Fotó: Kristó Róbert
Nyomást gyakorol a csendőrség azért, hogy Csíkszeredában a rádióleadó torony közelében levő területet ne a csíksomlyói plébánia, hanem a csendőrség kapja meg, hogy csendőrlaktanya épülhessen oda – ezt állítja Korodi Attila képviselő. Szerdán magas rangú csendőr küldöttség érkezik Csíkszeredába, hogy "kivizsgálja" a helyzetet.
2010. május 04., 16:252010. május 04., 16:25
2010. május 04., 16:412010. május 04., 16:41
Fotó: Kristó Róbert
A rádióleadó torony és a Hunyadi János utca közelében található terület helyzete nem ismeretlen a csíkiak előtt, a kilencvenes években derült ki, hogy egy kormányrendelet alapján a csendőrségnek akartak ott csendőrlaktanyát építeni. Az eset széles nyilvánosságot kapott, a laktanya azóta sem épült meg, viszont a terület továbbra is \"keresi tulajdonosát\" – ahogy Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere fogalmazott.
A csíksomlyói római katolikus plébánia az 1991. évi 18-as számú, az 1997. évi 169-es számú, a 2000. évi 1-es számú, valamint a 2005. évi 257-es számú törvények alapján visszaigénylést nyújtott be Csíkszereda önkormányzatához bizonyos területekre, amelyek korábban a plébánia tulajdonában voltak. Kérésüket jogosnak találták, alig néhány méterre a régi területtől az önkormányzat szakértői találtak is öt hektárnyi területet, amely a csíksomlyói római katolikus plébániát illeti – ezt tudtuk meg Csíkszereda polgármesterétől.
A visszaszolgáltatási folyamat viszont elakadt, Korodi Attila parlamenti képviselő keddi parlamenti felszólalása szerint azért, mert a csendőrség igen erős nyomást gyakorol az intézményekre, magának szeretné ugyanis a fent említett öt hektárt – csendőrlaktanyát szeretnének oda építeni. \"1996-ban, a Văcăroiu-kormány juttatta ezt a területet a csendőrségnek. Azóta eltelt tizenöt év, és a tulajdonjogi törvények érvénytelenítették ezt a döntést, bár ezt sokan nem akarják tudomásul venni. A város egyébként már rég elfogadott egy rendezési tervet arra az övezetre, amely sorházak építését irányozza elő. Rám nem lehet nyomást gyakorolni, de a plébánia által elindított visszaigénylés folyamata a földtörvény alkalmazásáért alakult megyei bizottságnál van elakadva\" – mondta kérdésünkre a polgármester.
Kovács Attila csíksomlyói plébános szerint 1991 óta minden létező törvény alapján benyújtották a visszaigénylésüket a területre. \"A magánszemélyektől elvett terület 1996-ig az állami gazdaság tulajdonában volt, ekkor történt a visszaállamosítása a Văcăroiu-kormány által, amely átadta azt a csendőrségnek. A magánszemélyek megkapták tulajdonukat, a terület felszabadult. Ugyanezért a területért perelt a csendőrséggel egy magánszemély, aki magáénak tartotta – a megyei földosztó bizottság 2008/2-es határozata alapján ezt oda is ítélték neki, de amikor kiderült, hogy ő már visszakapta földterületeit, ezt a határozatot idén januárban visszavonták. Ezt a visszavonásról szóló határozatot azóta sem juttatták el a városhoz, amely jóváhagyta visszaigénylésünket. Milyen alapon akadályozzák a tulajdon visszaállítását?\" – tette fel a kérdést a plébános. A csíksomlyói plébániának összesen 13 hektárnyi földterületet kell visszaszolgáltasson a város, így az öt hektáron kívül még nyolc hektár hiányzik.
Korodi Attila képviselő parlamenti felszólalásában is jelezte, a Román Csendőrség több magas rangú vezetője is Csíkszeredába érkezik szerdán, hogy tájékozódjon a helyzetről. A Hargita Megyei Csendőr-felügyelőségnél kérdésünkre Daniel Hermeniuc szóvivő azt mondta, ismerik a helyzetet, és megerősítette a magas rangú csendőri vezetők látogatását. Ennél többet viszont nem mondhatott, de jelezte, hogy szerdán, a csendőri látogatás után közlik hivatalos álláspontjukat az ügyben.
Ma is méltón él a magyarok emlékezetében az aradi vértanúk hősies halálának emléke – magánéletük azonban közel sem kapott ekkora reflektorfényt. Propper Valéria csíkszeredai előadásában a részleteiben nem ismert történetet osztott meg az érdeklődőkkel.
Fémszerkezetes csarnokok építésére gyűjtöttek pénzt, de nem végezték el a munkát – csalás gyanújával a Hargita megyei rendőrség kedden öt helyen végzett házkutatást Galac megyében.
Utoljára találkozott kedden Csíkszereda mandátumból leköszönő önkormányzati testülete. A soron kívüli ülésen egyebek mellett a kamattörlés lehetőségéről határoztak.
Szervezett kiránduláson veszett nyoma egy kiskorúnak a Szovátához tartozó Szakadát település erdei területén.
Több mint negyven éven keresztül Moldvában töltötte nyári szabadságait, vissza-visszatért Magyarországról csángó barátaihoz, szokásvilágukat kutatta, a lelkükig ért el. A számos díjjal elismert néprajzkutató tíz éve Gyimesközéplokot választotta otthonául.
Az 1848-as forradalom és szabadságharc kiemelkedő alakjaként Gál Sándor nevét szokás emlegetni. Szülőfaluja, a csíkszentgyörgyi közösség az elmúlt években több előrelépést is tett emlékének és munkásságánk megőrzésében.
A ballagás dátuma körül kialakult helyzet ugyanis nem a betegség maga, hanem egy kitüremkedő szimptómája egy komplex folyamatnak – állítja a szerkesztőségünknek eljuttatott véleménycikkében a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium egykori diákja.
Két hete, hogy kénytelenek voltak felfüggeszteni a csíkszeredai ideiglenes távolsági buszállomás működését egy bírósági ítélet nyomán, akkor elszállították az információs irodaként, és váróteremként működő konténereket.
Az öreg, kihalt fákban is megannyi lehetőség rejlik még – erre hívja fel a figyelmet a Projekt Bag Egyesület és a Sapientia EMTE csíkszeredai karának eseménye, amelyet hétfőn tartanak Csíkszeredában.
Megcsúszott és lesodródott az úttestről egy Kománfalva és Csíkszereda útvonalon közlekedő pótkocsis teherautó kedden Gyimesközéplokon, a 12A jelzésű országúton – tájékoztat a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.