Fotó: Sándor Zsuzsi
Időről időre műsorára tűzi a Csíki Játékszín a múlt évadban bemutatott Pity-Palatty előadást. Az 1–4 éveseknek szóló babaszínházi produkciót legközelebb március 3-án játsszák 10 óra 30 perctől a Hunyadi László Kamarateremben.
2017. február 27., 11:402017. február 27., 11:40
Egy színészekből, képzőművészből és zenészből álló kisebb alkotócsoport verbuválódott össze, hogy létrehozzanak egy babaszínházi produkciót, az ötletet felkarolta a Csíki Játékszín, műsorára tűzte és helyet biztosít az előadásnak.
„Gyerekfoglalkozásokat tartok Kerekítő néven, és ezzel az 1–4 éves korosztállyal vagyok kapcsolatban nap mint nap. Magyarországon már nagyon sok színházban játszanak a 0–4 éves korosztálynak szóló előadást, és rábukkantam egy, a budapesti Kolibri Színház igazgatójával, Novák Jánossal készült interjúra, amelyben nagyon szépen beszélt erről a fajta előadásról, és úgy gondoltam, hogy itt is működne egy ilyen. Megkerestem a Csíki Játékszínnél Budaházi Attila dramaturgot, ő adott anyagokat és tanácsokat, hogy miből kellene kiindulni, mire kell odafigyelni, és hogyan lehetne felépíteni az előadást. Majd Dálnoky Csillát is megkerestem – együtt végeztük a színművészeti főiskolát – és ő nyitott volt, hogy csatlakozzon a projekthez, mint társrendező. Keresztes Szabolcsot is felkértük, ő lett a partnerem az előadásban, a díszlet-jelmezt pedig Bíró Zsuzsa készítette. Van még egy zenész is, Balázs Orsolya, aki hangutánzásokkal és rövid gyerekdalokkal teszi színesebbé az egészet” – magyarázta Sipos Tünde, az előadás kitalálója.
Mint mondta, nem volt egyszerű dolguk, mivel ennek a korosztálynak a figyelmét folyamatosan fenn kell tartani valamivel. Maga a próbafolyamat is éppen ezért inkább egy műhelymunka volt. Az ilyen típusú előadásokban nem a szöveg dominál, hangsúlyosabbak a fény, a hang játékai, a textúrák. Egy több szálon futó – de akár egyszerűbb - történetet ennek a korosztálynak még nem lehet elmesélni, a cél inkább az, hogy beavassák őket a színház világába. Az előadást is úgy építették fel, hogy huszonöt perc játékidő, húsz perc szabad játék a gyerekeknek a játéktérben, amikor kipróbálhatnak, megtapogathatnak ott mindent, majd újabb húsz perc levezető játék közösen.
„Az ilyen előadásoknak az az egyik céljuk, hogy már kicsi korban elkezdődjön a színházba járás. Egyfajta beavatás ez. Ezekben az előadásokban – a nézők életkoruk miatt – nincs klasszikus értelemben vett dramaturgia, mint a többi mesejátékban, nem történetközpontú, hanem inkább ahhoz hasonlít, amikor a szülő játszik a gyermekével. Inkább asszociációra épül, mint kerettörténetre, vagy lineáris dramaturgiára. A munkamódszertől függ, hogy egy kanavász van, amit felöltöztetünk, vagy éppen miből épül ki aztán a produkció. Sok ilyen jellegű előadást néztünk, hogy lássuk, mások hogyan csinálják, és azt tapasztaltuk mindenikben, hogy egyikben sem egy konkrét történet van, hanem szabad asszociációk tömkelege. Kifejezetten ennek a korosztálynak a sajátosságait megfigyelve tették le ennek a műfajnak az alapjait” – magyarázta Dálnoky Csilla.
Sipos Tünde úgy véli, egy élménydús családi program lehet a Pity-Palatty. „Az érzelmi és művészeti nevelésnek a bölcsődéje ez a fajta előadás. Számomra, mint színész, nagy kihívás volt. Nehéz volt megtalálni azt az utat, ahol még nem megyünk át a blődség felé, és megvan a kereksége, az egysége az egésznek”. Dálnoky Csilla hozzátette, az is segített az előadás elkészítésekor, hogy mindannyiuknak kicsi gyerekeik vannak, ismerik tehát, hogy ez a korosztály mit fogad be, mi érdekli őket, mit tartanak viccesnek.
Sportpályázatokra kétmillió lejes, kulturális pályázatokra pedig 1,22 millió lejes keretet biztosít a csíkszeredai önkormányzat. A kiírást kedden tette közzé a városháza a civil szervezetek számára.
Hagyományteremtő szándékkal szervezik meg az első szabadtéri Székelyföldi Roma Napot Csíkszeredában április 5-én, szombaton. Lesz főzőverseny, koncert, tánc és mulatság, ahová nem csak romákat várnak.
Csíkszeredában hamarosan újraindul a taplocai kutyamenhely, amely néhány éve zárt be. Az önkormányzat közel egymillió lejt különített el a működtetésére, hogy csökkentse a kóbor ebek számát. A tervek között ingyenes ivartalanítási akció is szerepel.
Az eddiginél nagyobb összeget fordítanak idén a nyári útkarbantartásra Csíkszeredában, a munkálatok közül elsőként a makadámutak javítását kezdik el. A legfontosabb beavatkozásnak a Kossuth Lajos utca újraaszfaltozása ígérkezik.
Április elsejétől új helyen működik a Csíkszeredai Helyi Rendőrség a városháza felújítása miatt. Az ügyfeleket az egykori Zsögödfürdői Vendéglő épületében fogadják. Ahogy arról korábban beszámoltunk, közeleg a csíkszeredai városháza felújítása.
Új életre kelti Arany János Toldi Miklósát a Hargita Székely Néptáncszínház. Az előadás április 6-án, vasárnap lesz a csíkszeredai Városi Művelődési Házban.
Érdekes, hasznos és segítséget jelentő interaktív kiállítás tart nyitva április 17-ig az iskolai zaklatás megelőzése céljából a csíkszeredai Szakszervezetek Művelődési Házában. Az általános iskolák ezen a héten még jelentkezhetnek a szabad időpontokra.
Csíkszeredában már néhány éve tart a gyalogátjárók biztonságosabbá alakítása, ami elsősorban a jobb megvilágítást, a villogó jelzések felszerelését jelenti. Ennél többre, például nyomógombos jelzőlámpák felszerelésére is volna igény több helyszínen.
Két díjat hozott el a brassói GastroPan sütőipari szakkiállításról a csíkszentmártoni Bocskor Pékség. Rozsos veknijüket az év kenyerének választották, erdőkerülő kenyerük pedig második helyezést ért el a kézműves kenyér kategóriában.
Befejezéshez közeledik Hargitafürdőn a tűzoltószertárnak szánt, de orvosi rendelőnek, gyógyszertárnak, irodáknak, közvécének is helyet biztosító épület elkészítése. Néhány hónap múlva már használatba is vehetik a helyiségeket az önkéntes tűzoltók.
szóljon hozzá!