, a templom az imádság háza, a legfontosabb hely, ahol Istenhez tudunk fohászkodni, a szentírás pedig Isten írott, személyes üzenete, mely által lelki életünket akarja helyreállítani. „Amikor ezt a kápolnát elbontottuk, láthattuk, mi volt a padló alatt, a falak mentén, a kórusban. Az ember rádöbbent arra, őseink mennyi áldozatkészséggel, hozzáértéssel építették az Úr házát, de az leromlott, így helyre kellett állítani. A Jóisten is mennyi tudással, finomsággal, gyengédséggel építi meg az embert, de az is leromlik, így szükségünk van a helyreállításra. A szentírás ezt a célt szolgálja, az én testi, lelki restaurálásomat” – hangsúlyozta a plébános.

Megjegyezte, amikor rájövök erre, akkor lesz a szentírás, Isten írott üzenete személyesen nekem szóló üzenet. Csintalan szerint a felújított kápolnának is ugyanaz a szerepe, mint a régi épületnek: mégpedig aki betér a hajlékba, az hallja meg és tegye magáévá Isten személyes üzenetét.

Mint azt a szentmisén is hallhattuk, a szóban forgó kápolna az 1400-as évekből származik. Nincs külön patrónusa, és ma is úgy szolgál, mint a falu „temploma”. A mostani javítás során a hátsó bejáratnál előkerült a régi, kőből készült ajtókeret, a szentélyben pedig egy régi festés is. Egy új éke a templomnak a restaurált, 300 éves kereszt, ami szintén a szentélyben található.

A szentmisét követően a paptársak és a Csíkszeredai Munkaszolgálatos Katonák Szövetsége által Bálint Lajos érsek tiszteletére felállított emléktáblát is megáldották. Borbély Gábor nyugalmazott esperes méltatta egykori sorstársának életútját, felhívva a jelenlevők figyelmét: legyenek büszkék településük szülöttjére, és soha ne feledjék, Bálint Lajos szerénysége, egyszerűsége és példája ma is ott ragyog az emlékekben. Az ünnepség alatt szintén a Gyulafehérvári Főegyházmegye első főpásztorát méltatta Buzogány Dénes, a munkaszolgálatos katonák egyesületének vezetője.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei