Fotó: Kristó Róbert
Az igazságosság és a szeretet azt diktálná: ne legyen szegénység, ne létezzenek rászoruló emberek, ne ütközzünk nap mint nap társadalmi problémákba. A valóság viszont kegyetlen, így a segítségnyújtás egyre hangsúlyosabb szerepet kap. „Próbáljuk a szegényeket vezetni, értük tenni. Próbálunk hasznosak lenni a közösség számára, építeni a szeretet civilizációját” – hangzott el a huszadik születésnapját idén ünneplő Gyulafehérvári Caritas-szal kapcsolatban egy korábbi rendezvényükön. A jubileummal kapcsolatban dr. Márton András igazgató osztotta meg gondolatait portálunkkal.
2010. július 06., 18:262010. július 06., 18:26
2010. július 06., 19:092010. július 06., 19:09
Fotó: Kristó Róbert
„Évforduló nem csak egy szervezet, hanem egyén életében is alkalom arra, hogy visszatekintsen az elmúlt időszakra, hálát adjon azért, ami sikerült, tanuljon abból, ami esetleg jobban mehetett volna, továbbá együtt ünnepeljen azokkal, akikkel együtt van úton, gondolok itt a gondozottakra, munkatársakra vagy a közösségekre” – fogalmazott beszélgetésünk kezdetén az igazgató. Mint mondta, ezt tették a regionális nyílt napok sorozatával, melynek záró momentuma és egyben a jubileumi év központi rendezvénye június utolsó hétvégéjén volt Csíkszeredában.
A sokarcú Caritas
A szervezet létének kezdeti szakaszát a nyugati országokból beáramló segélyek elosztásának megszervezése képezte. Ezt komoly szerkezeti építkezés követte, ennek során alakult ki a mai struktúra, amely a főegyházmegye nagy kiterjedésére való tekintettel területi központokat jelent, ahonnan a rászorulók szociális jellegű igényeit felmérik, és lehetőség szerint segítik őket. Ezzel párhuzamosan, a helyi nehézségeket figyelembe véve, egyes területek nagyobb hangsúlyt kaptak, s külön programok, intézmények jöttek létre.
Fotó: Kristó Róbert
A szervezet egyik prioritása a felnőttképzés, a segítő szakmában való szakképzés, a Caritas-iskola ebben próbál helytállni. Egy másik törekvés a roma közösségek felzárkóztatása. Van egy jól megszervezett katasztrófa-programjuk is, ezenkívül gazdasági tevékenységeket is folytatnak, amelyek elsősorban bizonyos szociális projekteket hivatottak fenntartani. „A tisztességes, az ún. fair trade kereskedelmet próbáljuk támogatni” – jegyezte meg ez utóbbival kapcsolatban Márton András.
Közel maradni az emberekhez
„A szükség közelről látszik” – ez a Caritas egyik mottója, amely tulajdonképpen működési elvét is meghatározza. „Mivel annyi ember házának küszöbét átléptük, meggyőződésem, reális, életszerű kínálatokat fogalmazunk meg, amelyek éppen ebből a közelségből adódtak, vagy nőtték ki magukat. Mindegyik kínálatunk jelentős és fontos. Azt hiszem, hogyha meg tudjuk őrizni a jövőre nézve is ezt az emberközelséget, akkor életszerű segítséget is tudunk kínálni” – mondta az igazgató. Hozzátette, az emberekkel és a közösségekkel való interakcióban a Caritas inkább társként kell megnyilvánuljon.
„Azt hiszem, ha közel vagyunk egymáshoz, ha interakcióban vagyunk, akkor ebből épül fel a közös létezésünk, melynek révén a különböző elvárásokra is hatékonyan tudunk reagálni” – jegyezte meg a szervezet vezetője, kifejtve, a Caritas el szeretné határolni magát attól, hogy átvállalja az egyének és a közösségek felelősségét. Csak segíteni tud abban, hogy mindannyian ennek a felelősségnek eleget tudjunk tenni. „Ezért egyre inkább olyan típusú kínálatokat fogalmazunk meg, amelyek segítenek az embernek saját erejéből lábra állni, ugyanígy a családoknak és a közösségeknek is. A Caritas ehhez intézményként, a saját kapcsolatrendszerével valamit hozzá tud tenni, de nem tudja felvállalni ezt a felelősséget, mert nem az övé egyedül.”
Márton András szerint az általa vezetett szervezetnek a jövőre tekintve egyik legfontosabb feladata közel maradni a közösségekhez, ily módon reális kérdésekre, reális problémákra tud válaszokat keresni és megfogalmazni. Ugyanakkor hű kell maradnia a saját értékrendjéhez, ami tulajdonképpen a krisztusi útnak a követése.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök csütörtökön kihirdette a törvényt, amely szerint a helyi önkormányzatok hozzájárulhatnak az alárendeltségükben levő kórházak működési és személyzeti költségeihez.
Szexuális erőszak és tisztség szexuális visszaélésre történő felhasználásának gyanúja miatt őrizetbe vette a rendőrség a Beszterce-Naszód megyei mentőszolgálat orvosigazgatóját.
Tilos a választáson felvételeket készíteni a szavazólapról, az önállóan szavazni képtelen választóknak pedig joguk van kísérővel voksolni – többek között ezek a szabályok érvényesek az elnökválasztás vasárnapi második fordulójában.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Rajzpályázatot hirdetnek a külhoni és magyarországi középiskolások, középfokú oktatási intézményekben tanuló diákok számára Magyarok a Kárpát-medencében címmel. A legjobb alkotások tulajdonosait értékes nyereményekkel jutalmazzák.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban május 15-én, csütörtökön 15 órakor nyílik meg a Kós 140 – Kós Károly műhelye című kiállítás, amelynek alapjául a 2024-ben Budapesten, a Műcsarnokban megrendezett, azonos című tárlat szolgál.
Közel 18 millió román állampolgárt várnak vasárnap az urnákhoz, hogy a második fordulóba jutott két jelölt közül megválasszák Románia új elnökét.
Fokozódik a légköri instabilitás, kiadós záporok és zivatarok várhatók csütörtökön Erdély nagy részén – beleértve Maros és Hargita megyét –, valamint a hegyekben – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) sárga jelzésű figyelmeztetéséből.
Idén új köntösben tér vissza a közösség egyik legkedveltebb ünnepe, a Nárciszfesztivál Szentegyházára. A hagyományos népzenei és néptáncos programokat esti koncertek és különleges műsorok egészítik ki.
Veréb a fecskefészekben (Úzvölgye 1916–2022) címmel készült dokumentumfilm az úzvölgyi katonatemetőnél történt rég- és közelmúltbeli eseményekről. Novák Lajos és Szabó Imre alkotását most a Médiatáron lehet megnézni.
szóljon hozzá!