Eredményeket böngészve. Az elért jegyük alapján nyerhetnek belépőt a nyolcadikosok a középiskolákba
Fotó: Gecse Noémi
Több csíkszéki iskolában is jól szerepeltek a nyolcadikosok az országos felmérés próbavizsgáin, azonban a tanintézetek többségében nem születtek kirívóan jó jegyek. Iskolaigazgatóktól érdeklődtünk az elért eredmények kapcsán.
2018. június 20., 22:112018. június 20., 22:11
A kisérettségin – óvás előtt – Hargita megyében a nyolcadikos tanulók 64,22 százaléka ért el ötös fölölti jegyátlagot, ami elmarad a 73,5 százalékos országos átmenési mutatótól.
A Hargita megyei nyolcadikosok 64,22 százaléka ért el ötös feletti átlagot az országos felmérésen. Ez 3,56 százalékponttal rosszabb a tavalyi aránynál, amikor a tanulók 67,78 százaléka írta meg az „átmenőt”.
Csíkszeredában
míg Csíkszékről a tusnádi Imets Fülöp Jákó Általános Iskola, ahol közel százszázalékos az átmenési mutató. Vannak azonban olyan csíkszéki iskolák, ahol a legtöbb nyolcadikos nagyon rosszul szerepelt a megmérettetésen.
A csíkrákosi Cserei Mihály Általános Iskolából 14 vizsgázó közül mindössze hárman értek fel ötös vagy afölötti jegyátlagot a kisérettségin. Pálosi Veronika igazgató kérdésünkre úgy fogalmazott, nagyon gyengének tartja az eredményeket, gondolta, hogy rosszak lesznek, de nem ennyire.
– vélekedett az intézményvezető.
A csíkszentsimoni Endes József Általános Iskolában sem szerepeltek túl jól a nyolcadikosok: ott 37-en vizsgáztak, közülük pedig 14-en írták meg az ötös fölötti médiát a három vizsga során. Lőrincz Zoltán igazgató a következőképp értékelte az eredményt: „A gyermekeink nagy része szakiskolába készül, oda is iratkoztak már. Ezt már nyolcadik elején eldöntötték, így
Tartottunk felkészítőket is, de nem igazán vettek részt rajta a tanulók. Tulajdonképpen olyanok az eredmények, amilyenekre számítottunk” – vázolta az igazgató.
Az előbbiekkel szemben a tusnádi Imets Fülőp Jákó Általános Iskola tanulói közel száz százalékban szereztek ötös fölötti médiát a vizsgákon, hasonlóan a tavalyi és az azelőtti évekhez. Albert Gábor-Árpád igazgató szerint ez a pedagógusok, a szülők és az iskola tanulóinak az érdeme. Mint mondta,
hiszen ez egy rendkívül fontos vizsga, amely a továbbtanulásról dönt. Épp ezért több szimulálást is tartottak tanév közben, az eredményeket pedig megbeszélték és kiértékelték a szülőkkel és gyerekekkel közösen.
A csíkszeredai iskolák nyolcadikosai arányaiban véve jól szerepeltek a vizsgákon, közülük a Nagy István Művészeti Középiskola tanulói mentek át a legtöbben a vizsgázói létszámhoz viszonyítva: 48-ból 45-en szereztek ötös fölötti jegyátlagot. Nagy Zsuzsanna aligazgató szerint meg vannak elégedve az elért eredménnyel, bár egyes esetekben lehetett volna jobb is. Úgy vélte, az iskolai pedagógusai folyamatosan és következetesen segítették a felkészülésben a tanulókat az évek során, s meg is lett az eredménye.
A József Attila Általános Iskola nyolcadikosai is jól teljesítettek, 66-on vizsgáztak, közülük pedig 49-en szerezték meg az ötös fölötti médiát. Ferencz-Salamon Alpár igazgató azt emelte, ki hogy tanév közben is nagy hangsúlyt fektettek a felkészülésre.
Legjobban teljesítő nyolcadikos
A magyarul tanuló nyolcadikosok közül a legjobb eredményt a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola tanulója, Jánó Róbert szerezte, 9,78 a román nyelv és irodalom, a matematika és a magyar nyelv és irodalom jegyének az átlaga. László Károly igazgató elmondása szerint roppant büszkék a kiválóan teljesítő tanulóra. A tanintézetben egyébként 60-ból 41 diák írt ötös fölött.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás