Fotó: Kristó Róbert
Nyomást gyakorol a csendőrség azért, hogy Csíkszeredában a rádióleadó torony közelében levő területet ne a csíksomlyói plébánia, hanem a csendőrség kapja meg, hogy csendőrlaktanya épülhessen oda – ezt állítja Korodi Attila képviselő. Szerdán magas rangú csendőr küldöttség érkezik Csíkszeredába, hogy "kivizsgálja" a helyzetet.
2010. május 04., 16:252010. május 04., 16:25
2010. május 04., 16:412010. május 04., 16:41
Fotó: Kristó Róbert
A rádióleadó torony és a Hunyadi János utca közelében található terület helyzete nem ismeretlen a csíkiak előtt, a kilencvenes években derült ki, hogy egy kormányrendelet alapján a csendőrségnek akartak ott csendőrlaktanyát építeni. Az eset széles nyilvánosságot kapott, a laktanya azóta sem épült meg, viszont a terület továbbra is \"keresi tulajdonosát\" – ahogy Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere fogalmazott.
A csíksomlyói római katolikus plébánia az 1991. évi 18-as számú, az 1997. évi 169-es számú, a 2000. évi 1-es számú, valamint a 2005. évi 257-es számú törvények alapján visszaigénylést nyújtott be Csíkszereda önkormányzatához bizonyos területekre, amelyek korábban a plébánia tulajdonában voltak. Kérésüket jogosnak találták, alig néhány méterre a régi területtől az önkormányzat szakértői találtak is öt hektárnyi területet, amely a csíksomlyói római katolikus plébániát illeti – ezt tudtuk meg Csíkszereda polgármesterétől.
A visszaszolgáltatási folyamat viszont elakadt, Korodi Attila parlamenti képviselő keddi parlamenti felszólalása szerint azért, mert a csendőrség igen erős nyomást gyakorol az intézményekre, magának szeretné ugyanis a fent említett öt hektárt – csendőrlaktanyát szeretnének oda építeni. \"1996-ban, a Văcăroiu-kormány juttatta ezt a területet a csendőrségnek. Azóta eltelt tizenöt év, és a tulajdonjogi törvények érvénytelenítették ezt a döntést, bár ezt sokan nem akarják tudomásul venni. A város egyébként már rég elfogadott egy rendezési tervet arra az övezetre, amely sorházak építését irányozza elő. Rám nem lehet nyomást gyakorolni, de a plébánia által elindított visszaigénylés folyamata a földtörvény alkalmazásáért alakult megyei bizottságnál van elakadva\" – mondta kérdésünkre a polgármester.
Kovács Attila csíksomlyói plébános szerint 1991 óta minden létező törvény alapján benyújtották a visszaigénylésüket a területre. \"A magánszemélyektől elvett terület 1996-ig az állami gazdaság tulajdonában volt, ekkor történt a visszaállamosítása a Văcăroiu-kormány által, amely átadta azt a csendőrségnek. A magánszemélyek megkapták tulajdonukat, a terület felszabadult. Ugyanezért a területért perelt a csendőrséggel egy magánszemély, aki magáénak tartotta – a megyei földosztó bizottság 2008/2-es határozata alapján ezt oda is ítélték neki, de amikor kiderült, hogy ő már visszakapta földterületeit, ezt a határozatot idén januárban visszavonták. Ezt a visszavonásról szóló határozatot azóta sem juttatták el a városhoz, amely jóváhagyta visszaigénylésünket. Milyen alapon akadályozzák a tulajdon visszaállítását?\" – tette fel a kérdést a plébános. A csíksomlyói plébániának összesen 13 hektárnyi földterületet kell visszaszolgáltasson a város, így az öt hektáron kívül még nyolc hektár hiányzik.
Korodi Attila képviselő parlamenti felszólalásában is jelezte, a Román Csendőrség több magas rangú vezetője is Csíkszeredába érkezik szerdán, hogy tájékozódjon a helyzetről. A Hargita Megyei Csendőr-felügyelőségnél kérdésünkre Daniel Hermeniuc szóvivő azt mondta, ismerik a helyzetet, és megerősítette a magas rangú csendőri vezetők látogatását. Ennél többet viszont nem mondhatott, de jelezte, hogy szerdán, a csendőri látogatás után közlik hivatalos álláspontjukat az ügyben.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Letörték a csíkszentkirályi Turul-szobornál kihelyezett székely zászlót a Steaua Bukarest szurkolói Csíkszereda felé tartva.
Kilométeres kocsisor alakult ki pillanatok alatt szerdán délután Csíkszeredában a Tudor Vladimirescu utcában és a Testvériség sugárúton, mialatt a város néhány utcájában épp tavaszi nagytakarítás zajlott.
Kiéheztetett kutyák esnek egymásnak a csíkszentkirályi piknikezőhelyen. A helyi önkormányzat igyekszik befogatni az agresszív ebeket. Nemcsak a piknikezőhelyről, hanem Büdösfürdőről is összegyűjtik a kóbor kutyákat.
Késedelmi díj nélkül lehet visszavinni a lejárt határidejű könyveket a Kájoni János Megyei Könyvtárba április 7–11. között – értesíti olvasóit a csíkszeredai könyvtár.
Áramszünetre kell számítani Csíkszereda néhány utcájában és Csíkborzsovában is április 5-én, 7-én és 8-án – hívja fel a fogyasztók figyelmet a szolgáltató.
Sportpályázatokra kétmillió lejes, kulturális pályázatokra pedig 1,22 millió lejes keretet biztosít a csíkszeredai önkormányzat. A kiírást kedden tette közzé a városháza a civil szervezetek számára.