Fotó: Boda L. Gergely
Alkoholfogyasztás terén Románia a világ élvonalába tartozik, ez a jelenség a csíki térségben is érezhető, sőt napjainkban egyre fokozódik – vélik a Csíki Hírlap által megkérdezett háziorvosok. Egy csíki községben például évente legalább ketten halnak bele az alkohol okozta megbetegedésekbe. Sok vidéki üzlet előtt vagy a boltban igazi kocsmahangulat uralkodik.
2016. december 03., 22:162016. december 03., 22:16
2016. december 03., 22:232016. december 03., 22:23
Bartha Piroska Ida csíkszentsimoni háziorvos úgy látja, hogy az elmúlt esztendőkben inkább sokasodtak az alkohol által okozott megbetegedések a településen, mintsem csökkentek volna. „A közel harminc éves praxisom alatt számos 45–50 év közötti betegem halt bele az alkoholizmusba, ebből mintegy tíz személy nő volt. Ehhez nagyban hozzájárul, hogy a helyi közösségből rengetegen dolgoztak az ezredfordulóig üzemelő simoni szeszgyárban. Ott sokaknak szokásává vált a rendszeres ivászat” – mondta a háziorvos. Hozzátette, a leggyakoribb alkoholfogyasztás által diagnosztizált betegségek közé tartozik a krónikus májbetegség, a krónikus gyomorbetegség és a gyakori hasnyálmirigy-betegségek.
„A régi szeszgyárban dolgozó személyek közel kilencven százalékának krónikus hepatitisze (májgyulladása) van. Ennyi májgyulladás, mint Simonban, a környéken nincsen” – jegyezte meg a doktornő. A hozzá forduló alkoholfogyasztók többségét sokszor a sürgősségre kell beutalja – mutatott rá. „Sajnos nagyon stresszes világot élünk. Sokan nem egy nyugtatóban keresik a megoldást, hanem az italban kapják meg azt” – zárta mondandóját Bartha.
Helytelen alkoholkultúra
Kászonban minden évben legalább két-három ember hal meg a túlzott alkoholfogyasztás miatt – mondta érdeklődésünkre Sztojka Tamás kászonaltízi háziorvos. Rámutatott, e személyek többsége ötven év körüli, 30 éves praxisára visszatekintve pedig azt tapasztalja, hogy ez a probléma egyre fokozódik a helységben. „Nem megyünk jó irányba. Számomra érthetetlen, hogy az amúgy is nehéz anyagi helyzetben élő, szociális segélyt kapó személyek közül sokan a kapott pénz nagy részét kifejezetten rossz minőségű alkoholra költik. Nem ritka, hogy az egészségügyi szeszt isszák” – részletezte Sztojka.
Véleménye szerint ez a térségre jellemző rossz alkoholkultúrának köszönhető. „Jellemző, hogy az itt élő emberek többsége amennyit dolgozik, kétannyit iszik. A gyermekek ezt látják kiskorukban, serdülőkorban pedig már nagyon sok helyen megengedett, hogy alkoholt fogyasszanak, és élnek is a lehetőséggel. Ha az apuka, anyuka iszik, sok 14–15 éves gyerek követi a példáját” – fejtette ki a jelenség mikéntjét a háziorvos.
Sürgősségre kerülő alkoholisták
Tompos Zoltán csíkrákosi házorvos véleménye szerint is a térségben egyre gyakoribbá válik az alkoholfogyasztás miatt diagnosztizált betegségek száma. „A szociális állapot változó, az emberek gyakran nyúlnak elkeseredettségükben az alkoholhoz. Két páciensem ebbe bele is halt. Sajnos az utóbbi időben a nők körében is egyre gyakoribb ez a probléma” – emelte ki Tompos. Elmondta, két és fél évet sürgősségi orvosként is dolgozott a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban, ahol tapasztalata szerint a sürgősségi páciensek többsége a túlzott alkoholfogyasztás miatt kerül oda. „Nagyon sok heteroagressziós (külvilág fele mutatott agresszió) esettel találkoztam: mellkasi és hasi szúrt sebek, a végtagokról meg ne is beszéljünk. A csíkszeredai kórházban a sürgősségi esetek fele az alkoholizálás eredményeként van” – nyomatékosított Tompos Zoltán.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!