Fotó: Harmont Hegyimentő Egyesület
A hegyimentés egy életforma – vallják azok az önkéntesek, akik hivatásukként bajbajutott emberek mentésével foglalkoznak. A Harmont Hegyimenő Egyesületnél pár tippet kértünk a túrázás előtt álló olvasóink számára.
2023. augusztus 19., 19:422023. augusztus 19., 19:42
Jelenleg húsz hegyimentő dolgozik a székelyudvarhelyi Harmont Hegyimentő Egyesületnél, közülük legtöbben önkéntesként. Székelyvarságtól a Madarasi Hargitáig, Hargitafürdőtől Szelterszfürdőn át egészen Parajdig, a Bucsintól pedig a székelyvarsági Hegyes-hegyig tartó területen tevékenykednek azok a hegyimentők, akiknek ez valójában egy életformát jelent – részletezte Buti László hegyimentő. Mint mondta, jelenlegi létszámuk kevésnek bizonyul az említett terület lefedésére, ezért nyílt napokat, toborzókat is szerveztek, hogy az érdeklődők minden kérdését meg tudják válaszolni, és továbbra is várják a jelentkezőket.
„Ez egy hivatás, a napi nyolcórás munka mellett ha van egy riasztás, aki tud, azonnal megy segíteni.
– mondta a hegyimentő, hozzátéve, az előre egyeztetett szolgálatot teljesítő hegyimentőkön kívül egy-egy nagyobb balesetnél minél több segítségre szükség van, ezért aki teheti, csatlakozik a bevetésekhez.
Egyébként a téli szezonban – december elejétől április végéig – hétfőtől péntekig két, hétvégén négy hegyimentőjük teljesít szolgálatot a Madarasi Hargitán, és ugyanennyien a varsági sípályánál is. A statisztikákat tekintve
és mivel folyamatosan jelen vannak a munkatársaik a forgalmas pontokon, azonnal tudnak segíteni sérülések esetén.
A nyílt napon hat méter magasra mászhattak az érdeklődők a Márton Áron téren felállított mászófalon
Fotó: Harmont Hegyimentő Egyesület
A Harmont önkéntes hegyimentői augusztus 1-jén, a hegyimentők napján nyílt napot tartottak az ivói Erzsébet-táborban 120 gyermeknek, ugyanakkor a székelyudvarhelyi Márton Áron téren Hegyimentés mint életforma címmel szerveztek szintén nyílt napot, amelynek keretein belül a látogatók egy közel hat méter magas mászófalat próbálhattak ki, amely nagy érdeklődésnek örvendett.
Buti László elmondása szerint nehéz néhány mondatban összefoglalni a túrázás szabályzatát, de néhány oldalas összefoglalókban olvashatók tanácsaik. Pár tippet mégis megfogalmazott a túrázás előtt állóknak: fontos feltérképezni előre, hogy hová megyünk túrázni, legyenek információk az úti célról és tervezzük meg az útvonalat.
Fotó: Harmont Hegyimentő Egyesület
Ezen felül fontos megfelelően felkészülni a túrára ruházattal, élelemmel, vízzel. Ha többnapos kirándulást terveznénk,
Ha mégis egymagában vágna bele valaki, akkor tanácsos időben szólni, hogy honnan indul, és jelentkezni, ha megérkezett a célhoz. Ajánlatos a telefonokat közben energiatakarékos vagy repülőüzemmódban tartani, hogy ne merüljenek le és lehessen segítséget kérni gond esetén.
Az országos hegyimentő-szolgálat (Salvamont) segélykérő telefonszámát könnyű megjegyezni, ugyanis a telefon billentyűin a 0salvamont-ot kell beírni, amely a 0725 826 668-as központi segélyhívószámnak felel meg, innen kapcsolják tovább a megfelelő megyét. Okostelefonok esetén könnyebb a beazonosítás a tartózkodási hely megosztásával és a koordináták bemérésével. Ugyanakkor a 112-es segélyhívó számot is lehet hívni baj esetén.
Ivóban, az Erzsébet-táborban már többször tartottak bemutatót és felkészítőket a hegyimentők
Fotó: Harmont Hegyimentő Egyesület
A 0728 289 437-es telefonszámon rögtön a Harmont Hegyimentő Egyesület munkatársai válaszolnak. Buti László kiemelte, téli időszakban a sípályák környékén történt balesetek ugyan a 112-es segélyhívón is bejelenthetők, azonban a Madarasi Hargitán például tanácsosabb a helyi hegyimentőket értesíteni, hiszen volt már példa arra, hogy a beazonosítással és a megfelelő egységek értesítésével értékes percek vesztek el, amire megkezdődhetett a mentési akció.
A délutáni gyors viharra már csak a pocsolyák emlékeztettek Tusványoson péntek este, amikor elkezdődött az esti koncertek sora.
Érdemesnek tartotta Facebook-oldalán megosztani a román Országos Rendőrség azt az esetet, amit egy részeg sofőr produkált.
Kultúránk megőrzéséről, védelméről és kibontakozásáról szólt az a tusványosi panel, amelyen Románia és Magyarország kultúráért felelős minisztere is részt vett. A tárcavezetők egy új együttműködést jelentettek be.
A mentőszolgálatok továbbra is az egészségügyi minisztérium fennhatósága alatt maradnak, nem kerülnek át a belügyminisztérium katasztrófavédelmi főosztályához (DSU) – közölte pénteken a tárca.
A nemzeti kisebbségek védelméről, az identitásvédelemről és a szülőföldhöz való jogról beszélgetett egy tusványosi könyvbemutatón Szili Katalin, Kalmár Ferenc és Andrássy György.
„Mai írótársam” – így mutatta be Facebook-oldalán Orbán Viktor a Tusnádfürdőn lefotózott medvét.
Mi az esélye annak, hogy megmarad a magyar nyelvű orvosi oktatás Erdélyben? – merült fel a kérdés pénteken Tusványoson.
45 év után újra magyar űrhajós járt az űrben: Kapu Tibor küldetése nemcsak történelmi, hanem jövőformáló jelentőségű. A HUNOR – Magyar Űrhajós Program nem csupán egy ember útja a csillagok közé, hanem egész Magyarország innovációs pályára állítása.
Jelenleg nem reális cél egy közös európai hadsereg kialakítása, a kontinensnek azonban meg kell erősítenie saját védelmi képességeit – értettek egyet a román és magyar meghívottak a Tusványos harmadik napján tartott panelbeszélgetésen.
Felolvasószínházként tért vissza Péter Beáta Búcsújárás című drámája a csíksomlyói pünkösdi búcsú köré épülő történettel. A jótékonysági céllal bemutatott előadás mélyen emberi, egyszerre misztikus és hétköznapi, miközben nem fél a humortól sem.
szóljon hozzá!